Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:41 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentara

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde Gheorghita Epureanu » Vin Apr 15, 2011 1:35 pm

aurelrapa scrie:Da sunt tare mandru de fotografia mea stii de ce ? pt ca este a mea si pt ca am stat in genunchi peste 30 de minute in fata la peste 100 de trecatori care s-au perindat pe acolo , am tipat la oamenii care imi stateau in cadru si cascau gura ,eu insami am fost un cersetor care sa rugat de oameni sa se dea la o parte din fata camerei , am tremurat de emotie de fiecare data in asteptarea rezultatului ,culmea ironiei mai erau fotografi acolo dar nimeni nu a profitat de moment poate din comoditate sau poate ca ei nu vor sa-si murdareasca blugii si daca tot vrei sa stii cum sta treaba si zici ca ma laud ei bine sa stii ca nu m-am laudat pana acum dar acum vreau sa ma laud macar sa aveti ce scrie daca fotografii nu stiti sa faceti pt informatia ta si a celor care sunt mai mult comentatori decat fotografi aflati ca fotografia asta a fost aleasa si printre cele mai reusite la concursul national geographic international


Fotograful reuseste sa surprinda pardoxul societatii care nu intelege fotografii, contrastul este evident: umilinta (faptul ca a stat in genunchi), abundenta (de trecatori), lupta (a tipat la oameni), curiozitatea (se cascau la el), a cersit o fotografie, emotia asteptarii rezultatului, nesiguranta (erau mai multi fotografi), mandria. Ne pare rau dar fotograful nu reuseste sa surprinda modestia.
Bestiala, superba, dementiala, cea mai tare poza, ma simt mai bine luna asta chiar daca pierd concursul, totusi pierd in fata unei fotografii... nu mai am cuvinte. Ma retrag in anonimat.
Felicitari Aurel Rapa
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde VALER » Vin Apr 15, 2011 8:23 pm

ghighi4m scrie:Fotograful reuseste sa surprinda pardoxul societatii care nu intelege fotografii, contrastul este evident: umilinta (faptul ca a stat in genunchi), abundenta (de trecatori), lupta (a tipat la oameni), curiozitatea (se cascau la el), a cersit o fotografie, emotia asteptarii rezultatului, nesiguranta (erau mai multi fotografi), mandria. Ne pare rau dar fotograful nu reuseste sa surprinda modestia.
Bestiala, superba, dementiala, cea mai tare poza, ma simt mai bine luna asta chiar daca pierd concursul, totusi pierd in fata unei fotografii... nu mai am cuvinte. Ma retrag in anonimat.
Felicitari Aurel Rapa

E cumva ironie sau apreciere sincera?
Pt. ca inainte de a-l contesta/aprecia pe Aurel Rapa e bine sa stiti:
http://my.opera.com/ARYANO/albums/show.dml?id=3449332
Mi-a placut in mod deosebit cum defineste pe site-ul sau relatia dintre fotograf, lumea inconjuratoare si aparatul foto:
"Life? What is life to every one of us? Perhaps a drop of water, the cloudy sky, a child's smile, a crowded city, the solemnity of a church or the silence of a small village? Can you see life just by looking into one's eyes? Is it possible to find life in every leafless tree, in the purl of a fountain, or can the walls whisper life? These photos are fragments of life. It is the way I see and understand it.
PHOTO CAMERAS HAVE LIMITATION; I HAVE NONE ™ . Aurel Rapa. Romanian Photographer

Fac parte dintre cei ce-l cunosc personal si-l apreciez pentru modestie si creativitate.
Cu stima,
Valentin
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Apr 15, 2011 9:08 pm

Cred ca Dl. Rapa mai are de lucrat la treaba cu modestia.

Imaginile bune au nevoie de putine cuvinte, sunt intr-un fel universale.
In plus, fotografiile vorbesc de la sine, iar fotograful tace in timpul concursurilor la care participa, indiferent de natura premiului.
Si nu contesta niciodata deciziile juriului.
Ai venit, ai participat, ai castigat sau ai pierdut, mergi mai departe.

Dar exista si o vanitate a artistului fotograf care are nevoie de recunoastere, de confirmare si de apreciere a muncii sale, motiv pentru care unii simt nevoia sa "show off" (vezi Google Translate) alunecand usor in panta ridicolului.
Domnul Rapa ne-a facut o lista de premii pentru care il felicitam, desi as fi preferat sa descopar singur portofoliul si referintele dumnealui.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde iooo » Vin Apr 15, 2011 10:08 pm

hai ca nici prea multa modestie nu e buna. colegul a facut un cadru bun, gandit, aranjat si acum il promoveaza (marketing curat). daca admin-ul l-a lasat in pace, de ce sa-i sar eu in cap. are cu ce se lauda. pentru aurel rapa: macar ai rasplatit si personajul principal cu un suc sau un ban ceva ?! ca daca asa ai facut, pentru mine esti deja in tagma profesionistilor.
iar pentru colegul care se plangea de fotografii cu cersetori, am o vaga banuiala ca dupa Paste se va schimba registrul.
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Apr 15, 2011 10:16 pm

Corect, profesionistul plateste.
Mai stiu eu un loc unde se plateste si tot de profesionist(e) e vorba.
Daca asta face diferenta inseamna ca e foarte usor de ajuns acolo unde multi isi doresc.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde badboybadea » Dum Apr 17, 2011 7:57 pm

pt ADMIN...daca domnul Rapa a putut sa schimbe descrierea fotografiei,as putea sa postez alta fotografie,in locul primei?...am una care ar putea "detrona" fotografia domnului Rapa..(doar o intrebare!
)
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde sulzer1110 » Lun Apr 18, 2011 7:19 am

badboybadea scrie:pt ADMIN...daca domnul Rapa a putut sa schimbe descrierea fotografiei,as putea sa postez alta fotografie,in locul primei?...am una care ar putea "detrona" fotografia domnului Rapa..(doar o intrebare!
)


Daca nu a ajuns la concursul National Geographic, nu ai sanse...

...plus ca trebuie sa te lauzi in vreo 20 de mesaje pe forum cat de tare fotografie ai facut si cum te-ai tras pe burta sa o faci.
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde badboybadea » Lun Apr 18, 2011 7:29 am

hahaha..buna asta...:))))..oricum era doar o gluma!...
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde mikyboy » Lun Apr 18, 2011 8:35 am

si sa nu uitam ca a stat 30 de minute si a urlat la trecatori sa ii iese din cadru ca sa iasa cum vrea el poza (documentara)...
este intradevar o poza frumoasa si de apreciat dar daca tacea si lasa poza sa vorbeasca de la sine l-ar fi apreciat mai mult ca fotograf dar avand in vedere ce a postat pe forum pana acum... si mandria pe care o arata (pe acest forum nu ii va face nimeni statuie...) m-a dezamagit ca si om... Stii cum se spune: tacerea este de aur... Bafta in continuare la fotografiat si "lumina buna" si ca sfat, fi mai modest si vei avea mai mult de castigat in admiratia oamenilor. Nu degeaba se spune: "o poza face cat 1000 de cuvinte..."
Cu respect, Mihai
mikyboy
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Apr 01, 2011 8:21 am
Localitate: Sibiu

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde VALER » Lun Apr 18, 2011 12:50 pm

Foarte bine punctat Aurele! In democratie fiecare are libertatea sa spune ce vrea. Dar fiecare isi asuma si consecintele celor spuse. Au ajuns sa te conteste oameni fara un portofoliu sau care se ascund in spatele unui nickname.
Deh! Cand vulpea nu ajunge la struguri spune ca sunt acri. ;)
Nu este o surpriza ca multi au parasit forumul (Dinu Lazar) si multi altii intra din ce in ce mai rar pentru ceea ce se intampla.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron