Acum este Vin Mai 10, 2024 10:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Cadru legislativ

Ipostaze surprinse in mediul urban

Re: Cadru legislativ

Mesajde claudiuo » Lun Aug 03, 2009 9:37 am

destul de interesanta discutia. eu zic ca ar trebui sa treaca p-aici si cei de la televiziuni care se apuca sa filmeze fara sa intrebe omul ,pe a carui proprietate se afla, daca este voie sau nu.

La fel si cu aparatul de fotografiat.
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: Cadru legislativ

Mesajde Sajuuk » Mie Aug 05, 2009 5:39 pm

Consider ca legea drepturilor de autor cu privire la fotografii sau materiale video spune cam tot ce trebuie sa stiti pentru a va descurca.
Desigur... trebuie citita si inteleasa.

Nu am avut probleme in a fotografia prin centrul Bucurestiului sau prin parcuri dar respectand totusi aceasta lege.

Langa obiective mai sensibile gen ambasade si etc nici macar nu ma gandesc la aparat... nu de alta dar nu vreau probleme... Si oricum o ambasada nu e asa interesanta,iar strugurii sunt acri :D.
PS: ce bine ca imi plac mai mult peisajele decat cladirile :lol:

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cadru legislativ

Mesajde George21 » Mie Aug 12, 2009 9:43 am

Din moment ce esti pe spatiu public poti fotografia orice cladire, om, atat timp cat nu este nici un semn pus pe acea cladire care sa interzica fotografia.
In Bucuresti am vrut sa fotografiez o cladire veche, in care se afla nush ce minister, a venit un ciumpalac a inceput cu circu, nici nu l-am bagat in seama la inceput, apoi cand a inceput sa insiste l-am rugat sa imi arate afisul unde scrie ca este interzis, a inceput sa se balbaie, si pana la urma a plecat .
In Brasov chiar a fost om paznicu ala ( jandarm, politisc ce era .. nu mai stiu ) ma rugat sa ma legitimez si apoi ma lasat sa fac cate poze vreau.


Niciodata nu o sa trebuiasca ca noi ( fotografu ) sa incerce sa demonstreze ca avem voie sa facem fotografii, paznicii, politisti, gorilele, ciumpalaci, robotei, si toata natia lor de inculti trebuie sa ne demonstreze ca nu avem voie sa facem.
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Cadru legislativ

Mesajde aind » Mie Aug 12, 2009 2:09 pm

George21 scrie:Din moment ce esti pe spatiu public poti fotografia orice cladire, om, atat timp cat nu este nici un semn pus pe acea cladire care sa interzica fotografia.


e vorba doar de clădiri ale statului sau orice firmă și firmuliță poate să-și pună semnul de interzis?
ce le da lor ca S.A. ori S.R.L. dreptul să profite de acel "semn" ?
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cadru legislativ

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 12, 2009 9:50 pm

George21 scrie:Niciodata nu o sa trebuiasca ca noi ( fotografu ) sa incerce sa demonstreze ca avem voie sa facem fotografii, paznicii, politisti, gorilele, ciumpalaci, robotei, si toata natia lor de inculti trebuie sa ne demonstreze ca nu avem voie sa facem.

Atita doar ca in urma impactului dintre bita lui si aparatul tau, tu esti cel care iese in pierdere, asa ca el nu mai are nevoie de alta demonstratie...

Pentru genul asta de fotografie, mersul in grup e sfint.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cadru legislativ

Mesajde Sajuuk » Joi Aug 13, 2009 7:09 am

danip scrie:
George21 scrie:Din moment ce esti pe spatiu public poti fotografia orice cladire, om, atat timp cat nu este nici un semn pus pe acea cladire care sa interzica fotografia.


e vorba doar de clădiri ale statului sau orice firmă și firmuliță poate să-și pună semnul de interzis?
ce le da lor ca S.A. ori S.R.L. dreptul să profite de acel "semn" ?


Cand vine vorba de firme private aici treaba e putin mai complicata... O firma nu tine de domeniul public. De exemplu in Mall-uri am remarcat de multe ori semnul cu fotografiatul interzis. Pe de alta parte, conform legii dreptului de autor, daca un magazin expune produse intr-o vitrina la strada, atunci acea vitrina poate fi fotografiata. Treaba cu spatiile firmelor e putin mai sensibila fiind vorba de spatiu privat si nu public, intervenind aici necesitatea obtinerii permisiunii de la cei din conducerea firmei respective.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cadru legislativ

Mesajde Cata86 » Joi Aug 13, 2009 10:08 am

da, am vrut eu sa pozez o minifantana de ciocolata din plaza romania si mi`a zis vanzatoarea ca nu am voie din 2 parti: 1. plaza romania ca cica nu ai voie sa faci niciun fel de poza in interiorul mallului si 2. din partea magazinului.
nu stiu cat de mult cred oamenii astia ca as putea profita de pe urma lor, dar sunt dusi rau de tot cu capul.
am intrebat la helpdesk ce trebuie sa fac sa pot fotografia in interior si mi s-a zis ca trebuie sa fac o cerere la conducere si sa le explic de ce fac eu poza acolo si probabil cum urmeaza sa profit de pe acest lucru... un c@#@t
Avatar utilizator
Cata86
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:28 pm

Re: Cadru legislativ

Mesajde glumetu » Joi Aug 13, 2009 10:26 am

vin si eu cu o intamplare amuzanta.

Eram in Iasi pe o straduta mica, plina de farmec, intre case vechi si faceam poze aleii respective, avea o perspectiva interesanta. Iese o cumatra care muta rufe prin curte, se uita suspicios la DSLR-ul meu cu obiectiv mare in fata si spune... urmeaza dialogul, aproximativ:
Ea: "sa stiti ca nu aveti voie sa fotografiati aici"
Eu: "de ce?"
Ea: "pai, nu aveti voie, e proprietate privata"
Eu: "pai eu fac poze la strada, atat timp cat aveti o adresa de la primarie, strada e loc public si am voie" (intamplator cunosteam strada bine, fiind locul copilariei sotiei mele)
Ea (batand in retragere): "nu, nu, e strada noastra"
Eu: "a cui?"
Ea (gest vag cu mana imprejur): "a noastra, a celor din jur"
Eu (deja amuzat, nu aveam chef de scandal): "bun - daca-i a Dvs, inseamna ca sunteti organizati intr-o asociatie de proprietari"
Ea (ezitand profund): "dd-daa, suntem..."
Eu: "Si eu cui din asociatie cer acordul de a fotografia, daca vreau?"
Ea (in corzi): "Pai... noua, tuturor...."
Eu: "Pai n-aveti un reprezentat ales, legal, imputernicit sa dea acordul?"
Ea (scuturandu-se din dublu Nelson-ul logic): "Oricum, n-aveti voie sa fotografiati aici!"
Eu (amuzat copios): "Da' daca pozez cu telefonu', am voie?"
Ea (intra in blocaj logic complet): "Dd-daaa... aaa, nuuu... oricum nu aveti voie!"

N-am mai continuat ca deja ma prapadeam de ras si oricum facusem pozele de care aveam nevoie.

Concluzia este ca oricarui roman in ziua de azi, cum vede un DSLR, i se "scoala" un spirit de gardian al imaginii private a *orice*, fara a avea cea mai mica idee despre legislatia in vigoare. E usor sa-i invingi pe astia, daca esti in cunostinta de cauza.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cadru legislativ

Mesajde Sajuuk » Joi Aug 13, 2009 6:58 pm

Astfel de intamplari sunt amuzante pana la un punct.
Problema este ca la noi nu exista un grad de cultura care sa permita intelegerea unor lucruri simple. Nu cred ca e cineva care sa isi puna problema sa se uite in monitorul oficial sau pe internet sa vada ce drepturi si obligatii are.. fie si ca somer sau patron de firma, sau ca persoana fizica... Dar mereu se gaseste cineva care "stie" legea si incearca sa o aplice... Suntem o tara de gardieni dom'le :D .

Cred ca decat sa se ia de amaratul care face si el trei fotografii la o strada mai bine se iau de cei ce arunca gunoaie pe unde le vine sau fac scandal...

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cadru legislativ

Mesajde glumetu » Joi Aug 13, 2009 8:16 pm

Sajuuk scrie:Cred ca decat sa se ia de amaratul care face si el trei fotografii la o strada mai bine se iau de cei ce arunca gunoaie pe unde le vine sau fac scandal...

pai bineinteles ca se iau de unul ca mine, eu vorbesc civilizat cu ei, daca s-ar lua de aia care arunca gunoaie sau fac scandal ar lua urgent un cap in gura.

cat despre nivelul de cultura, ai dreptate, eu unul am trecut de faza cand ma mai oftica asta - nu e o chestie pe care s-o pot influenta altfel decat prin interactiunile mele directe.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie urbana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator