Acum este Mie Mai 08, 2024 7:10 am

Articole Nikonisti.ro

Cateva fotografii din Praga

Ipostaze surprinse in mediul urban

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde LiviuP » Vin Feb 25, 2011 4:34 pm

@Nik: asa e, am in jur de 3000 declansari, dar nici aparatul nu il am decat de vreo 3 luni...am tot timpul sa experimentez :)

Intre timp am indreptat pozele cu probleme si le mai atasez o data. Intr-adevar e chiar usoara treaba cu ViewNX2:) Sunt constient ca trebuie sa mai si prelucrez pozele in software, totusi vreau sa pastrez acest lucru la minim pe cat posibil. Dar cand trebuie trebuie.

Iar legat de critica, o accept cu placere pentru ca ma ajuta sa imbunatatesc calitatea fotografiilor mele. Pana la urma asta este unul din motivele pentru care punem poze aici, nu?
Fişiere ataşate
DSC_1815.JPG
DSC_1721.JPG
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde LiviuP » Vin Feb 25, 2011 4:38 pm

Inca o intrebare: cand se considera ca o cladire nu este fotografiata "stramb" (aka Turnul din Pisa)? Banuiesc ca axa centrala verticala a cladirii ar trebui sa fie paralela cu marginile fotografiei, nu? Nu de alta, dar mai ales la focale mici este imposibil ca toate muchiile cladirii sa iasa drepte...
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde LiviuP » Vin Feb 25, 2011 11:59 pm

Mai atasez cateva fotografii (ultimele pentru acest thread). De data aceasta am si cer albastru deoarece intr-una din zile s-au "rupt" norii si a rasarit soarele. Am schimbat atunci WB de pe "cloudy" pe "sunlight"/ auto...

Ca de obicei orice critica (constructiva) este binevenita ;)
Fişiere ataşate
DSC_2165.JPG
DSC_2176.JPG
Ceasul cu zodiac
DSC_2181.JPG
DSC_2183.JPG
DSC_2189.JPG
DSC_2190.JPG
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde geookane » Mie Mar 23, 2011 8:42 pm

De 1 mai am norocul sa merg si eu 5 zile la Praga. Ceva sfaturi? Ceva ce trebuie neaparat fotografiat? O sa fiu cu grupul si cu ghidul deci o sa trec cam pe la toate monumentele/cladirile/landmark-urile importante.

Ma gandeam sa imi iau un 35mm 1.8 pentru cadrele de seara. Oricum era si este inca urmatorul obiectiv pe care il voi cumpara si asta parca e un motiv in plus.
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde LiviuP » Vin Mar 25, 2011 11:58 am

geookane scrie:De 1 mai am norocul sa merg si eu 5 zile la Praga. Ceva sfaturi? Ceva ce trebuie neaparat fotografiat? O sa fiu cu grupul si cu ghidul deci o sa trec cam pe la toate monumentele/cladirile/landmark-urile importante.

Ma gandeam sa imi iau un 35mm 1.8 pentru cadrele de seara. Oricum era si este inca urmatorul obiectiv pe care il voi cumpara si asta parca e un motiv in plus.


E cam greu sa-ti spun ce sa nu fotografiezi in Praga...deoarece cam tot orasul vechi merita fotografiat. E plin de cladiri vechi care cam toate merita fotografiate. Ce nu trebuie ratat: castelul din Praga (resedinta presedintelui Cehiei), catedrala Sf. Vitus, biserica Sf. Ludmila, piata Wenceslas, podul Carol.

Obiectivul de 35/1.8 e o alegere potrivita pentru fotografiile de seara din punctul meu de vedere (asta daca nu iei trepied cu tine). Eu am folosit 50/1.8 dar 35 cred ca e si mai bun datorita unghiului de cuprindere mai mare.

Acum eu personal daca as fi avut un Tokina 11-16 as fi fost si mai fericit, un UWA ar fi scos poze si mai de efect atat ziua cat si noaptea (ziua folosit la diafragma f8-f11 iar noaptea la 2.8 - 4; oricum fiind UWA nu prea cred ca profunzimea de camp e mult influentata de diafragma daca distanta e suficient de mare). Dar pentru asta trebuie sa ai un buget mai consistent.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde mitica » Vin Mar 25, 2011 3:18 pm

geookane scrie:De 1 mai am norocul sa merg si eu 5 zile la Praga. Ceva sfaturi? Ceva ce trebuie neaparat fotografiat? O sa fiu cu grupul si cu ghidul deci o sa trec cam pe la toate monumentele/cladirile/landmark-urile importante.

Ma gandeam sa imi iau un 35mm 1.8 pentru cadrele de seara. Oricum era si este inca urmatorul obiectiv pe care il voi cumpara si asta parca e un motiv in plus.


Eu as posta fotografii cu locurile/lucrurile pe care le vezi doar acolo. Monumentele, strazile etc. au fost pozate/fotografiate/ parapozate si parafotografiate; le gasesti pe net, la calitati pentru toate gusturile.

O sa mergi sa maninci undeva acolo; ia sa ne arati ce maninca, ce/cit beau praghezii, cum pleaca de la circiuma, cu cine, cum se imbraca, cum se scobesc in nas ... Fa un reportaj din care sa excluzi tocmai ceea ce fotografiaza toti din grupul tau sau turistii; fa tu poze atunci cind nu face nimeni!
Si lasa-le asa, neprelucrate, cu cerul gri (din restaurant ;) ) Nu neg ca o sa fie comentarii "la greu": si pozitive si negative.

Un 35mm f/1.8 e util tot timpul, asa ca investitia e binevenita si relativ mica. Eu l-as lua doar pe el (35-ul f/1.8) in excapada; in primul rind ca este foarte mic si in al 2-lea rind pt. ca asa o "sa-ti faci mina"; daca ai si un zoom in geanta le vei schimba, il vei alege uneori pe cel mai nepotrivit sau cea mai nefericita focala etc.; daca-l ai doar pe el te vei descurca in toate situatiile doar cu el. Tot asa vei avea de lucru si cu post-procesarea: cropuri, incadrari, WB etc. Trage RAW si ...
Vacanta placuta!
mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde geookane » Vin Mar 25, 2011 7:06 pm

ideea e urmatoarea,ca tot vorbeam de obiectiv: m-as fi intins un pic la 28mm f/2,dar nu am body cu motor de focus,asa ca 35 1.8 ramane singura varianta. Am un zoom (se vede in semnatura) cu care ma descurc si dupa cum spuneam ma gandeam mai de mult as iau 35-ul pentru fotografii in lumina slaba, iar excursia asta nu e decat un motiv in plus. Am vazut niste imagini superbe cu castelul noaptea.

Tokina 11-16 si mie imi place, dar ... pot doar sa ma uit la el :lol:

De tras RAW nici nu se pune problema..spatiu pe card sa am.

Oricum,destul cu asta. De fotografiat o sa incerc sa nu imi scape nimic, pacat ca stau doar 5 zile. cand nu o sa fie nimic programat si o sa am timp liber sa stau prin oras atunci o sa incerc sa fac poze la non-monumente sa zic asa. Multumesc pt ponturi. ;)
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde mirelutza_albinutza » Sâm Mar 26, 2011 9:27 am

geookane scrie:De 1 mai am norocul sa merg si eu 5 zile la Praga. Ceva sfaturi? Ceva ce trebuie neaparat fotografiat? O sa fiu cu grupul si cu ghidul deci o sa trec cam pe la toate monumentele/cladirile/landmark-urile importante.

Ma gandeam sa imi iau un 35mm 1.8 pentru cadrele de seara. Oricum era si este inca urmatorul obiectiv pe care il voi cumpara si asta parca e un motiv in plus.



Praga este un oras superb. Te asigur ca nu ai nevoie de sfaturi referitor la ce merita sau nu merita pozat, eu am gasit interesante pana si dalele de prin zonele (numeroase) pietonale :lol: !
Va trebui, insa, sa iti iei cu tine un lucru indispensabil: rabdare sa "stai la pânda", intrucat Praga, aproape la orice ora si in orice zi, colcaie de turisti!
Este undeva pe o straduta in centrul vechi o pravalie, sa-i zic, ca sa fim in ton cu "vechi", unde angajatii "confectioneaza" tot soiul de dulciuri, asta se poate observa in fata tejghelei, daca ai noroc sa prinzi loc, poti sa faci cateva poze. Pentru mine a fost ceva inedit, dar nu prea am reusit sa pozez, era foarte aglomerat, mereu se gasea cate cineva sa ma "dezechilibreze", plus ca am si inconvenientul, imi place mie sa-i spun, ca nu sunt tocmai inalta (1.60) :))
Eu am fost la Praga anul trecut in octombrie, am avut noroc de vreme superba, ceea ce iti doresc si tie si te asteptam cu poze de pe acolo!

Au numeroase terase, tot in centrul vechi acolo, unde berea are culori fantastice :P

Ca sa concluzionez, Praga rulz! Cate zile vei sta?
Bafta si nu uita: rabdare!

ps: am vazut dupa ce am postat, 5 zile! Pfoah, foarte tare! Cred ca te vei intoarce fully loaded, eu am stat 1 zi si am tras cam 300 de cadre, parca, am "bântuit" mai bine de 7 ore pe acolo!
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde geookane » Sâm Mar 26, 2011 9:11 pm

da,asta e partea proasta, ca e plin de turisti si trebuie sa am mare dibacie la incadrare.
dupa ce ma intorc o sa postez aici cele mai reusite imagini.
in fine,abia astept sa plec. :)
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Cateva fotografii din Praga

Mesajde mirelutza_albinutza » Dum Mar 27, 2011 8:38 am

Vei reusi, la ei exista acel bun simt care-i face "sa se dea la o parte" cand observa pe cineva ca vrea sa pozeze o chestie. Am observat asta si cand am fost la Barcelona, acum 2 ani. La noi, evident, nu exista treaba asta.

Poate reusesti sa mergi acolo la "dulcegarii", ti-am zis, mi s-a parut fantastic.
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie urbana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori