Acum este Dum Apr 28, 2024 10:24 am

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Portrete

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde mmariang54 » Mar Ian 07, 2014 9:00 pm

vikon scrie:mmariang54, fotografiile sunt mai de graba de eveniment decat de portret.

Va multumesc frumos pentru parere insa lucrurile sunt subiective.De aceea arta in general a fost un subiect mai delicat.Nu doresc sa fiu inteles gresit insa fiecare are dreptul de a atribui categoria considerata cea mai corecta pentru a identifica subiectul fotografiat.
Un scurt exemplu :
Alegem o fotografie cu o floare fotografiata de foarte aproape. Fotografia rezultata poate fi adaugata in mai multe categorii care sa o defineasca daca pot spune asa.
In final fotograful are de ales daca va adauga fotografia la categoria de macro sau daca o va pune in categoria natura.
Asa si in cazul de fata. :D
Cu Stima
MARIAN MITREA :)
Nikon D90 + 18-55mm + Sigma 70-210mm + Flash YN 460 si alte nebunii
Galerie Lucrari Facebook: http://www.facebook.com/marianfoto1
Avatar utilizator
mmariang54
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Aug 26, 2012 10:47 pm
Localitate: Rm. Valcea

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde Skytalker » Mar Ian 07, 2014 11:11 pm

Multumim ca ai postat imaginile.
Pentru ca veni vorba de arta... nu vad nimic artistic in cele 2 instantanee pe care le-ai postat. Prima imagine sufera din punct de vedere a compozitiei, are prea mult spatiu negativ deasupra capului, din punct de vedere tehnic, nimic nu este corect in focus, in plus mina care este pe pian impreuna cu claviatura, partitura, o portiune din partea anterioara a fetei sint arse. Lumina este plata, imaginea nu spune nimic, nu are dinamism.

Nici din a II-a imagine nu se intelege prea mult, subiectul este mascat de elemente de scena, nu este in focus, incadrarea nu ii este ceea mai avantajoasa suportul de microfon ii sectioneaza bustul in 2, cablaraia este inestetica....

Recomand in aceasta situatie, "o secunda" de gindire inainte de declasare, intrebari de genul "ce vreau sa arat", "redau corect contextul, este subiectul avantajat", este lumina OK, sint pozitionat astfel incit elemente subiectul nu este acoperit de elemente perturbatoare?"- sint intrebari la care trebuie gasit raspuns pozitiv. In plus este partea technica...setari corespunzatoare ale aparatului care sa "nu arda subiectul" si sa il prinda in focus pe el si miinile poate un slow motion...

Din punct de vedere incadrare intr-o categorie, sint destul de multe variabile si criterii dupa care poti sa incadrezi o imagine. Cu toate astea:
A portrait is a painting, photograph, sculpture, or other artistic representation of a person, in which the face and its expression is predominant. The intent is to display the likeness, personality, and even the mood of the person. For this reason, in photography a portrait is generally not a snapshot, but a composed image of a person in a still position. A portrait often shows a person looking directly at the painter or photographer, in order to most successfully engage the subject with the viewer.


In lumina celor mai de sus, as avea niste probleme sa le incadrez la categoria portret, mai ales cea de a-II-a in care elementul predominant este altceva decit fata subiectului.

La fel:
FIAP definition
Nature photography:
Nature photography depicts living, untamed animals and uncultivated plants in a natural habitat, geology and the wide diversity of natural phenomena, from insects to icebergs. Photographs of animals which are domesticated, caged or under any form of restraint, as well as photographs of cultivated plants are ineligible. Minimal evidence of humans is acceptable for nature subjects, such as barn owls or storks, adapting to an environment modified by humans, or natural forces, like hurricanes or tidal waves, reclaiming it. The original image must have been taken by the photographer, whatever photographic medium is used. Any manipulation or modificaton to the original image is limited to minor retouching of blemishes and must not alter the content of the original scene. After satisfying the above requirements, every effort should bem ade to use the highest level of artistic skill in all nature photographs.


Deci si n cazul cu floarea sint niscaiva probleme de incadrare la categoria "natura", daca floarea nu este salbatica si in habitatul ei natural.

In fine, parerea mea personala este ca este mai important sa creem imagini bune decit sa le incadram dupa litera "legii" si asta trebuie sa fie si scopul tau. Pentru asta trebuie exersat si citit, citit si exersat. Iti doresc succes !
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde mmariang54 » Mar Ian 07, 2014 11:44 pm

Skytalker scrie:Multumim ca ai postat imaginile.
Pentru ca veni vorba de arta... nu vad nimic artistic in cele 2 instantanee pe care le-ai postat. Prima imagine sufera din punct de vedere a compozitiei, are prea mult spatiu negativ deasupra capului, din punct de vedere tehnic, nimic nu este corect in focus, in plus mina care este pe pian impreuna cu claviatura, partitura, o portiune din partea anterioara a fetei sint arse. Lumina este plata, imaginea nu spune nimic, nu are dinamism.

Nici din a II-a imagine nu se intelege prea mult, subiectul este mascat de elemente de scena, nu este in focus, incadrarea nu ii este ceea mai avantajoasa suportul de microfon ii sectioneaza bustul in 2, cablaraia este inestetica....

Recomand in aceasta situatie, "o secunda" de gindire inainte de declasare, intrebari de genul "ce vreau sa arat", "redau corect contextul, este subiectul avantajat", este lumina OK, sint pozitionat astfel incit elemente subiectul nu este acoperit de elemente perturbatoare?"- sint intrebari la care trebuie gasit raspuns pozitiv. In plus este partea technica...setari corespunzatoare ale aparatului care sa "nu arda subiectul" si sa il prinda in focus pe el si miinile poate un slow motion...

Din punct de vedere incadrare intr-o categorie, sint destul de multe variabile si criterii dupa care poti sa incadrezi o imagine. Cu toate astea:
A portrait is a painting, photograph, sculpture, or other artistic representation of a person, in which the face and its expression is predominant. The intent is to display the likeness, personality, and even the mood of the person. For this reason, in photography a portrait is generally not a snapshot, but a composed image of a person in a still position. A portrait often shows a person looking directly at the painter or photographer, in order to most successfully engage the subject with the viewer.


In lumina celor mai de sus, as avea niste probleme sa le incadrez la categoria portret, mai ales cea de a-II-a in care elementul predominant este altceva decit fata subiectului.

La fel:
FIAP definition
Nature photography:
Nature photography depicts living, untamed animals and uncultivated plants in a natural habitat, geology and the wide diversity of natural phenomena, from insects to icebergs. Photographs of animals which are domesticated, caged or under any form of restraint, as well as photographs of cultivated plants are ineligible. Minimal evidence of humans is acceptable for nature subjects, such as barn owls or storks, adapting to an environment modified by humans, or natural forces, like hurricanes or tidal waves, reclaiming it. The original image must have been taken by the photographer, whatever photographic medium is used. Any manipulation or modificaton to the original image is limited to minor retouching of blemishes and must not alter the content of the original scene. After satisfying the above requirements, every effort should bem ade to use the highest level of artistic skill in all nature photographs.


Deci si n cazul cu floarea sint niscaiva probleme de incadrare la categoria "natura", daca floarea nu este salbatica si in habitatul ei natural.

In fine, parerea mea personala este ca este mai important sa creem imagini bune decit sa le incadram dupa litera "legii" si asta trebuie sa fie si scopul tau. Pentru asta trebuie exersat si citit, citit si exersat. Iti doresc succes !

In primul rand va multumesc pentru timpul acordat.
In al 2-lea rand cu riscul de a ma repeta fotografia ca domeniu este ceva subiectiv deci fiecare poate avea parerea lui si nu o sa poti multumi pe toata lumea.
In al 3-lea rand daca privim atent fotografiile incadrarea este conform "rule of thirds" regula de care m-am folosit.
Iar in final conform spuselor dvs. exemplul dat de mine poate fi interpretat conform acestora.
Mi-a facut o deosebita placere sa comunic cu dvs.
Cu Stima
MARIAN MITREA :)
Nikon D90 + 18-55mm + Sigma 70-210mm + Flash YN 460 si alte nebunii
Galerie Lucrari Facebook: http://www.facebook.com/marianfoto1
Avatar utilizator
mmariang54
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Aug 26, 2012 10:47 pm
Localitate: Rm. Valcea

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde CristinaI » Sâm Mar 15, 2014 3:57 pm

Fişiere ataşate
 Cheherezada O-749rsz.jpg
Avatar utilizator
CristinaI
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Aug 05, 2011 1:25 am
Localitate: Timisoara

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde TiBiKiMiR » Lun Mar 24, 2014 5:40 pm

Cateva si de la mn :)





Nikon D7100 cu Grip + Nikon D5100 cu Grip + Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR DX + 35mm f/1-8 G AF-S cu UV + 55-200mm f/4-5.6 G ED VR cu UV + Nissin Di700 + Nissin Di622 MK II
http://www.flickr.com/photos/78885079@N04/
Avatar utilizator
TiBiKiMiR
 
Mesaje: 170
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 7:31 pm
Localitate: Timisoara

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde maariuspop » Mar Apr 22, 2014 10:20 am

[quote="CristinaI"][/quote]
un portret f reusit

cum ai obtinut acele lumini?
maariuspop
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:42 am

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde Alex.I » Sâm Mai 10, 2014 11:07 am

Fişiere ataşate
 ALX_4869-2.jpg
Avatar utilizator
Alex.I
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Aug 01, 2010 4:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde maariuspop » Mie Iun 04, 2014 9:50 am

cum vi se pare fotografia asta?
Fişiere ataşate
 book1.jpg
maariuspop
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:42 am

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde vasilescu.gr » Dum Iun 08, 2014 8:16 pm

Ia sa vedem daca sunt si eu bun de ceva :)
Fişiere ataşate
 1166.jpg
vasilescu.gr
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 14, 2014 4:59 am

Re: [Galerie] Portrete

Mesajde stefanev » Joi Iul 10, 2014 4:55 pm

si doua portrete de la mine ... pacat ca nu prea am timp sa uploadez si sa urc si pe forum si pe site-ul meu :( ca poze tot am....
Fişiere ataşate
 pro-photo.ro studio (10).jpg
 pro-photo.ro studio (9).jpg
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron