Acum este Joi Mar 28, 2024 12:29 pm

Articole Nikonisti.ro

My gear+2 girls=shooting

Expresia umana, surprinsa pe senzor

My gear+2 girls=shooting

Mesajde razvism » Lun Mar 02, 2015 8:52 pm

Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: My gear+2 girls=shooting

Mesajde clerick » Lun Mar 02, 2015 10:19 pm

destul de reusite - dar mare grija la background - uite la 1282 cum taie capul celor doi ..si in celalalte poze la fel..
degeaba se imbraca pompos subiectul daca eu il duc in spatele blocului langa ghena de gunoi....
so alege grijuliu locatia....eu zic ca mergea intr-o sala
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: My gear+2 girls=shooting

Mesajde moaartea » Mar Mar 03, 2015 4:18 am

mie personal nu imi place nici una...

argumente:

0858: linia orizontului ii taie capul si e enervant...ca sa nu mai zic ca fata e perfect in mijlocul pozei, care in general nu e cea mai buna locatie unde sa fie, decat daca e facuta cu intentie, adica o simetrie sau ceva...mai sunt si alte chestii care nu mi se par ok, dar incerc sa ma concentrez poe ceva ce e cel mai evident si simplu de rectificat

1275: capul fetei e taiat de linia orizontului - in cazul asta delimitarea intre copacii aia cu blocul ala urat din spate, si dealul sau ce e verde...oare ce s-ar fi intamplat daca aduceai fata cu vreo 1-2 metri mai in fata ca iarba sa fie peste fata ei, si sa fi cropat complet blocul ala din spate...ca si cum ipostaza cum sta acolo, nu se vede ca sta..zici ca e pusa ulterior in photoshop sau ceva...zici ca sta in aer....ori puneai sa se vada si piciorale sau faceai rochia mai rotunda la baza, sau ii spuneai sa stea altfel sa i se vada ca e om...fata e fix la mijloc, cu mult verde in ambele parti, pe cand din poza nu reiese nici un motiv dece ai fi lasat acel spatiu...

1282 - linia orizontului iar taie fetele...i-ai taiat mana stanga a fetei...macar daca taiai sa nu vezi deloc piele, cred ca poate era mai ok...in alta ordine mie mi se pare prea stransa incadrarea, poate era mai bine daca lasai mai mult loc si ei sa nu fie asa aproape de margine, sau poate la fel de bine era mai strans, sa tai un pic din ei...asa cum e imi da impresia ca ii lipseste ceva...

1039 - fata fix in centrul pozei ... balansul de alb si editarea mie personal nu mi par potrivite in nici un caz, fundalul acela de copaci mi se pare prea aglomerat pt ce ai vrut tu sa faci , adica un portret, doar fata unei persoane...cred ca era mai ok ceva mai putin distractiv..

1222- din fata mirelui(banuiesc ca asta ai vrut sa fie,ca un mire sau chiar era) iese o bucata de cladire???? si iar fetele sunt la mijloc fara nici un motiv de ce ar fi acolo...

0910 - incadrarea e ok, dar mie nu imi place prelucrarea...pielea nu are culoarea corecta nici pe departe si nu imi da impresia de ceva stilizat sau nu vad nici un motiv pt care prelucrarea sa fie in asa fel..

strict ca si incadraturi eu mai degraba le-as vedea cum sunt mai jos decat cum erau la incaput...asta e parerea mea...
Fişiere ataşate
 DSC_0858.jpg
 DSC_1039.jpg
 DSC_1282.jpg
 DSC_1222.jpg
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: My gear+2 girls=shooting

Mesajde razvism » Mar Mar 03, 2015 9:25 pm

Foarte bune sfaturile, am luat aminte, apreciez timpul rapit pentru sfaturi sunt constient ca mai am multe de invatat, de aceea doresc intotdeauna sfaturi/critici/pareri.
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: My gear+2 girls=shooting

Mesajde gabyte00 » Mar Mar 03, 2015 10:26 pm

În afară de ce s-a punctat deja eu as adăuga sa studiezi mai mult unghiul luminii fata de subiect. Imaginile sunt plate, soarele vine direct în fata modelului, iar cele doua fete stau sa plângă. Sunt destule surse pe YouTube despre folosirea soarelui în fotografia de portret.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori