Acum este Joi Apr 25, 2024 4:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentara

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Lun Apr 18, 2011 12:59 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
alexandru_nesa.jpg
Bucuresti Parcul Izvor 2 mai 2010. Intinsa in iarba persoana din fotografie da o lectie celor din jur viata poate MERGE mai departe indiferent de obstacolele ce pot sa apara in calea noastra.


andrei_nichita.jpg
Fotografia este facuta in data de 4 ianuarie 2011 ora 1304 strada Lipscani Bucuresti.Aceasta fotografie are o poveste mai speciala dar in acelasi timp este si o realitate in sec al XXI-lea. Nu cred ca pot sa spun multe lucruri sunt ingrozit ca autoritatile locale guvernul nu sprijina copii strazii in educatie adapost in care ei sa-si desfasoare activitatile.


catalin_marinescu.jpg
Undeva la Petra - Iordania 1.04.2011 intr-un varf de munte uitat de timp si de lumea moderna viata isi continua parcursul ca in vremurile de demult apuse.


cosmin_harangus.jpg
Praga 2 Aprilie 2011 - In fiecare zi la ora 12 fix turistii se aduna in fata palatului regal pentru a asista la marsul soldatilor cehi cu ocazia schimbului de garda de la portile cetatii.


csongor_bocz.jpg
Santier in lucru pe dealul Nadesului la sfarsitul lunii martie 2011. Alunecari de teren ... scheletul unui pilot forat din beton armat ... apararea coloanei de exploatare a unei sonde de gaz din zona.


marius_buliga.jpg
Septembrie 2010 Varadero Cuba Imaginea prezinta un pescar din peninsula Varadero care neavand resursele necerare pentru achizitionarea unei barci merge la pescuit cu un harpon improvizat iar pestele prins este vandut pentru a avea o sursa de venit.


petrina_calabalic.jpg
6 martie 2010 - La capatul drumului dinspre localitatea constanteana Sinoe la intrarea in rezervatia naturala Grindul Lupilor un barbat invalid isi duce traiul singuratic intr-un trabant iesit din uz. De aici de la capatul unei tari macinate de probleme sociale in ciuda situatiei critice in care se afla el are puterea sa zambeasca si sa-i salute pe cei care se aventureaza pana acolo.


toni_simion.jpg
August 2010 pe drumul ce leaga Gura Humorului de Vatra Dornei dai peste fosta uzina de preparare minereu neferos Tarnita. Din pacate. Cam asta a mai ramas in mometul de fata din aceasta uzina care pe vremuri era mandria mineritului sucevean. Din cladiri s-a furat absolut tot ce se putea fura ai impresia ca esti dupa un bombardament din Al Doilea Razboi Mondial.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Lun Apr 18, 2011 2:34 pm

badboybadea scrie:pt ADMIN...daca domnul Rapa a putut sa schimbe descrierea fotografiei,as putea sa postez alta fotografie,in locul primei?...am una care ar putea "detrona" fotografia domnului Rapa..(doar o intrebare!
)


Descrierea fotografiei a fost schimbata la cererea juriului, pentru ca nu se incadra in 400 de caractere si nu preciza locatia si data la care a fost facuta. Fotografia cu care participati in concurs nu poate fi schimbata decat in situatii exceptionale (se dovedeste ca are probleme legate de copyright, elemente de editare nepermise, etc)
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Mar Apr 19, 2011 4:35 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
grigore_ungurean.jpg
Targul Olarilor, IASI Parcul Copou - iunie 2010. Locul unde se invata istoria, locul unde invatam sa muncim pamintul, lutul in toate formele sale, locul unde invatam sa dam viata pamintului. Doar mainile unui mester pot face lucruri marete noi ne bucuram de obiectul finit insa pana ajunge la noi pe masa e multa munca experienta si migala a lucra lutul in forma sa bruta nu e usor.


ioannis_stamatogiannis.jpg
07.10.2010 ora 10.28 strada Agricultori sector 2 Bucuresti - poza din acoperisul unei case alaturate - pompierii incearca sa salveze un copil si pe mama lui dintr-o casa in care a aparut un incendiu fotografia aleasa dintr-o serie.


ionut_bordeiasa.jpg
August 2010 Amsterdam Olanda. Piata Hard Rock.Ca poveste am surprins momentul cand copilul sub acceptul parintilor mai ales al mamei a cerut voie unui sahist sa i se alature pentru a invata tainele acestui sport. Pana la urma aceasta echipa a castigat.


vladimir_pogonariu.jpg
Ei au murit pentru libertatea noastra... iar noi ce am facut pentru ei Nimic... o lista un cartof in teapa si un BRD care ne ia banii eventual si dupa moarte ceva mai in spate. Aceasta e societatea in care traim. Acesta e respectul LOR pentru cei care au murit pentru libertatea noastra. Vi se pare normal Mie nu Fotografie realizata in data de 31-03-2011 in Piata Revolutiei Bucuresti
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde badboybadea » Mar Apr 19, 2011 7:43 pm

mai..2 insi au pozat si postat acelasi subiect?..sau mi se pare mie?...:)
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde vladpogo » Mie Apr 20, 2011 9:11 am

@ badboybadea

Nu ti se pare... e pozat si postat acelasi subiect (probabil te referi la fotografiile din Piata Revolutiei). Mai, ideea e ca am stat si m-am gandit. "Sa postez, sa nu postez, parca e aiurea", pentru ca nu am vrut sa isc un scandal aiurea... Si am ajuns la concluzia ca: Da, este acelasi subiect, este aceeasi tema, dar este privita din doua unghiuri diferite: fotografia domnului Tigaieru se refera la ce au facut ei, martirii pentru noi, iar fotografia mea se refera la ce am facut noi pentru ei. Sper ca nu a deranjat pe nimeni, in special pe domnul Tigaieru. Inca odata, mii de scuze daca a deranjat pe cineva postarea mea...

O zi faina si lumina buna,
Pogonariu Vladimir
vladpogo
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Feb 20, 2011 5:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Vin Apr 22, 2011 8:42 am

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
andrei_staicu.jpg
Un realist ar deveni in Venetia un romantic Arthur Symons Venetia a fost si este considerat orasul indragostitilor. De la Cassnova pana in ziua de azi o bucatica din inima celor care au vizitat Venetia a ramas acolo. Si urme sunt la fiecare pas e deajuns sa privesti. Aprilie 2011.


doru_taras.jpg
Intr-o lume in care rautatea este REGINA si egoismul REGE am gasit un munte de bunatate si caldura intr-o comunitate de copii sarmani. Cand le-a adus mancarea un copil a pus in farfuri la toti ceilalti de la masa. Se ajuta unul pe altul se iubesc si sunt FERICITI chiar daca soarta le-a fost potrivnica. 19 Martie 2011 Casa de copii Sf. Iosif.


gabriel_motica.jpg
Inca de sute de ani aici la Poalele Gutaiului in Maramures sub Creasta Cocosului exista o traditie populara care spune ca primul plugar care iese la arat va fi sarbatorit in cadrul festivalului Tanjaua de pe Mara . Este un obicei si o traditie sfanta ce se transmite din tata in fiu. Si nea Vasile transmite cu atentie fiului Petrisor aceasta indeletnicire milenara. Aprilie 2011


sorin_murarescu.jpg
Fotografia a fost facuta in Duminica Floriilor pe Podul de Fier din Lugoj aprilie 2011. Am ales aceasta imagine pentru ca am identificat cel putin 3 elemente comune si care pot transmite un mesaj centrat in jurul acestei sarbatori in prim plan batranica vine de la biserica cu salcie in mana privirea orientata spre salcia de pe malul Timisului iar in plan indepartat biserica.


adina_gurgu.jpg
Mocanita din Gura Humorului lansata pe 5 decembrie 2010 in cadrul programului Craciun in Bucovina.


andreea_ionascu.jpg
Aceasta fotografie transmite bucuria tatalui care pare sa prinda copilul cazut din cer avand legatura directa cu semnificatia numelui acestuia Matias insemnand dar de la Dumnezeu. Fotografia a fost facuta in Ploiesti Martie 2011


gabriel_popovici.jpg
Turisti in piata San Marco din Venetia in luna aprilie 2011 imortalizand momentul


ligia_bardan.jpg
Corul Inocentilor - 5.000 de figurine ceramice chipuri miniaturale de oameni unicate si lucrate manual de artistul plastic bistritean Andrei Pandea-Antonescu. Aceste fiinte de bun-simt au pledat timp de 6 zile la Sibiu in ianuarie 2011 pentru o cauza nobila o campanie de strangere de fonduri pentru Andrei-Ilie Rambela un tanar sibian de 19 ani care sufera de leucemie Hodgkin.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde badboybadea » Mar Apr 26, 2011 8:30 pm

din ce in ce tot mai putine postari,tot mai putine comentarii,...tot mai mica este prezenta pe site!!!....si implicit din ce in ce tot mai putine fotografii inscrise!!!(asta este cel mai grav!).deci...app.organizatorilor,faceti ceva..nu stiu....alte teme,alte criterii..etc,etc,...pacat de site...e foarte bun...sau cel putin a fost....:(
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Mie Apr 27, 2011 1:22 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
alexandru_jugaru.jpg
Intr-o comuna din Romania o tanara spala rufele ei a fratelui mai mic si a bunicii care este prea batrana sa mai poata face asta. Parintii sunt plecati sa munceasca in strainatate. Pe chipul ei se citeste demnitatea cu care trebuie sa infrunte greutatile vietii. Martie 2011 Ostrov Jud. Constanta.


alin_rosian.jpg
Cu ocazia zilei de Sf Gheorghe se desfasoara Sangiorzul care are ca forma de manifestare udatul cu apa in special a fetelor nemaritate. Traditiile sufera imbunatatiri iar in Carbunari Maramures sat ce pastreaza traditiile se obisnuieste udatul oricarui om fie el femeie sau barbat. In fotografia alaturata se poate vedea cum doi dintre fii satului pastreaza traditia udatului cu galeata


andreea_vintze.jpg
In primavara anului 2010 in herghelia din localitatea Vartop judetul Constanta l-am descoperit pe micutul din aceasta fotografie care la varsta de 5 ani avea diverse responsabilitati pe masura sa alaturi de fratii sai mai mari care aveau in grija intreaga gospodarie. A insistat sa imi arate spatiul in care tineau oile.


catalin_pop.jpg
Intamplarea a avut loc in Baia Mare 21 Aprilie 2011. Mielul era legat de un copac in fata blocului copii se jucau cu el si la un moment dat vine omul din imagine si il dezleaga. Il prinde de o laba si se intreapta cu el inspre garajul sau unde mielul urma a fi sacrificat.


cosmin_cimil.jpg
Intr-un atelier de tamplarie din comuna Buteni judetul Arad Aprilie 2011. Aici este locul de unde pleaca mobilierul la diferiti oameni si firme din jurul localitatii. In prim-plan il observam pe domnul cu tricoul gri cum taie scandura in mai multe bucati ce urmeaza a fi transportate de catre cel mai in varsta spre locul unde vor fi slefuite.


ionut_vladu.jpg
Intr-o zi mohorata ma aflu pe langa Gara de Nord unde fotografiam cladirea din imagine care este aproape de a se face una cu pamantul la primul cutremur cand dintr-o data din cladire ies 4 copii frati si surori alergand si strigand toti luand diferite pozitii si facand diferite lucruri. Chiar si traind intr-o mizerie de nedescris copii n-au uitat sa se bucure de absolut orice.


kilin_egon.jpg
Un barbat isi sugruma sotia care tine copilul in brate fara ca cineva sa intervina. Aprilie 2011 in fata Tribunalului de Cluj-Napoca.


radu_rasunoiu.jpg
In fotografie este catedrala veche din Coventry bombardata in al doilea razboi iar in dreapta catredala noua construita. Mi s-a parut interesant sa le fotgrafiez impreuna ca o pararela intre cum vedeau oameni o catedrala acum cateva sute de ani si cum o vad dupa cateva deceni de capitalism. Oare asa v-or arata si bisericile la noi dupa ce vom trece de prelungita perioada de tranzitie


sorin_balajel.jpg
Pastele in Spania este sarbatorit cu demonstratii stradale de credinta numite procesiuni. In aceste manifestatii se afla penitenti sau nazariteni. Imaginea postata de mine reprezinta un penitent anonim. Locatia Fotograviei Aviles Spania Aprilie 2011


sorin_man.jpg
Poza este facuta in localitatea Gheja jud. Mures cu ocazia slujbei de Florii care se organizeaza in fiecare an cu o saptamana inaintea sarbatorilor pascale. Este redat interesul unor copii de tigani pentru aparatul foto.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde admin » Joi Apr 28, 2011 4:19 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
bogdan_ovidiu.jpg
Sibiul este unul din putinele locuri din Romania unde se mai pastreaza acoperiturile cu guri de aerisire in forma de ochi. Cei mai cunoscuti astfel de ochi sunt cei ai caselor din centrul istoric al Sibiului indeosebi din Piata Mare. De la executiile din Evul Mediu pana la masacrul din timpul Revolutiei din 1989 ochii din Piata Mare au vazut cele mai importante momente din istoria Sibiului.


szotyori_bela.jpg
Un fotograf in actiune unde fotografiaza un eveniment cultural unde este arsa o papusa care reprezinta iarna iar evenimentul semnifica sfarsitul iernii. Acest lucru are loc in cetatea medievala din Targu Mures martie 2011.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii aprilie: Fotografie documentar

Mesajde Gheorghita Epureanu » Vin Apr 29, 2011 10:04 am

frumos surprins momentul andreea vintze.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron