Acum este Joi Mar 28, 2024 2:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Ian 07, 2010 3:50 pm

Teoretizare? Pai tocmai am zis ca nu intru in detalii teoretice. Am constatat ca dominanta cyan-albastra apare in albul din umbra si asta faptic, nu teoretic.
Scuze ca am incercat sa-ti explic. De fapt tu ai dreptate, a tras Bezergheanu saracu' de slidere de i s-a albastrit fetei rochia de arsa ce era. E cea mai plauzibila varianta.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Joi Ian 07, 2010 4:46 pm

"... punctawer ... mie imi plac asa cum sunt. Pentru inceput sunt ok. Mai lucreaza putin la incadrari si incearca sa ai cadrul putin mai simplu si sa nu fie foarte aglomerat precum in a doua fotografie. Cat despre balansul de alb este discutabil. Monitorul meu este calibrat si pot spune ca imi place desi nu intotdeauna el este OK. Oricum, el tine de starea de spirit si de ceea ce vrei sa transmita fotografia si nu de corectitudine. Parerea mea! Ar trebui sa inteleaga si altii ca ... "gusturile nu se discuta". Unde ar mai fi altfel originalitatea??

P.S. - favoritele mele sunt 4 si 6."

Comentariul iti apartine Merlin, este facut aici:
viewtopic.php?f=35&t=687&p=18528#p18528

Pai fratele meu alb, acolo este vorba de o ciorba curata in materie de WB si tie iti plac si te legi aici de albastrul din rochie?
Favoritele tale fiind unele din cele mai debalansate?
Cred ca m-am tampit, nu mai am nimic de spus!

Acum mai ramane sa ne incanti si cu munca ta, vorbele chiar sunt inutile.
Astept fotografiile.
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Merlin » Joi Ian 07, 2010 6:35 pm

Cu riscul de a pune paie pe foc, care oricum imi pare a fi mai de suportat decat periatul practicat cu exuberanta de unii dintre noi, intotdeauna dicutiile vor fi utile. Cu atat mai mult cu cat sunt insotite si de obiectul discutiei.
Din pacate eu nu am fotografii, doar poze si le fac intotdeauna asa cum simt io. Nu stiu cat am reusit, insa intotdeauna am incercat ca imbracamintea sa aiba culoarea originala a momentului , la fel si tenul subiectului. Asta indiferent de lumina si chiar daca ar mai fi necesitat un strat in plus si 5 minute de butonat. Poate nu procedez corect. Recunosc mediul "mediocru pentru unii fotografi cu blazon" in care m-am invartit m-ar fi sanctionat imediat. De exemplu cum ar fi fost sa predau unei mirese poze cu ea intr-o rochie albastra desi ea stie bine ca o avea alba. Ori crem! Si sa mai aiba si fata de chinezoaica! Banuiesc ca la niveluri inalte ale fotografiei sunt alte criterii pe care eu, muritorul de rand nu o sa le pricep prea curand. Poate niciodata! Oricum asta nu ma deranjeaza. De demonstrat nu am ce demonstra nimanui iar atunci cand nu pricep ceva intreb. Asa cum am procedat cu tine. Daca intrebi primesti si un raspuns. L-am primit si iti multumesc. Inevitabil, pe langa o discutie normala mai apar si intepaturi. Daca ar fi fost din partea ta le-as fi suportat si mi le-as fi insusit cum se cuvine. Era fotografia ta si doar tu stii ce si cum! Insa nu-i frumos ca ele sa apara din perii unei periute!Oricum nu esti tu vinovat! Ce nu intelegeam eu nu era teoria culorilor ci de ce nu ai procedat si la corectarea culorii rochiei. Un strat acolo nu era prea greu cred. Nu pentru tine! Posibil sa ma fi deranjat cumva faptul ca, de acolo de sus unde esti, pentru ca esti destul de sus in ierarhia fotografilor romani, ai facut ceea ce pentru mine inseamna o greseala. As fi trecut-o cu vederea daca ea ar fi fost facuta de unul ca mine ori ca cel caruia i-am comentat cadrele din topicul reprodus de tine. Nu ca m-as pricepe la comentat. Dar, posibil sa fie defect profesional, prefer sa ii incurajez pe cei slabi si sa ii impulsionez putin pe cei ce au tendinta sa se culce pe lauri. Daca te vor supara cele spuse de mine .. imi voi asuma riscul si data viitoare ma voi abtine. Niciodata nu voi face ce fac unii ori altii, destui si pe acest forum, care reteaza micul elan al celor incepatori. In loc sa-l cultive dau cu barda si-l fac arsice! Stiu cat de mult ai muncit sa ajungi acolo si ai tot dreptul sa fii suparat, mai ales ca pot constata faptul ca, de la o intrebare lamurita s-a ajuns aci. Paiele puse pe foc nu trebuiau sa te faca sa nu citesti cu luare aminte comentariul meu in acel topic. Chiar ma bucur ca l-ai reprodus si aci. Am spus clar ca balansul este discutabil. La fel cum am spus si ca .. gusturile nu se discuta. Nu ti l-am discutat pe al tau .. doar am intrebat de ce? Mai mult decat atat: nu te-am acuzat ca ai tras de slidere, am spus doar ca adevarul este undeva la mijloc.

P.S. -- in final observ ca periatul si paiele pe foc fac casa buna: apar de niciunde detalii pe care altfel ar trebui sa le furi. Normal. Daca sunt si cunostintele necesare. De unde am mai fi aflat noi cei mici atatea lucruri subtile despre teoria culorilor si despre gustul personal?

In definitiv cine sunt eu sa discut? Imi cer scuze!

Cu stima,
Dorin
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Merlin » Vin Ian 08, 2010 8:09 am

.
Ultima oară modificat de Merlin pe Vin Ian 08, 2010 8:11 am, modificat 1 dată în total.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Merlin » Vin Ian 08, 2010 8:10 am

Pai vedeti domnule Gheorghita, trebuie sa fiti un biet profesor de sport (apropo .. nu exista asta ceva, au alta denumire) ca sa puteti intelege ceva "extrem de elevat" si de simplu in acelasi timp!


P.S. -- oricum nu vad ce are a face s..a cu prefectura!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Merlin » Vin Ian 08, 2010 10:12 am

Domnule Gheorghita, banuiesc ca am ramas dator cu o bere ultima data cand ne-am strans mana?! Este a doua oara cand dati de inteles ca ma cunoasteti foarte bine! Io nu-mi aduc aminte sa fi avut ocazia desi am tot facut invitatii de acest gen!
Total off-topic este cand te bagi intr-o discutie sa "intepi". Si iti dau un mic sfat: nu mai folosi cuvinte ale caror inteles nu il cunosti, nu da bine!
Frustrare?? De unde omul lui Dumnezeu? Rusine?? Nici atat, nu eu sunt cel care imi este rusine de ce am scris si am dat fuga sa imi sterg postul cu pricina!! Intr-adevar, discutiile de genul asta nu prea isi aveau locul aci, in topicul omului, dar banuiesc ca mai sunt si altii care ar trebui sa invete cum sa discearna intre un raspuns la obiect si altul in bascalie.
Decenta nu te-a oprit sa aduci in discutie faptul ca sunt profesor. De educatie fizica si sport, asa se spune corect. Legatura cu fotografia omului, cu intrebarea si discutia in sine ... inca o caut! Sa fii sigur ca nu imi este rusine sa ies pe strada cu aparatul in mana chiar daca as auzi comentarii "subtile" ca ale dumitale, de la oameni din aceeasi tagma!
P.S - pentru toate celelalte "binecuvantari" mi le poti trimite pe PM. Felicitari pentru facultatea de fotografie absolvita!!

Domnule Bezergheanu ... sunt de acord sa ceri moderatorului sa-mi stearga toate posturile de aici daca dumneata consideri ca cei novici ca mine nu au ce invata. Multumesc!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Ian 08, 2010 12:01 pm

.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Joi Iul 29, 2010 11:28 pm

Cateva noi:
Fişiere ataşate
Razvan-vase_380_2.jpg
Razvan-vase_379_2.jpg
Razvan-vase_374_2.jpg
Razvan-vase_543_2.jpg
Razvan-vase_531_2.jpg
Razvan-vase_514_2.jpg
Razvan-vase_521_2.jpg
Razvan-vase_251_2.jpg
Razvan-vase_120_2.jpg
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Sâm Iul 31, 2010 12:50 am

Ieri am muncit:
Fişiere ataşate
_STA8018.jpg
_STA8035_2.jpg
_STA8143_2.jpg
_STA8160_2.jpg
_STA8175_2.jpg
_STA8191_2.jpg
_STA8268_2.jpg
_STA8314_2.jpg
_STA8471_2.jpg
_STA8516_2.jpg
_STA8545_2.jpg
Razvan-30_7_025_2.jpg
Razvan-30_7_029_2.jpg
Razvan-30_7_037_2.jpg
Razvan-30_7_039_2.jpg
Razvan-30_7_044_2.jpg
Razvan-30_7_035_2.jpg
Razvan-30_7_033_2.jpg
Razvan-30_7_032_2.jpg
Razvan-30_7_030_2.jpg
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Lun Noi 08, 2010 2:31 pm

Ioana:
Fişiere ataşate
Ioana-Bran_182.jpg
Ioana-Bran_215.jpg
Ioana-Bran_315.jpg
Ioana-Bran_338.jpg
Ioana-Bran_343.jpg
Ioana-Bran_358.jpg
Ioana-Bran_386.jpg
Ioana-Bran_402.jpg
Ioana-Bran_432.jpg
Ioana-Bran_545.jpg
Ioana-Bran_646.jpg
Ioana-Bran_731.jpg
Ioana-Bran_792.jpg
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori