Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Cadru legislativ

Ipostaze surprinse in mediul urban

Re: Cadru legislativ

Mesajde porcofon » Dum Feb 06, 2011 10:08 pm

Multam RRS, ma refeream la metroul autohton.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Cadru legislativ

Mesajde nik » Dum Feb 06, 2011 10:41 pm

Nu mai stiu exact unde am citit dar am inteles ca in metroul bucurestean, inclusiv in statii, fotografiatul este interzis. Probabil ca exista si semne avertizoare, dar cum n-am folosit de foarte multa vreme metroul, nu retin.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Cadru legislativ

Mesajde sorinsava » Dum Feb 06, 2011 10:44 pm

Nu e voie la metrou chiar daca cineva a furat afisul cu pozatul interzis, ca unii au oameni au facut scandal ca nu era afis si degeaba. La fel si in gari. Cind e ultima data cind ai vazut tu un film, scurt-metraj sau macar videoclip filmat la metroul din Bucuresti?

Am citit ca abia cu citiva ani in urma a fost modificata legea prin care fotografia aeriana era interzisa in orasele din RO.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cadru legislativ

Mesajde porcofon » Dum Feb 06, 2011 10:53 pm

3sud-est au avut un videoclip filmat in metroul bucurestean si nu sunt singurii. Nu a mai fost folosit ca locatie mai degraba din cauza epuizarii. Pentru filmari stiu ca iti trebuie aprobare dar nu stiam cum sta lucru vizavi de fotografie.
Multam pentru lamuriri.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Cadru legislativ

Mesajde nik » Dum Feb 06, 2011 10:56 pm

sorinsava scrie:Nu e voie la metrou chiar daca cineva a furat afisul cu pozatul interzis, ca unii au oameni au facut scandal ca nu era afis si degeaba. La fel si in gari.


Oricum, asta este una dintre idioteniile vremurilor pe care le traim. Ca daca vrei sa faci poze sau sa filmezi, nu in scop artistic, o poti face fara sa se prinda cineva. Dar daca vrei sa surprinzi o imagine deosebita, pe fata, esti considerat un infractor sau, prin alte parti, un posibil terorist.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Cadru legislativ

Mesajde sorinsava » Dum Feb 06, 2011 11:18 pm

Nu, astea sunt in principal idioteniile pur romanesti. Orice ai face, sa nu cumva sa uiti unde esti.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cadru legislativ

Mesajde nik » Lun Feb 07, 2011 12:01 am

sorinsava scrie:Nu, astea sunt in principal idioteniile pur romanesti. Orice ai face, sa nu cumva sa uiti unde esti.


In Londra te ia pe sus ca pe raufacatori, daca te prinde in metrou ca faci poze. Ei sunt cei care au brevetat ca asta este o caracteristica specifica teroristilor :(

Mi se pare ca nici la NY nu sunt mai breji.

Ce-i drept, macar britanicii si americanii sunt fripti cu teroristi de toate culorile, de la IRA la fundamentalisti islamici, dar pe mâlul Dambovitei...
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Cadru legislativ

Mesajde Augustin Popescu » Lun Feb 07, 2011 2:38 am

Dar noi nu o să avem atentate la metrou.

1. În primul rând, că e foarte greu de realizat tehnic un atentat la noi. Nu că n-ai putea intra lejer cu o bombă sub braţ la Apărătorii Patriei – important e doar să ai cartelă, că altfel te înhaţă imediat bodyguardul că ai încercat să sari peste bare şi-ţi face o morală de-ţi vine să te laşi de terorism.

2. În al doilea rând, statistic vorbind, e imposibil să găseşti o garnitură de metrou în care să nu fie un colonel în rezervă care se întoarce de la piaţă. El va şti sigur să preia comanda, să prevină panica şi să organizeze evacuarea metroului. La americani e uşor să organizezi un atentat pentru că ăia n-au avut armate ca lumea, cum am avut noi, popor cu un colonel la suta de locuitori.

3. De asemenea, este absolut imposibil să prevezi când vor cere angajaţii de la Metrorex o nouă mărire salarială şi vor opri lucrul, aşa că rişti ca luni bune de pregătiri meticuloase să se ducă pe apa Sâmbetei – degeaba ai pus tu bomba într-un coş de gunoi la Costin Georgian dacă bucureştenii sunt toţi în intersecţie la Răzoare, aşteptând să se pună verde.

4. Nu în ultimul rând, nu trebuie neglijat impactul mediatic. Dacă organizezi un atentat într-o ţară occidentală, televiziunile şi ziarele nu vor vorbi decât despre asta, iar agenţiile de presă vor transmite ştirea în toate colţurile lumii. La noi, dacă ai ghinion, fix în aceeaşi zi se împacă X cu Y sau işi pune Z silicoane noi şi mai prinzi la dracu’ deschidere de ziar.
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Cadru legislativ

Mesajde eminence » Lun Feb 07, 2011 9:11 am

Augustin Popescu scrie:Ce simplu este să hulim România in necunoştiinţă de cauză... şi de drepturi de difuzare.

P.S. Nici la meciurile din cadrul Super Bowl nu am voie să intru cu DSLR dacă nu am acreditare. Probabil tot din cauză că portarii sunt cu origini române, nu?!?


Si ce as fi putut face cu un D90 la meci? Cei care chiar se ocupa cu fotografia la meci sunt depaaaaaarte de jucaria mea, crede-ma. De fapt regula e buna, nu ai voie cu un aparat PROFESIONIST, insa ma indoiesc ca "gorilele" de la intrare cunosc aceasta diferenta, asta am vrut sa zic.
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Cadru legislativ

Mesajde Augustin Popescu » Lun Feb 07, 2011 11:17 pm

D90 cu pinhole sau D90 + 70-200 + 1.7x sau D90 + 300 sau D90 + 500?
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie urbana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori