Acum este Joi Mar 28, 2024 3:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografia de strada Iasi

Ipostaze surprinse in mediul urban

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 03, 2012 9:03 am

"Concluzii
Pe scurt, din materialul legislativ analizat supra reţinem următoarele: ca fotografi, avem semnificativ mai multe drepturi decât susţin majoritatea persoanelor ostile pasiunii şi îndeletnicirii noastre: putem fotografia oriunde în spaţiul public, cu excepţia obiectivelor strategice, identificate ca atare, şi doar organele abilitate ale statului au abilitatea de a ne restrânge acest drept.

De asemenea, cât timp nu fotografiem persoane cu scopul realizării unor portrete, ci capturând cadrul general, nimeni nu are dreptul de a se plânge că a fost capturat în cadru - aviz practicienilor fotografiei de stradă, care îşi pot desfăşura nestingheriţi (cel puţin din punct de vedere legal) activitatea de surprindere a atmosferei urbane (deşi în ce priveşte portretele realizate stradal, constatăm că lucrurile nu sunt atât de libertine...).

Există anumite restricţii clare, ocrotind viaţa cetăţeanului în spaţiul privat, care apreciez că sunt de bun-simţ şi este preferabil să le respectăm, pentru a persista climatul de convieţuire decentă şi tocmai pentru a ne putea prevala de drepturile noastre, cu bună-credinţă, atunci când situaţia o cere.
" (citat din BLucian)

Orice alte comentarii sunt de prisos.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Lun Aug 06, 2012 8:29 am

ma bucur ca s-a discutat atat de clar acest subiect.
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Vin Mar 15, 2013 11:42 am

Imagine

pentru a vedea intreaga imagine clik dreapta - view image. Se pare ca o taie putin forumul si strica treaba.
Multumesc
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Chiruadr » Mie Mar 20, 2013 11:07 pm

eurynomus scrie:Imagine

pentru a vedea intreaga imagine clik dreapta - view image. Se pare ca o taie putin forumul si strica treaba.
Multumesc



Deci ca sa inteleg si eu. Fotografia aceasta este portret? Sau nu?
Mighty 90 + Nifty 50
Chiruadr
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mar 04, 2013 4:06 am

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde eurynomus » Vin Apr 05, 2013 11:22 am

nu e nici una nici alta . E fix ceea ce vrei tu sa fie.
eurynomus
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2011 7:12 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde Chiruadr » Dum Apr 07, 2013 12:17 am

eurynomus scrie:nu e nici una nici alta . E fix ceea ce vrei tu sa fie.


Intrebam in sensul ca e portret si iti trebuie acordul persoanei? Adica asta inseamna portret pentru cei care au facut legile? Deoarece este clar ca subiectul este acea persoana.
Mighty 90 + Nifty 50
Chiruadr
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mar 04, 2013 4:06 am

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde cretu_stance » Mar Noi 05, 2013 4:53 pm

O parere ?
cretu_stance
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 02, 2013 11:31 pm

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde RPP » Mar Noi 05, 2013 7:15 pm

cretu_stance scrie:O parere ?
1004678_513148172098991_1994221074_n.jpg


Doar câteva păreri personale, a nu se considera sfaturi:

1. Compozitie
- Cadrul e înclinat câteva grade spre stânga. Pt. mine e f. enervant când vad obiecte cu caracter fix si stabil, in general clădiri, care o iau la vale. Greșeli comune de incadrare si care se pot corecta in 30 sec in post procesare.
- toată acțiunea imaginii si totodata orizontul sunt fix in mijloc. Liniile care poarta privirea încep la mijloc si duc spre câteva grupuri de persoane aflate cu spatele. Privirea se duce spre acele grupuri si acolo? Nimic. O regula in fotografie spune sa plasezi linia de demarcatie fie in prima treime fie in cea de-a doua, astfel acorzi greutate fie pământului, fie cerului. Echilibrul din imaginea asta nu cred funcționează.
Regulile sunt făcute sa fie încălcate dar aici cred ca ar fi prins bine.

2. Expunere
- cerul e sters. Înțeleg ca asta era momentul zilei dar încearcă sa urmărești un moment când prinzi ceva culoare eventual ceva nori sau orice altceva ce ar putea sa dea o nota de interes cerului.
- camera pare sa fi expus cu precădere pt. cer iar asta a subexpus restul cadrului. Strada si clădirile sunt al naibii de cenusii. E adevărat ca invers ar fi însemnat un cer ars. Puteai sa încerci sa mai ridici un pic in post procesare zonele subexpuse sau sa încerci, de ce nu, un HDR pt. a avea expunere uniforma.
- conversia BW nu e panaceu universal si nici nu face arta din nimic. Asta cred ca s-a încercat aici.

S-ar mai găsi si altele cred ca e suficient :) . Ceva bun? Da, continua sa fotografiezi si lucrurile vor deveni tot mai bune, îți promit. Noroace.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde dioneanu » Mie Noi 06, 2013 4:53 pm

cretu_stance scrie:O parere ?
1004678_513148172098991_1994221074_n.jpg


Sincer, nu gasesc nimic interesant la aceasta imagine, nu inteleg ce ai vrut sa exprimi in ea.
- partea de jos este subexpusa, facand dificila observarea oricaror elemente
- nu exista un subiect al imaginii: un spatiu mare vod, jos, niste oameni mici, cu spatele, pe la mijloc, un cer plat, fara contrast sus. Nimic care sa se numeasca subiect
- inclinarea intregului cadru spre stanga
- watermark-ul albastru intr-o imagine alb-negru . Nu inteleg utilitatea lui. Este o poza banala, nu cred ca vrea cineva sa o "fure" din milioanele de super-poze de pe internet
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Fotografia de strada Iasi

Mesajde cromdwow » Vin Dec 20, 2013 2:02 am

O parere?
Fişiere ataşate
 DSC_0068a copy.jpg
Avatar utilizator
cromdwow
 
Mesaje: 34
Membru din: Joi Noi 07, 2013 7:59 pm

Anterior

Înapoi la Fotografie urbana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator