Acum este Dum Apr 28, 2024 1:39 am

Articole Nikonisti.ro

Poze Sibiu si imprejurimi

Ipostaze surprinse in mediul urban

Poze Sibiu si imprejurimi

Mesajde Andrei212 » Sâm Ian 21, 2012 5:45 pm

Salutare tutror, am cateva poze din sibiu, si vreau sa aflu parerea voastra. Aruncati in mine cu cat mai multe critici, si sfaturi :D
Enjoy
Fişiere ataşate
 phpbPdBYmAM.jpg
 phpdnVOMOAM.jpg
 phpf3rzORAM.jpg
 phpjDGcBNAM.jpg
 phpkgY7uJAM.jpg
 phpmhxqLsAM.jpg
 phpqIculWAM.jpg
am subexpuso putin pentru efect, mie imi place cum a iesit
 phpXwzJcHAM.jpg
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: Poze Sibiu si imprejurimi

Mesajde coding_13 » Lun Ian 23, 2012 12:35 pm

Tie nu ti se par inclinate?
coding_13
 
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mai 31, 2010 12:12 pm

Re: Poze Sibiu si imprejurimi

Mesajde Andrei212 » Lun Ian 23, 2012 2:03 pm

in poza cu drumul, asa ii drumul. si da, acum ca ai mentionat vreo 2 sau 3 parca le-am facut putin stramb. In rest, culorile, compozitia cum sunt ? inca astept pareri/sfaturi
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: Poze Sibiu si imprejurimi

Mesajde lucianlirca » Joi Iun 14, 2012 12:49 pm

Salut. Incerc sa fac eu o critica cat de cat constructiva, total subiectiva
1. subexpusa, inclinata - poti regla din Lightroom sau PS. Merge lucrat la luminozitate si contrast.
2. Stalpul inclinat. Compozitional mergea daca incadrai stalpul spre stanga cam 1/3 din imagine. Nu e foarte sharp focusul. Imi place lumia si tonurile
3. Banuiesc ca ai subexpus intentionat pentru detaliile cerului. In lightroom poti sa ii faci o corectie pe partea subexpusa si sa o merge sa indrepti drumul.
4. Sincer si fara suparare e banala. Probabil ai vrut sa evidentiezi cerul. Mergea un unghi mai larg astfel incat vezi limia drumului cum se pierde, deranjeaza si acel copacel, dar la o incadrare mai larga cum am spus mai sus nu cred ca arfi fost o problema.
5. Nu e inclinata, lumina e buna, tonurile imi plac, la fel, eu as fi incadrat altfel (regula treimilor s-ar aplica cel mai bine aici).
6. Inclinata, subexpusa.
7. Banala.
8. In primul rand WB. Deoarece ai soarele in fata poza e subexpusa si e greu sa vezi detaliile. Compozitional, nu are.

Sper sa nu te supere parerea mea, ci sa o iei pur si simplu ca pe o opinie constructiva dupa care sa inveti. Din cate imi dau seama, esti la inceput de drum. Ar trebui sa citesti cat mai mult (reguli de baza tehnic si compozitional pe care sa le aplici cat mai des pana devine obisnuinta) si gasesti pe net tot ce vrei - un indrumator al incepatorului- sa studiezi cat mai multe fotografii de pe site-urile dedicate. ( photosharp/fotoblur/1x.com/fineart-portugal.com/badorgood.ro)
Bafta si lumina buna!
lucianlirca
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Apr 17, 2012 2:07 pm
Localitate: Sibiu, Romania

Re: Poze Sibiu si imprejurimi

Mesajde bzagan » Joi Iun 14, 2012 6:55 pm

Mie imi place fotografia 6 (compozitia). Felicitari
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm


Înapoi la Fotografie urbana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron