Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:38 pm

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Portrete

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde DannyMC » Sâm Noi 02, 2013 7:20 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Nu inteleg utilizarea LR5 vs. ViewNX, mai ales daca cadrul a fost generat dintr-un NEF?!

Unii , printre care si eu, nu apreciaza felul in care e gandit si se misca View/CaptureNX ! Mie cel putin imi scapa complet logica amplasarii diverselor comenzi iar crash-urile aleatorii au fost "cireasa de pe tort"! :lol:
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Noi 02, 2013 8:08 pm

DannyMC scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Nu inteleg utilizarea LR5 vs. ViewNX, mai ales daca cadrul a fost generat dintr-un NEF?!

Unii , printre care si eu, nu apreciaza felul in care e gandit si se misca View/CaptureNX ! Mie cel putin imi scapa complet logica amplasarii diverselor comenzi iar crash-urile aleatorii au fost "cireasa de pe tort"! :lol:


Crashurile aleatorii nu implica vina softului Nikon; daca erau constante as fi inclinat si eu spre "cireasa" (ultimele versiuni nu mai mi-au mai produs acele crashuri). Cu logica amplasarii comenzilor ... e o discutie lunga si cam fara concluzii clare pentru noi, utilizatorii; sigur ca Adobe are o experienta mai mare si mai lunga in domeniu, portofoliu de produse care relationeaza, dar rezultatul conversiilor rezultate din softul Nikon este imbatabil, mai ales in ce priveste RAW-ul.
"Vina" este si a noastra: uneori avem timp de pierdut cu bibilitul cadrelor si folosim VNX/CNX, alteori avem multe cadre si timp putin si apelam la ACDSee, LR, Corel, Picassa, Windows Photo editor. Cind te inveti ca din 2-3 clickuri pe AUTO sa "rezolvi" 1-2K de cadre, ti se pare ilogic sa pui la treaba VNX/CNX. [cel mai bun exemplu pe care il pot da eu: Capture One care mi se pare (exagerat de) bun, dar extrem de migalos si DxO Optics Pro, cu care m-am obisnuit si mi se pare cel mai echilibrat ca timp de prelucrare/calitate ... nu insa si versiunea 9 la are nu am de gind sa fac upgrade, tocmai din cauza timpilor mari de prelucrare vs. mici imbunatatiri]

In cazul de mai sus/jos, orice program de editare a rezolvat pe AUTO WB-ul dezastruos mai mult decat suficient pentru cadrul cu pricina si scopul lui.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde GrigoreS » Sâm Noi 02, 2013 11:18 pm

Adica sa inteleg ca WB-ul din poza mea e dezastru? :)
Poza nu a fost deloc editata in vreun program. Asa a iesit din aparat.
Iar WB a fost setar pe flash, din aparat.

Ulterior (postarii pe forum) am zis: hai sa ma joc un pic cu ea in LR. I-am dat sa puna WB-ul pe auto si a iesit ceva oribil (parerea mea), ceva cu tenta albastruie - parca erau alte culori decat cele din camera in care a fost facuta poza (e sufrageria mea). Poate asa e normal sa fie. Sa las WB-ul din aparat pe auto?

Multumesc
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Noi 03, 2013 7:56 am

Nu cred ca in lumina naturala fetele arata la fel de portocaliu, precum cele din sufragerie; probabil ca setarea flashului din aparat a captat foarte mult din lumina ambientala data de becuri cu incandescenta sau economice, dar cu temperatura de culoare in jur de 3-3500K (daca analizezi canalul de culoare rosu din histograma, vei observa diferente fata de canalele verde si albastru; la fel si pentru imaginea a carui WB a fost reglat cu AUTO si care tie iti pare nefireasca si ca bate in albastru).
EXIF-ul fotografiei insa nu minte si spune ca WB a fost MANUAL (la fel ca si modul de fotografiere); asta inseamna ca s-a folosit drept etalon pentru alb, un cadru facut inainte; nu stim cum a fost facut acest cadru etalon de WB si mai ales cind si in ce conditii, asa ca eu am presupus doar ca a fost facut in alta parte.

Faptul ca tie iti place iluminarea propriei sufragerii tine de subiectivismul tau si nimeni nu se poate pronunta aici.

In legatura cu WB pus pe AUTO in cazul utilizarii flashului: Nikon este recunoscut pentru rezultatele bune care se obtin in aceasta combinatie si marea majoritate e de acord cu acest fapt si o foloseste cu succes. Exista insa si posibilitatea ca peste setarile standard oferite de Nikon (cloudy, flash, dusk, etc.) sa se faca mici ajustari, functie de preferintele fiecaruia, lumina mai calda sau mai rece.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde GrigoreS » Dum Noi 03, 2013 10:30 am

Ok. O sa las pe Auto cand mai fac cu blitul si, eventual, dupa le aranjez putin in LR sa nu fie culorile chiar asa reci.

Multumesc
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde s-leya-s » Lun Noi 11, 2013 7:20 pm

One work of mine...

Imagine
Avatar utilizator
s-leya-s
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 11, 2013 6:41 pm

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde raduserban » Lun Ian 06, 2014 2:03 pm

Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde raduserban » Lun Ian 06, 2014 2:06 pm

Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde mmariang54 » Lun Ian 06, 2014 2:26 pm

Doua fotografii din cadrul recitalului de pian sustinut de Gabriel Daia in Rm. Valcea :)
Astept pareri din partea dvs. stimati cititori ai forumului.
Fişiere ataşate
concert1.JPG
concert 2.JPG
Cu Stima
MARIAN MITREA :)
Nikon D90 + 18-55mm + Sigma 70-210mm + Flash YN 460 si alte nebunii
Galerie Lucrari Facebook: http://www.facebook.com/marianfoto1
Avatar utilizator
mmariang54
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Aug 26, 2012 10:47 pm
Localitate: Rm. Valcea

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde vikon » Mar Ian 07, 2014 4:18 pm

mmariang54, fotografiile sunt mai de graba de eveniment decat de portret.
vikon
 
Mesaje: 93
Membru din: Dum Apr 19, 2009 12:14 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori