Acum este Dum Iun 16, 2024 11:33 am

Articole Nikonisti.ro

D60

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Re: D60

Mesajde zimbrulcarpatin » Mie Iul 15, 2009 5:43 pm

devland scrie:1. Textul de copyright e tipator. Iti fura privirea si strica imaginele, de altfel reusite.
2. Presupun c-ai umblat pe la contrast. Daca da, ai umblat cam mult. La fel, sunt cam tipatoare.


Multumesc pentru aprecierea fotografiilor in sine! Intr-adevar le-am "editat" un pic mai mult... :D Un sfat ca sa nu mai am fotografiile tipatoare ai? Mi-ar fi de ajutor!
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iul 14, 2009 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde Robert_timisoara » Joi Iul 16, 2009 1:24 am

zimbrulcarpatin scrie:
devland scrie:1. Textul de copyright e tipator. Iti fura privirea si strica imaginele, de altfel reusite.
2. Presupun c-ai umblat pe la contrast. Daca da, ai umblat cam mult. La fel, sunt cam tipatoare.


Multumesc pentru aprecierea fotografiilor in sine! Intr-adevar le-am "editat" un pic mai mult... :D Un sfat ca sa nu mai am fotografiile tipatoare ai? Mi-ar fi de ajutor!


Nu le "edita" un pic mai mult.
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: D60

Mesajde zimbrulcarpatin » Joi Iul 16, 2009 7:53 pm

Robert_timisoara scrie:Nu le "edita" un pic mai mult.


O sa tin cont de sfatul tau Robert. Le-am editat pana cand au iesit ceva care sa-mi placa mie...imi pare rau acum ca le-am facut "strigatoare"! Chiar n-am urmarit acest aspect! Astept in continuare pareri/critici/sfaturi de la alti pasionati de fotografie.

Facand o mica paranteza, am inceput sa fac fotografii pe unde apucam, la orice lucru sau obiect care-l consideram ca poate sa fie frumos, desi in realitate era oribil... :mrgreen: Am plecat de la sfaturile fotografilor National Geographic, si asa am ajuns sa am o fototeca cu cateva sute de "capturi"... Ca baza materiala m-am folosit de 2 telefoane mobile ~ unu de 1.3 mpx, respectiv 2 mpx. In urma cu 2 saptamani mi-am luat o "buburuza" de Nikon D60, de care sunt foarte multumit!!! :mrgreen: In final o intrebare: as dori sa realizez fotografii in spatii cu lumina artificiala (foarte proasta) ~ un exemplu elocvent ar fi metroul. Ce ma sfatuiti? Ce tehnica/moduri sa folosesc?

Mai multe pozne de-ale mele gasiti aici: http://www.zimbrulcarpatin.deviantart.com :mrgreen:
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iul 14, 2009 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 16, 2009 9:32 pm

zimbrulcarpatin scrie:In final o intrebare: as dori sa realizez fotografii in spatii cu lumina artificiala (foarte proasta) ~ un exemplu elocvent ar fi metroul. Ce ma sfatuiti? Ce tehnica/moduri sa folosesc?

In primul rind, iti trebuie un obiectiv adecvat, 35/1.8 fiind cel mai abordabil. In al doilea rind, setezi auto ISO pe 800 ca sensibilitate maxima si 1/50 secunde ca timp de expunere maxim. Foloseste modul "P" si lasa aparatul sa se descurce. Asta presupunind ca vrei ca vrei sa fotografiezi din mina sau ca subiectele tale nu sint perfect statice. Daca esti dispus sa folosesti un trepied, poti folosi obiectivul de kit si orice mod de expunere vrei.

Cealalta problema e balansul de alb. Aici solutia este un expodisc orientat catre sursa principala de lumina (in unele statii de metrou se folosesc mai multe tipuri de surse de lumina artificiala).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde zimbrulcarpatin » Vin Iul 17, 2009 5:23 am

Dan Pop scrie:
zimbrulcarpatin scrie:In final o intrebare: as dori sa realizez fotografii in spatii cu lumina artificiala (foarte proasta) ~ un exemplu elocvent ar fi metroul. Ce ma sfatuiti? Ce tehnica/moduri sa folosesc?

In primul rind, iti trebuie un obiectiv adecvat, 35/1.8 fiind cel mai abordabil. In al doilea rind, setezi auto ISO pe 800 ca sensibilitate maxima si 1/50 secunde ca timp de expunere maxim. Foloseste modul "P" si lasa aparatul sa se descurce. Asta presupunind ca vrei ca vrei sa fotografiezi din mina sau ca subiectele tale nu sint perfect statice. Daca esti dispus sa folosesti un trepied, poti folosi obiectivul de kit si orice mod de expunere vrei.

Cealalta problema e balansul de alb. Aici solutia este un expodisc orientat catre sursa principala de lumina (in unele statii de metrou se folosesc mai multe tipuri de surse de lumina artificiala).



Multumesc frumos pentru aceste sfaturi Dane! O sa tin cont de ele cand o sa "fur metroul in cadre"... :mrgreen: Nikon-ul meu ~ un D60, are obiectivul din chit (18-55 mm), iar trepied inca nu am :cry: momentan... Imi incerc norocul cu ce am acum in mana D60-ul + obiectivul de chit ... Sper sa iasa ceva bine... :geek:
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iul 14, 2009 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 17, 2009 7:58 am

zimbrulcarpatin scrie:
Dan Pop scrie:In primul rind, iti trebuie un obiectiv adecvat, 35/1.8 fiind cel mai abordabil. In al doilea rind, setezi auto ISO pe 800 ca sensibilitate maxima si 1/50 secunde ca timp de expunere maxim. Foloseste modul "P" si lasa aparatul sa se descurce.

Imi incerc norocul cu ce am acum in mana D60-ul + obiectivul de chit ... Sper sa iasa ceva bine... :geek:

Fara un obiectiv luminos, e putin probabil ca functia auto ISO sa-ti poata mentine timpul de expunere la 1/50, asa ca singura ta sansa este sa fotografiezi in zona focalei minime (18 mm) a obiectivului de kit, unde impactul vibratiilor asupra claritatii imaginii este mai mic.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iul 17, 2009 8:10 am

O sa tin cont de ele cand o sa "fur metroul in cadre"...


Inainte de a scoate capacul la obiectiv, este bine sa ne intrebam ce putem si ce nu, ce avem voie si ce nu.
In multe zone din lume, inclusiv la noi, fotografia in metrou este interzisa.

In alta ordine de idei, aparatul este superb, este ca un drog, mecanica, optica, ecran, imagine. Extraordinar.
Problema este ca noi cu el facem imagini.
Ca sa nu lucram haotic trebuie sa incepem sa invatam regulile limbajului plastic, ce vrem sa spunem si cum in imagine, ca sa inteleaga si altii emotiile noastre.
Perpectiva, culoarea, incadrarea, iluminarea, sunt esentiale ca sa ne putem exprima si sa ne facem cunoscuti.
Catre asta ar trebui sa va indreptati energia.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde zimbrulcarpatin » Vin Iul 17, 2009 6:28 pm

Dinu Lazar scrie:
O sa tin cont de ele cand o sa "fur metroul in cadre"...


Inainte de a scoate capacul la obiectiv, este bine sa ne intrebam ce putem si ce nu, ce avem voie si ce nu.
In multe zone din lume, inclusiv la noi, fotografia in metrou este interzisa.


Trebuie sa fac unele precizari:
1. Printre pasiunile mele se numara transporturile ~ o mare parte reprezentand-o metroul.
2. Stiu ca metroul bucurestean are un statut mai aparte ~ INSA eu am depus o cerere catre Metrorex si astept raspunsul! Consider ca o sa iasa poze frumoase numai pe bune ~ cu aprobare mai exact! ;)
3. Am intrebat pentru ca sunt un incepator cu un Nikon D60, si de, stiti si voi cum e la inceput... :mrgreen: am intrebat ca sa stiu cum sa folosesc aparatul mai bine, in aceasta imprejurare, DACA VOI PRIMI APROBAREA DIN PARTEA METROREX!

Personal nu incurajez comiterea actelor ilegale, insa trebuie sa amintesc ca ramele vechi ale metroului au devenit un kitsch!!! Aceste rame sunt, dupa parerea mea net superioare Bombardierelor.

*Numai ca ar fi utila revopsirea lor in culorile originale si abandonarea kitschului asa-zis urban de pe ele...
*(Asta e doar o fantezie de-a mea! :mrgreen: )


Mai multe despre Metroul Bucurestean gasiti pe site-ul meu: http://www.metroubucuresti.webs.com :mrgreen:

Stimate DInu spuneai ceva despre regulile limbajului plastic... Poti sa detaliezi un pic te rog! M-ati facut curios! :P
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iul 14, 2009 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iul 18, 2009 6:14 am

Stimate DInu spuneai ceva despre regulile limbajului plastic... Poti sa detaliezi un pic te rog! M-ati facut curios!


Asta este imposibil pe un forum de aprofundat. Sunt cursuri, seminarii, va asteptam la cursul foto de la Dalles la toamna, ce sa spun... pe de alta parte e plin netul si s-a mai vorbit si pe aici de asta.

Cu pozele cu metroul... bun, aveti aprobare... daca fotografiati oameni, cititi totusi legea drepturilor de autor:

http://www.modeldecontract.ro/formular/articol/id_341/Protectia_portretului_continut_in_opera.html
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde zimbrulcarpatin » Sâm Iul 18, 2009 7:00 am

Dinu Lazar scrie:
Cu pozele cu metroul... bun, aveti aprobare... daca fotografiati oameni, cititi totusi legea drepturilor de autor:

http://www.modeldecontract.ro/formular/articol/id_341/Protectia_portretului_continut_in_opera.html



Pe mine ma interesa ramele de metrou... :mrgreen: O sa incerc pe cat posibil sa nu prind oameni in cadru, dar nu stiu cat voi reusi deoarece stiti si dvs cum sunt romanii... :x De exemplu fotografiam o locmotiva, si era o persoana mai in varsta, chiar langa ea. Desi am rugat-o frumos, respectivul NU s-a clintit din loc, si eu ar trebuit sa renunt la respectiva ocazie... :evil: Trebuie sa mentionez ca respectivul NU era angajat al CFR, ci era in trecere...!!! Daca si la metrou se repeta povestea, cum pot sa procedez? Daca ar fi de exemplu o fotografie de ansamblu, i-as fotografia fara probleme din spate, fara sa le prind fata... insa ce farmec mai are obiectul fotografiat cand in dreapta apare un pensionar cu sacose... Atentia o sa cada pe individ, iar ce era de vazut cu adevarat o sa treaca neobservat... :| Sau ar mai fi o portita de scapare: acoper fata oamenilor...o sa arate urat da cred ca nu va fi nici o problema... :? Voi ce spuneti?
Facand o paranteza, citisem undeva ~ parca prin National Geographic, ceva de genul ca "oameni sunt flatati ca i-ai ales tocmai pe ei pentru o fotografie". Cat de flatati sunt romani cand le faci fotografii?
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iul 14, 2009 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron