Acum este Dum Iun 16, 2024 1:51 pm

Articole Nikonisti.ro

D60

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Re: D60

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iul 18, 2009 8:52 am

Cat de flatati sunt romani cand le faci fotografii?


Depinde de fiecare ce are prin buzunare, prin punga, ce umbrela are in mina, etc. :mrgreen:

Dupa primele sedinte cu public o sa va lamuriti. Depinde ce abordare aveti si cum faceti poze si cum va vedeti. Uneori poate sa iasa cu scandal, alteori nu, nu exista o regula. O chestie e sigura: oamenilor le place din ce in ce mai putin sa fie fotografiati.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde zimbrulcarpatin » Dum Iul 19, 2009 7:27 am

Dinu Lazar scrie:
Cat de flatati sunt romani cand le faci fotografii?


Depinde de fiecare ce are prin buzunare, prin punga, ce umbrela are in mina, etc. :mrgreen:
O chestie e sigura: oamenilor le place din ce in ce mai putin sa fie fotografiati.


Foarte adevarat!
Insa revin cu intrebarea: Cum pot sa folosesc in spatii cu lumina proasta Nikon-ul meu cu obiectivul din kit (18-55 mm)? Ma refer la ce moduri sa folosesc... Imi cer scuze ca pun asemea intrebari, insa sunt de-abia la inceput de drum... :oops:
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iul 14, 2009 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde aind » Dum Iul 19, 2009 7:59 am

salut, daca nu vrei sa folosesti flashul atunci stai in mod A, pe la f/3.5, f/4 si ori folosesti Auto-ISO , ori duci ISO manual spre 400, 800 ..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: D60

Mesajde Dinu Lazar » Dum Iul 19, 2009 3:36 pm

Cum pot sa folosesc in spatii cu lumina proasta Nikon-ul meu cu obiectivul din kit (18-55 mm)?


Sensibilitate mare, si poate trepied sau monopied, nu ar trebui sa fie o problema fotografierea la lumina putina. Mult exercitiu si lecturi de zor pe net...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde clony » Dum Iul 19, 2009 6:52 pm

zimbrulcarpatin scrie:
Pe mine ma interesa ramele de metrou... :mrgreen: O sa incerc pe cat posibil sa nu prind oameni in cadru, dar nu stiu cat voi reusi deoarece stiti si dvs cum sunt romanii... :x


Totusi in legea citata se precizeaza:

(3) Consimtamantul prevazut la alin. (1) nu este necesar pentru utilizarea unei opere care contine portretul:
a) unei persoane general cunoscute, daca portretul a fost executat cu ocazia activitatilor sale publice;
b) unei persoane a carei reprezentare constituie numai un detaliu al unei opere ce prezinta o adunare, un peisaj sau o manifestare publica.”

Deci daca publici o galerie de imagini dedicata metroului bucurestean, faptul ca in imagini, pe langa statiile de metrou si ramele respective apar si niscaiva calatori, nu cred ca este o problema... fiind doar detalii ale unei opere ce prezinta "peisaje" ale metroului... :-) Desigur asta daca nu cumva tragi primplanuri umane care n-au treaba cu tema in discutie si daca ai totusi autorizatia respectiva de la Metrorex.
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D60

Mesajde zimbrulcarpatin » Dum Iul 19, 2009 8:16 pm

clony scrie:Deci daca publici o galerie de imagini dedicata metroului bucurestean, faptul ca in imagini, pe langa statiile de metrou si ramele respective apar si niscaiva calatori, nu cred ca este o problema... fiind doar detalii ale unei opere ce prezinta "peisaje" ale metroului... :-) Desigur asta daca nu cumva tragi primplanuri umane care n-au treaba cu tema in discutie si daca ai totusi autorizatia respectiva de la Metrorex.


Cum am mai spus - Totul sub "paza" legii! Personal cred ca daca sunt legal, pot sa ma desfasor altfel, insa o sa fiu pe muchie de cutit, insa pregatit in orice clipa sa fortez pentru a face poza perfecta! :mrgreen:

Facand o paranteza, stiu "n" insi care pozeaza metroul cand au ei chef si nimeni nu-i intreaba de sanatate! Nu mai vorbesc de acei indivizi, care mazgalesc trenurile de metrou! Ei oare or avea aprobare?
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iul 14, 2009 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde Alin-San » Mie Iul 22, 2009 5:00 pm

Sibiu
Fişiere ataşate
 sibiu hdr re.jpg
sibiu
Alin-San
 
Mesaje: 29
Membru din: Joi Mar 26, 2009 4:03 pm
Localitate: Pitesti / Bucuresti

Re: D60

Mesajde clony » Joi Iul 23, 2009 11:35 pm

zimbrulcarpatin scrie:2. Stiu ca metroul bucurestean are un statut mai aparte ~ INSA eu am depus o cerere catre Metrorex si astept raspunsul! Consider ca o sa iasa poze frumoase numai pe bune ~ cu aprobare mai exact! ;)


Pai daca la alegerile viitoare iese Bombo :-) in loc sa te duci in Congo mai bine te duci la NY. :lol: Acolo, conform http://www.photocrati.com/hey-photograp ... bout-that/ se pare ca e OK sa fotografiezi in metrou, dar fara lumini si fara trepied...

Ma intreb care o fi ratiunea pentru care la noi fotografiatul la metrou nu este permis fara autorizatie?...
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D60

Mesajde zimbrulcarpatin » Vin Iul 24, 2009 5:27 am

clony scrie:Ma intreb care o fi ratiunea pentru care la noi fotografiatul la metrou nu este permis fara autorizatie?...


In afara de utilitatea publica, de transport subteran, Metroul Bucurestean mai are un statut "special"..."Dovada" o poate vedea oricine care coboara la metrou...In spatele usilor rosii, care au lipite pe ele etichete rotunde portocalii, iar in interiorul cerculetului tronand un triunghi albastru ~ simbolul protectiei civile... Revenind la acele usi ~ acolo se afla spatii, in care la caz de novoie populatia Bucurestiului se putea adapostii. Spun "poate", pentru ca astazi, acele spatii au ajuns intr-o stare jalnica...
Revenind la fotografiat, la metrou NU se poate din cauza statului special, si "oficial" iti trebuie aprobare de la Metrorex, ca sa pozezi! Neoficial poti poza in voie ce doresti, INSA aceasta practica prezinta unele riscuri, mai mult sau mai putin ortodoxe...
Sa nu uitam de greffari, acei "tarani urbani" care au mazgalit aproape toata flota Metrorex-ului...Ei nu numai ca au "profanat" obiectul statului, dar au intrat in spatii interzise ale Metrorex-ului, in care vezi Doamne, x, y, z NU au acces daca depune cerere in acest sens!

PS: Imi cer scuze ca am deviat de la subiectul acestui topic, insa am simtit nevoia de a explica un pic, treaba cu pozatul la metrou...
Fişiere ataşate
protectia_civila.gif
Avatar utilizator
zimbrulcarpatin
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Iul 14, 2009 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D60

Mesajde cosminprund » Vin Iul 24, 2009 7:39 am

zimbrulcarpatin scrie:In afara de utilitatea publica, de transport subteran, Metroul Bucurestean mai are un statut "special"..."Dovada" o poate vedea oricine care coboara la metrou...In spatele usilor rosii, care au lipite pe ele etichete rotunde portocalii, iar in interiorul cerculetului tronand un triunghi albastru ~ simbolul protectiei civile...


Ma amuza copios prostia asta legislativa mostenita din alte vremuri (si nu ma refer la Ceausisme). N-ai voie sa pozezi poduri, n-ai voie sa pozezi baraje, n-ai voie sa faci poze pe linga unitatile militare, nu in aeroporturi... Inteleg motivele pentru care au fost impuse aceste restrictii in urma cu N ani, dar azi teroristu' face poze cu telefonu mobil si militaru' strain face poze din satelit, deci platim noi toti cei cinstiti fara rost, ca cei neseriosi nu mai pot fi opriti sa faca poze.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator