Acum este Joi Mar 28, 2024 11:14 pm

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Portrete

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde GrigoreS » Mie Iun 24, 2015 10:08 pm

Mda. Judecand dupa dexonline "poza" e total diferita de "fotografie": atunci pe cei care nu sunt profesionisti cum sa-i numim? Nu ma supar daca is drac :twisted:

Daca expunerea si diafragma sunt treburile foto-pozarului atunci sa nu ne mai legam de ele. Doar de: incadrare, unghiuri si altele. Nu mi-am pus semnatura pe ele pentru ca nu am vrut sa o pun pe astea.

Nu doresc nici critici nici laude. Modelul asa a vrut, asa i-am facut. Setup-ul chiar nu e sofisticat deloc (e un singur softbox).
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde obama » Joi Iun 25, 2015 6:52 am

AndreasCristian scrie:Sunt fotografii de incepator, toti am facut fotografii de genul. Inca nu am intalnit persoana care sa fie buna la ceva din prima. Si cei mai buni alergatori din lume prima data au alergat in parc, asa ca nu vad motivul pentru care trebuie sa jignim pe cineva, chiar si indirect. Din posturile anterioare am vazut un cometariu de genu "face parte din estetica uratului", asta nu e critica, daca tot esti un fotograf mai bun, ajuta si tu un un sfat sau ceva de genul, nu doar jigni, pentru ca daca el o sa ajunga un fotograf bun fii sigur ca nu o sa-ti fure painea sau hobby-ul asa ca nu vad motivul pentru care nu l-am ajuta sa ajunga mai bun.


Intra pe goagal si vezi ce inseamna mai exact "estetica uratului" apoi uita-te din nou la pozele lui. Ale tale au probleme: tai membrele aiurea, editezi urat - portretele nu trebuie sa atat de vibrante, expunerea e total gresita - alege sa pozezi dimineata sau seara, sau subexpune putin si trage raw, nu uita de blitz sa umplii umbrele. Ale tale sunt supraexpuse. Nu va mai suparati ca o fata mare, ziceti mersi sa va baga cineva in seama, chiar aruncand cu rahat.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde CRC » Joi Iun 25, 2015 9:08 am

Salut din nou mihalyn90

In primul rand sa stii ca si eu am primul meu dslr ( tot unul entry lvl) de jumatate de an deci suntem cam in aceeasi oala. Probabil am fost cam dur cand am trantit replica despre semnatura asa ca o sa incerc sa ma fac inteles si sa vin si cu niste sfaturi constructive :D.
Cand m-am uitat prima data la poza mi-a sarit in ochi faptul ca ceasca pare stramba, apoi am vazut chipul blurat, apoi semnatura (pusa pe subiectul clar din poza), apoi ca ceasca are defecte si este inestetica, apoi lipsa contrastului si sharpul indoielnic acolo unde se vroia (dar de asteptat cu obiectivul folosit). Privind cu alt ochi as putea spune ca ai avut un concept in minte, ca poza are profunzime, o diagonala, putin mister, ca ai facut-o din placere! lucrul care conteaza cel mai mult probabil, mai ales la inceput de drum. Cele spuse de mine in prima parte se rezolva in timp pe masura ce capeti experienta.
Semnatura. Citisem undeva ca primele 10000 de poze nu se arata, asa ca am combinat ideea cu semnatura ca sa par mai profund :)). Ideea e ca la inceput se presupune ca inveti si cel mai probabil oricat de multumit ai fi de rezultatul tau si oricat de interesanta ti s-ar parea o idee avuta cel mai probabil a fost realizata de mii de ori inaintea ta. Semnatura in principiu are rol de reclama si este la fel de enervanta ca o reclama tv. Ideal dupa 20 de ani o sa ai un stil propriu inconfundabil si cine iti vede o poza va sti de cine este realizata. Oricum odata postata pe net, poza nu mai este a ta, poti spera cel mult sa fi asociat cu ea iar orice semantura poate fi scoasa in cateva secunde/minute in photoshop. Am avut si eu tentatia de a pune semnatura pe poze, dar am observat ca tehnica mea se imbunatateste mereu si inca nu are rost, nu vreau sa ma gasesc in postura de a ma uita peste o poza de-a mea peste cativa ani si sa-mi pun mana in cap si sa zic "omg, ce penibil eram". In cazul celor care fotografiaza ocazii, dupa cum ziceam...reclama, pentru mine la fel de enervanta ca o reclama tv si nu o sa dau niciodata bani pe poze la ocazii cu semnatura.
Ceasca inestetica si chipul "morbid" ar incadra poza pentru mine tot la "estetica uratului". Problema este ca partea cu uratul o vad toti, iar cea estetica doar cativa. Pentru unii un punct pe o panza alba de 2mp este arta pentru altii este ... Cand vrei sa integrezi un concept atat de abstract trebuie sa fi pregatit sa intampini mai multa rezistenta decat apreciere. Ia exemplul meu. Am postat in categoria macro cateva poze cu insecte cu magnificarea de 2:1 si focus stacking. Majoritatea oamenilor cand le vad zic "awww, scarbos" si trec mai decaprte cat de rpd pot. Altii apreciaza munca depusa si stiu cate dificultati tehnice trebuie depasite pentru a realiza un astfel de cadru. Ultima poza cu libelula este realizata din aproximativ 80 de cadre folosind 3 programe, un set de acumulatori si cel putin 4 ore. Altii in 4 ore fac un ciubuc de cateva sute/mii lei :D ... dar este nevoie si de ei! si ei au dificultatile lor de depasit si pot crea lucrari superbe :), doar sa nu vina la mine cu semnatura pe poza :lol:
Un ultim sfat, inainte sa apesi pe butonul declansator gandeste-te daca cineva ar vrea sa vada fotografia realizata de tine si daca ea trezeste vreo emotie in prima secunda cand o privesti, daca trebuie sa te gandesti daca iti place sau nu, pas.
In speranta ca "ne-am impacat" iti urez spor la fotografiat si sa faci ce-ti place tie cum iti place tie.
Avatar utilizator
CRC
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Noi 09, 2014 7:56 pm

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde moaartea » Joi Iun 25, 2015 10:49 pm

IN CELE CE URMEAZA AM SA IMI SPUN EU PAREREA MEA PROPRIE SI PERSONALA.


GrigoreS scrie:Mai postez si eu cateva poze facute in studio cu o sursa de lumina (reamintesc ca sunt incepator) ca sa nu fiu off-topic :)

la poza 2 si 3: din puntul meu de vedere daca adaugai inca o sursa de lumina care sa separe subiectul de fundal (chiar si o veioza era suficient sa o pui) erau mult mai interesante....asa cum arata ele nu sti cat si cum are parul modelul....daca nu se vedea deloc sau era muuult mai intunecat funcalul gen ca in prima poza atunci era alta poveste..dar asa cum arata ele zici ca e o eroare ca nu sti cum arata parul subiectului sau de unde incepe fundalul si unde subiectul

poza 1 poate era mai ok daca duceai lumina mult mai in lateral, sa iti iasa aproape ceva de genul cum arata ultima poza(care dupa mine e de departe cea mai buna)

poza 4 nuu...asa cum arata acum nu e ok deloc...era ok daca lumina venea din cealalta parte, sau poate ar fi fost mai ok daca subiectul era o culturista si vroia sa isi arate muschii de la mana...altfel daca subiectul nu a fost mana ei atunci nu prea ti-a iesit...



mihalyn90 scrie:una din primele:
Imagine
10922405_604446539699236_751764842284785134_o.jpg



din punctul meu de vedere, in afara ca e focalizat pe scaunul ala in loc sa fie fata la omul ala, asta mi se pare de departe cea mai buna poza pe care am vasut-o postata de tine pana acum, cu oameni in ea. bine, nu e portret, dar oricum mie mi se pare cea mai buna(de departe).
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde mihalyn90 » Vin Iun 26, 2015 8:03 am

Multumesc,

CRC: asa da :) imi place aceasta abordare, si propun sa mergem in continuare asa :) imi convine...

moaartea:
Multumesc pentru aceste cuvinte. Da poza aceea mi-as fi dorit sa fie mai clara... are ceva de spus dar din pacate, eram foarte la inceput si obiectivul era decalibrat... Am sa incerc in urmatoarele momente sa mai fac street... vedem ce surprind :)
Nikon D3200
AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED

Sigma EF-610 DG ST
-------
Sunt afiliat F64. Cumpara prin linkul meu!
Avatar utilizator
mihalyn90
 
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mar 02, 2015 3:55 pm

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde obama » Sâm Iun 27, 2015 11:27 pm

Incearca sa nu mai cauti scuze. Nu-ti ies pozele, nu le postezi.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde Dragos Pascal » Vin Iul 03, 2015 11:08 pm

Salut Radu,
Ce obiectiv ai folosit pentru aceste poze?

raduserban scrie:
TRA_8774.jpg

TRA_8937.jpg

TRA_8615.jpg
Dragos Pascal
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 03, 2015 10:55 pm

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde Mokele » Dum Iul 05, 2015 1:37 pm

Fişiere ataşate
 DSC_0403.jpg
Avatar utilizator
Mokele
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Noi 27, 2013 8:34 pm

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde ovidiu_ava » Joi Aug 27, 2015 11:40 pm

Toate sunt relativ vechi, nu am mai pus mana pe o camera de 2 ani de zile pana saptamana trecuta (poza cu baietelul meu).

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
ovidiu_ava
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Aug 27, 2015 10:46 pm

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator