Acum este Vin Apr 19, 2024 11:24 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie urbana - selectii

Ipostaze surprinse in mediul urban

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde dioneanu » Mie Oct 24, 2012 1:11 pm

Fotografie stradala din Lubeck

Imagine
Imagine
Imagine
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde dioneanu » Dum Oct 28, 2012 8:34 am

Stradala din Copenhagga, partea 1

Imagine

Imagine

Imagine
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde mishuf » Mar Oct 30, 2012 1:05 pm

[quote="dioneanu"]Stradala din Copenhagga, partea 1

Imagine

fain unghiul:))
ca si toate pozele de altfel
mishuf
 
Mesaje: 190
Membru din: Lun Sep 17, 2012 8:21 am
Localitate: Melbourne

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde dioneanu » Mie Oct 31, 2012 9:53 am

Multumesc Mihai! Cu imaginea asta, efectiv nu m-am putut abtine :-)
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde bzagan » Mie Oct 31, 2012 10:51 am

dioneanu scrie:Multumesc Mihai! Cu imaginea asta, efectiv nu m-am putut abtine :-)

Daca schimbai punctul de interes era o poza geniala... si nici nu mai trebuia sa-l intrebi pe domnul de imagine daca-si da acordul.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde mishuf » Mie Oct 31, 2012 1:03 pm

mie unul de asta imi plac: unghiurile sunt bine studiate si spun ceva care nu-i musai sa fie "politically correct":)
mishuf
 
Mesaje: 190
Membru din: Lun Sep 17, 2012 8:21 am
Localitate: Melbourne

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde bzagan » Mie Oct 31, 2012 2:28 pm

mishuf scrie:mie unul de asta imi plac: unghiurile sunt bine studiate si spun ceva care nu-i musai sa fie "politically correct":)

Misu, intentia e clara. Daca ai fi tu in acea fotografie probabil ca nu ai mai fi atat de entuziasmat. Eu unul nici nu as mai contacta autorul, as da in judecata intai site-ul pentru publicare fara acordul meu si apoi autorul, pentru ca in cadrul procesului as afla cu siguranta cine este.

Iti dau un citat dintr-un PR form:

"Furthermore, I release the Photographer, or others, any stock photography site, from whom he is acting, from any claims of pay associated with any form of damage, be it foreseen or unforeseen, related with the proper artistic or commercial use of these images, unless it can be proven beyond any doubt that mentioned reproduction was caused maliciously, or produced and published with the sole purpose of causing the Model to be subject to scandal, ridicule, reproach, scorn and indignity. "

Vad in acest post multe poze dar ma intreb cati dintre cei din poze si-au dat acordul. Poate nu stiu cum e cu imaginea personala si cum ne apara legea in Romania si exagerez... Poate ma corecteaza cineva care a studiat acest aspect legal.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde dioneanu » Mie Oct 31, 2012 4:02 pm

Acel domn este in Danemarca, deci mici sanse sa intre pe Nikonisti.ro.
In al doilea rand, legea din Romania nu te apara in nici un fel. Esti in spatiu public, poti fi fotografiat fara nici o problema.
Daca fotograful comercializeaza acea imagine, atunci datele problemei se schimba si apare nevoie de Release Form.
In alte tari din UE (inclusiv Danemarca) exista o lege suplimentara legata de fotografierea si publicarea imaginilor in care se distinge clar figura personajului. Fotografierea in spatiul public este permisa, publicarea imaginilor nefiind permisa, in afara cazului in care este un act artistic.

Legat de unghi, a fost o pozitie de cateva secunde, apoi s-a ridicat de pe scaun, deci...asta a fost singurul unghi care l-am putut obtine. Daca ti se pare ofensatiare imaginea, o pot sterge nu este nici o problema.
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde bzagan » Mie Oct 31, 2012 4:11 pm

Mie unul mi se pare un unghi foarte reusit. Ca sa nu apara complicatii as fi focalizat pe statueta, astfel chipul barbatului nu se intelegea clar. Si ramane o poza reusita, doar ca ridica o mica problema de moralitate. Sincer mie nu mi-ar conveni sa apar intr-o astfel de fotografie chiar daca ti-as fi semnat in prealabil un Form Release.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie urbana - selectii

Mesajde Ale3n » Sâm Noi 03, 2012 12:49 pm

frumos
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie urbana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron