Acum este Lun Mai 06, 2024 1:03 pm

Articole Nikonisti.ro

PORTRET - ma ajuta cineva?

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: PORTRET - ma ajuta cineva?

Mesajde nik » Mie Sep 08, 2010 3:51 pm

Haf scrie:Crezi ce vrei :lol:

Pe dpreview cineva a postat raspunsul primit de la Sigma Imaging UK la intrebarea de ce nu a mai fost inclus acest obiectiv in catalogul de produse, iar pe Amazon obiectivul apare cu status Discontinued by manufacturer: Yes.


Foarte interesant! Inseamna ca am facut o miscare desteapta acum cateva luni ca l-am achizitionat nou de la F64. Eu sunt foarte multumit de el. Totusi nu-mi vine a crede ca Sigma renunta la el, mai ales ca este unul ditre putinele obiective de la ei care se bucura de apreciere din partea majoritatii covarsitoare a utilizatorilor. Ma gandesc ca probabil vor lansa curand un update, eventual cu stabilizare... Atunci o sa-mi para rau ca nu am ma asteptat cu achizitionarea lui ;)
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: PORTRET - ma ajuta cineva?

Mesajde SOLOMONIEN » Mie Sep 08, 2010 5:39 pm

Augustin Popescu scrie:Pentru testarea focusului ai aici un how to aplicabil pentru orice obiectiv sau cameră foto.

Şi varianta cu ziarul merge in loc de foaia de test din articolul respectiv, dar tot in condiţiile acelea (45°).
Totuşi eu recomand foaia pentru acurateţe şi rezultat măsurabil.

multumesc mult de link. Super. Mai trebuie sa mai verific ceva? Prefer sa va bat la cap acum , decat sa aflu dupa ce il cumpar :)
Avatar utilizator
SOLOMONIEN
 
Mesaje: 181
Membru din: Joi Mai 13, 2010 3:18 pm

Re: PORTRET - ma ajuta cineva?

Mesajde SOLOMONIEN » Vin Sep 10, 2010 7:13 pm

Se pare ca secretele se smulg mai greu de la cei initiati. Oricum cred ca m am lamurit in mare masura cu ce trebuie sa testez. Lumina buna la toata lumea.
Avatar utilizator
SOLOMONIEN
 
Mesaje: 181
Membru din: Joi Mai 13, 2010 3:18 pm

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori