Acum este Mar Apr 16, 2024 6:53 am

Articole Nikonisti.ro

Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde admin » Lun Feb 09, 2009 3:20 pm

romescu scrie:Fantastic!
Jumatate din fotogarfiile prezentate in articol sunt facute cu 5D, iar domnul Bezergheanu e prezentat ca nikonist.
Omul are fotografii fantastice facute cu D3, si totusi...
Putina informare si cunoastere a pietei foto si a portofoliilor era de dorit...
De necrezut...

Romeo Tomescu


Buna ziua, dupa cum domnul Bezergheanu a si amintit in interviu, a folosit aparatura Canon cea mai mare parte a carierei sale de fotograf.
"Mircea Bezergheanu: Am folosit aparate Pentax, Nikon si Canon pe film iar din 2001 am folosit aparate digitale Canon pana in Februarie 2008 cand am trecut cu totul pe Nikon. Trecerea de pe un sistem pe altul l-am facut chiar daca investisem mult in aparatura Canon, si lucram deja cu unele din cele mai bune echipamente produse de ei. "

In momentul de fata dansul este un nikonist convins renuntand la aparatura Canon in favoarea celei Nikon. Ba mai mult, a convins si alti fotografi foarte cunoscuti din Romania de superioritatea sistemului Nikon.

O zi buna
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde romescu » Joi Feb 12, 2009 6:05 pm

daca vorbeati de dl Bezergheanu ca fotograf si atat, era o treaba, dar l-ati prezentat ca nikonist, pe situl nikonisti.ro, ca model pentru alti nikonisti...
articolul l-am citit, multumesc de citat oricum...
romescu
 
Mesaje: 83
Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:48 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde d3vilm3 » Mie Mar 04, 2009 8:11 pm

admin scrie:Dragi prieteni,
vom incerca de acum inainte sa va prezentam bilunar galerii de fotografii tematice a unor fotografi nikonisti consacrati.
Incepem cu o galerie de portrete a fotografului galatean Mircea Bezergheanu.
Pentru a afla mai multe despre domnul Bezergheanu puteti citi interviul pe care l-a acordat site-ului http://www.nikonisti.ro la adresa http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=51.

Va rugam ca in cadrul acestor galerii sa dovediti respect fata de fotograf si sa nu va angajati in discutii in contradictoriu.
Postam aceste galerii ca modele pentru cei ce le admira.

Va multumim.


No comment sunt foarte frumoase si fiecare cadru transmite un anumit mesaj. Din cite vede ochiul meu este si o postrocesare destul de evidenta si multa munca, este o migaleala mult prea mare, dar cred ca toti o facem pt a tinde spre perfectiune!?
Inca o data felicitarile mele pentru portrete.
---------------------------------------------------------------
Fotografie si retusare @ http://www.cjphoto.ro |
---------------------------------------------------------------
Avatar utilizator
d3vilm3
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 19, 2009 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Dinu Lazar » Vin Mar 20, 2009 9:35 am

rafael_racaru scrie:sper sa nu par rau intentionat dar mie personal nu imi plac atat de mult. apreciez ca din punct de vedere tehnic cat si modalitati de incadrare se inscriu cu usurinta in ceea ce se numeste fotografie de calitate insa din punct de vedere al originalitatii ipostazelor nu consider ca sunt atat de stralucite. poate in urma absolvirii unei facultati de arte si a sutelor de ore de vizualizari foto mi-am format un ochi predispus sa cearna mai aspru ceea ce vede. inchei prin a spune ca nici propriile mele fotografii nu sunt atat de originale pe cat as vrea.


O facultate de arta ar trebui sa invete studentii ca arta nu e inginerie si ca fiecare trebuie sa isi dezvolte un fel foarte personal de a fi si de exprimare. Un stil. Un stil nu se construieste cu originalitati ci cu maiastra manevrare a mijloacelor tehnice. Ar fi multe de discutat.
Este la noi - si numai la noi - o incredibila energie in a descoperi chestii care nu inseamna nimic si de a sapa pe oricine inceraca sa faca ceva. Daca e bun, nu e original, daca e prost, e prea original, si tot asa. Incredibil.
Sigur, fiecare are dreptul sa spuna orice si sa se exprime, dar in limita decentei, a logicii, a lucrurilor masurabile, a elegantei, a unei critici constructive si care sa ne ajute, nu in spiritul batutul apei in piua.
Poate ne dati un link sa vedem si noi operele alea facute dupa absolvirea unei facultati de arte, e uichend si mai ne distram un pic, care este.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde claudiuo » Mie Apr 08, 2009 8:37 am

N-am inteles si nici nu o sa inteleg niciodata de ce se tinde spre perfectiunea asta bolnava in fotografie. De ce trebuie sa-mi dea o fotografie cu o domnita avand un ten ultra/mega post procesat in Photoshop? Pana la la urma facem fotografie sau cursuri de DTP? Nu sunt total impotriva post-procesarii in PS insa totul cu o anumita limita. Insa mai nou vad ca se trece cam mult de aceasta limita si se ajunge cu brio la niste simple desene fara nicio legatura cu realitatea :|
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde Janine » Mie Apr 08, 2009 10:10 am

De ce oare nu ma pot bucura de fotografii fara sa nu dau si de comentarii deplasate? Se vede frustrarea unora care nu au inteles ca modelele trebuie sa aiba tenul ingrijit si mai nou s-au inventat tot felul de produse cosmetice care atenueaza orice defect. Doar cei care nu au lucrat pot comite asemenea gafe umplandu-se de ridicol, lucru obisnuit de fapt in Romania. Observ aici un comentariu la adresa perfectiunii si ma intreb daca nu cumva evolutia nu inseamna drumul catre perfectiune. Iar unele din cele mai bune fotografii din aceasta galerie sunt cele cu fetita si cu baiatul, pe care le consider un etalon in fotografia de portret din Romania, si nicidecum niste desene fara nici o legatura cu realitatea.
Iar daca ma insel as dori sa vad fotografiile dumneavoastra care sa ma contrazica, pentru ca daca tot ati ridicat piatra ar fi cazul sa ne demonstrati calitatea. Paste fericit tuturor! :)
Janine
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 08, 2009 9:50 am

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde surub » Mie Apr 08, 2009 10:19 am

Poate sunt putin subiectiv pt ca sunt unul din cei care au trecut de la Canon la Nikon din "vina" lui Mircea (dar nu fac parte din cei mentionati mai sus, consacrati).

Ce ar fi fotografia digitala fara prelucrare? Chiar nu reusiti sa treceti de pasul asta? Asta este (r)evolutia in digital, interventia. Dar subiectul asta este mult prea uzat asa ca nu ma avant in alte discutii.

Mie chiar imi plac fotografiile procesate pt ca arata EXACT ceea ce a vrut omul sa arate si nu ceea ce a captat senzorul, nu suntem scalvii senzorului sau ai realitatii brute.
surub
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mar 13, 2009 2:27 pm
Localitate: Plutesc prin Delta Dunarii

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde jordachelr » Mie Apr 08, 2009 10:22 am

Subscriu in mare parte ce d-l Dinu a spus;daca am privi ca artisti si nu ca olimpici (ala e bun, ala e si mai bun..etc) am lua de la fiecare cate ceva bun. Dar daca si la o galerie ca asta unde sunt portrete deosebite.."nu prea-mi plac"..atunci intradevar scopul nu este de a privi si a alege ceva de unde sa invat sau sa apreciez.pacat ca suntem consumatori si nu mai avem timp sa "vedem" fotografia.tot respectul pt artisti ca sunt nikonisti sau altceva.
jordachelr
 
Mesaje: 65
Membru din: Lun Ian 19, 2009 3:16 pm
Localitate: galati

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Mie Apr 08, 2009 10:37 am

De ce nu raman "neintelesii" in lumea neintelesilor si nu ne lasa pe noi, cei normali, sa gresim tinzand spre perfectiune?
Sunt atatea locuri in care se posteaza babe ridate artistic (obligatoriu alb-negru) incat, cu putina rabdare, poti gasi satisfactie la orice fantezie. De fapt nu vad decat o reactie normala, din categoria "Strugurii sunt acri".

Multumesc tuturor celor care au pierdut cateva clipe aici, cerandu-le scuze celor care considera ca si-au pierdut timpul inutil.
Cu respect, Mircea Bezergheanu.
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde claudiuo » Mie Apr 08, 2009 10:56 am

1. Intre a prelucra si a face un scop din prelucrare e o diferenta. Daca citeai mai atent inscrierea mea ,doamna/domnisoara Janine, vedeai ca nu sunt impotriva prelucrarii totale. Insa totul cu bun simt. Altfel te clasific ca un mare photoshopist mai de graba decat un mare fotograf. Probabil va intrebati de ce in concursuri se permite foarte putina photoshopeala.

2. Este parerea mea personala , nu am niciun fel de problema daca sunteti sau nu de acord. ( x 2)

3. Portretul de mai jos banuiesc ca este descalificat in ochii dumnevoastra deoarece in afara de luminozitate/canvas nu are niciun fel de prelucrare.
DSC_0560.jpg


4. Mai recititi odata punctul 2.

PS: In loc sa existe o discutie constructiva mereu romanul trece pe ”imi iau jucariile si plec” a.k.a suparaciosii + o doza buna de ironie.
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron