Acum este Vin Mar 29, 2024 6:36 am

Articole Nikonisti.ro

Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Mie Ian 06, 2010 4:13 pm

in soare direct este alba, in zona de umbra apare dominanta de albastru, daca fac balansul ptr a corecta culorile in umbra stric toata fotografia doar ptr a avea alb pe rochie, dar cred ca stii deja asta. trebuie sa alegi, undeva faci un compromis. Cand am fotografiat era cer albastru cu nori mari albi, cand soarele intra in nori albastrul cerului ridica temperatura de culoare la peste 7000 grade Kelvin pe rochia alba. Cand stii cu ce se mananca nu-ti mai bati capul cu asta, clientii mei au cunostinte avansate de fotografie si nu vad asta ca fiind o problema, e ca si cand ai incerca sa elimini albastrul din fotografiile cu zapada sau din fotografiile subacvatice. De multe ori alergatul dupa "perfectiunea tehnica" strica iremediabil atmosfera fotografiei. Tu faci balans pe alb atunci cand fotografiezi un apus? Elimini rosul intens?
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Merlin » Mie Ian 06, 2010 7:25 pm

Multam de lamurire .. Sunt de acord cu tine intr-o mai mare ori mai mica masura .. doar ca io banuiam ca rochia fu putin cam arsa .. Sunt sigur ca mergea remediat "defectul" iar pentru tine indubitabil ar fi fost o joaca de copil. Dar vorba ta .. atmosfera e .. atmosfera!
... faine!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Ian 06, 2010 10:31 pm

Post off-topic sters de autor. Sabina, se poate sterge de tot, multumesc.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Vin Ian 08, 2010 11:23 am, modificat de 2 ori în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Merlin » Mie Ian 06, 2010 10:59 pm

Da, arsa!Mie asa imi pare! Asa apare nuanta aia de albastru .. cand tragi de slidere sa recuperezi zona arsa ori usor supraexpusa. Iar daca io gresesc cum explici ultima fotografie (cea mai elocventa, si te las sa ghicesti singur ce alb compar) care, dupa cum ar spune Mircea ar trebui sa aiba alb in soare si albastru in umbra? Ea e taman invers: alba acolo unde lumina a fost mai moale si albastra unde a fost soare si supraexpusa ? Ori poate sunt io daltonist si voi aveti LCD-uri ce reproduc mai multe nuante decat un CRT calibrat. Se vad de la o posta zonele arse. Nu am nimic cu Mircea, nu-l detroneaza nimeni, cu atat mai putin in/din Galati si logica sa, mi se pare cea mai adecvata. Doar ca putea imbunatati olea si albul rochiei. Insa sunt sigur ca era confectionata din materialul acela (am uitat cum se cheama ca oricum nu sunt croitor) ce urasc sa-l am in fata sub soare.

P.S. - as vrea si eu un "aruncator de flacari" calibrul 300 mm cu f 2,8 si VR in dotare :P
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Ian 07, 2010 9:13 am

Păi nu prea văd logica spuselor tale, nu te supăra.
Este arhicunoscut faptul că lucrurile albe obţin în umbră o componentă albăstruie (mai precis cyanotică, nu este albastru-albastru, adică opusul galbenului, ci cyan, opusul roşului, dar nu intru în teoria culorilor prea mult, deoarece vreau să exprim ceva inteligibil tuturor). Întotdeauna umbrele în zăpadă au o tentă cyanotică, este un fenomen normal. Cu cât supraexpunerea parţială care apare pe o porţiune a imaginii respective este mai mare, cu atât albul devine mai alb şi (atenţie) îşi pierde detaliile, ori o imagine ideală ar trebui să aibă detalii atât în alb, cât şi în negru. Deci dacă era "arsă", rochia respectivă era delicios de albă pentru tine iar restul imaginii era bineînţeles supraexpusă bine. În momentul în care prelucrezi imaginea per global, nu selecţii ale unor zone oarecare, trebuie să decizi (să faci anumite compromisuri) ce ţii, ce pierzi, etc. Trebuie să decizi care îţi este subiectul şi să-l editezi ca atare, restul imaginii fiind trasă după el, dar în acest caz, pentru o suprafaţă de 5% din imagine, alterezi restul de 95% (care este expus corect şi are o cromatică care face deliciul fotografiei respective) şi ţi se schimbă imaginea radical riscând astfel să faci dintr-o capodoperă, o imagine banală, chiar dacă o fi corectă matematic.
În fotografia criticată de tine, rochia fetei este cam singurul lucru care este în umbră, restul imaginii find expus corect. Este exclus să apară o supraexpunere parţială a singurului element care este mai puţin iluminat decât restul imaginii, atâta timp cât analizănd expunerea pe porţiuni ale imaginii vei constata că este corectă peste tot, mai puţin pe detaliul din umbră. Balansul de alb este bun. Pentru a obţine rochia albă-albă, Mircea avea cam 3 posibilităţi şi am să ţi le descriu:

1. Balans de culoare: să bage un pic de roşu şi un pic de galben dar se altera restul imaginii faţă de ce a vrut el să arate acolo.
2. Să mărească puţin expunerea, fie din fotografiere,fie din postprocesare, dar atunci restul imaginii ar fi fost supraexpusă şi pierdea alte detalii poate mai importante.
3. Să selecteze local rochia fetei şi să lucreze pe aceasta prin metodele 1 sau 2, dar aici este vorba de fotografie, nu despre DTP.
Fenomenul descris mai sus, cel cu dominanta cyanotică-albăstruie în subexpunerile parţiale chiar se întâmplă, este un renghi pe care lumina chiar ni-l joacă în realitate, fotografia aceea arată cel mai bine aşa. Este vorba de fotografie, nu de grafică pe calculator.
Cei care au expus pe film şi pot gândi şi în YMC nu numai în RGB îţi pot confirma ce am zis...
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Joi Ian 07, 2010 9:21 am, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Ian 07, 2010 9:20 am

Post off-topic sters de autor. Sabina, se poate sterge de tot, multumesc.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Vin Ian 08, 2010 11:24 am, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde sorinsava » Joi Ian 07, 2010 11:17 am

Cosmin Gheorghita scrie:Cei care au expus pe film şi pot gândi şi în YMC nu numai în RGB îţi pot confirma ce am zis...


Young man, there's a place you can go.
I said, young man, when you're short on your dough.
You can stay there, and I'm sure you will find
Many ways to have a good time.

It's fun to stay at the Y-M-C-A.
It's fun to stay at the Y-M-C-A.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Ian 07, 2010 11:55 am

Post off-topic sters de autor. Sabina, se poate sterge de tot, multumesc.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Vin Ian 08, 2010 11:24 am, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Merlin » Joi Ian 07, 2010 12:56 pm

ok .. lasad la o parte teoria (se gaseste destula pe net si sunt satul de teoreticieni), cum explici ca albul de la palarie a iesit alb si cel de la rochie albastru?? ca tot ii expusa identic si procesata per total? Oricum .. lispesc mult prea multe detalii de pe rochie .. asa ca adevarul e undeva pe la ..mijloc??

P.S. - fotografia nu era criticata, doar am intrebat si Mircea m-a lamurit. Scurt si fara zapaceli.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Joi Ian 07, 2010 1:38 pm

" cum explici ca albul de la palarie a iesit alb si cel de la rochie albastru?? "
Aici am sa-ti explic eu: palaria este mai veche si albul acela s-a cam ingalbenit, asa ca s-a compensat in mod natural culoarea pe ea. In privinta teoriei, cred ca tu ai inceput cu teoretizare, pune te rog ceva foto de la tine, sau un link sa vedem cum rezolvi tu problema (pe care se pare ca o ai doar tu). Asa invatam si noi, discutam pe ceva concret, alta dixtractie.
In privinta acelui CRT calibrat pe care-l ai, eu nu m-as baza chiar asa pe el, stiu, fiecare dintre noi crede ca ceea ce are este varful absolut si etalonul suprem. Ei bine, surprize, surprize, nu e mereu asa. Ca luminoforii CRT-urilor se cam consuma in 3-4 ani si apar tolerante inacceptabile. Sau poate ai un Eizo construit anul trecut, dar nu prea cred.
Cu respect Mircea Bezergheanu.
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron