Acum este Lun Mai 06, 2024 11:50 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde stoica.alex » Vin Iun 03, 2011 10:44 am

littlealien scrie:
PS : Pana acum cea mai reusita poza mi se pare cea facuta de "florentina_petcu".
Respecta regulamentul si in plus se potriveste si cu luna din calendar iar fata de celelate poze in care apare o bucata de fiare , niste roti incinse sau doi copii care par tristi, probabil din prea puternica concentrare la drum , poza ei transmite o emotie , un sentiment care o ridica mult . Referitor la poza cu snowboardul care intradevar este una buna parerea mea este ca nu prea are ce cauta in cadrul unui concurs de vara si mai ales sa fie publicata si intr-o pagina de calendar din luna iunie chiar daca respecta tema propusa...
Succes participantilor :) .


Din păcate poza de care aminteşti tu e cam neclară. Subiectul nu se vede foarte bine... pare o poză mişcată de mână, nu de acţiunea surprinsă. Şi apropos, maşinuţele ălea tot din fier sunt.

nişte pote reuşite din setul ăsta sunt cele ale lui: Florin Toltica şi Ovidiu Jelea
subiectul din pozele lor e foarte clar, iar viteza este redată foarte bine!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde littlealien » Vin Iun 03, 2011 4:27 pm

Sunt deacord cu tine , tehnic intradevar sunt mult mai reusite insa raman niste poze "reci" care nu-mi transmit nimic .
In poza de care spuneam "masinutele acelea din fier" sunt de fapt bucuria noastra pe cand eram mici ... iar eu cel putin inca mai ador sa ma dau in ele :D .
Personajul matur din prim-plan este surprins intr-un moment in care retraieste la maxim clipele copilariei lucru care da viata fotografiei .
Eu asa imi argumentez parerea si consider in continuare ca poza chiar daca nu este facuta la o calitate mai buna ramane momentan prima din preferintele mele .

Astept in continuare poze cu dirt/downhill/mtb/street si ceva incercari facute noaptea :idea: .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde sulzer1110 » Vin Iun 03, 2011 5:25 pm

Domnilor fotografi, poate ma luminati si pe mine, va rog. E a doua oara cand mi se refuza o fotografie "gratuit", cu explicatii cat se poate de NEFONDATE. Iata mesajul primit de cei de la Nikon:

"Buna ziua,

Din pacate fotografia dumneavoastra nu respecta tema lunii iunie, Surprinde viteza, Vehicule in miscare.
Va rugam sa ne trimiteti o alta fotografie, in care sa fie vizibil un vehicul in miscare."

Fotografia este aceasta:
DSC_0032modmic.jpg


Sa inteleg ca Regulamentul se poate schimba dupa bunul plac, sau ca numai unii au dreptul sa participe la acest concurs???
Din fotografiile inscrise pana acum NU sunt singurul in care vehiculul nu se observa sau este sters: vezi fotografiile lui Cristian Mitu si Roberto Palu. Fotografiile lor sunt ok si a mea nu! Incep sa ma indoiesc de acest concurs. Poate trebuia sa imi dau seama mai devreme.

Poate nu vad eu asa bine, dar cred ca e clar ca lumina zilei ca in fotografie este VIZIBIL un vehicul in miscare. (si are si cateva ZECI de tone). Voi il vedeti sau numai cei care se ocupa cu selectia fotografiilor in concurs au "orbul gainii" ???

Voi ce parere aveti?
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde admin » Vin Iun 03, 2011 6:26 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
adrian_bolboceanu.jpg
adrian_cristea.jpg
adrian_deac.jpg
andrei_baciu.jpg
bogdan_colta.jpg
catalin_iordache.jpg
ciprian_miresan.jpg
constantin_ciolan.jpg
cristian_mitu.jpg
danut_paghi.jpg
emilian_nicorescu.jpg
flavius_paul.jpg
julian_sima.jpg
justin_popovici.jpg
lucian_udrea.jpg
marius_groza.jpg
mircea_hulban.jpg
oana_schuster.jpg
octavian_chifu.jpg
olimpiu_gliga.jpg
paul_kherkhes.jpg
razvan_betea.jpg
sorin_jurca.jpg
sorin_untu.jpg
tibi_besenyei.jpg
valentina_edroi.jpg
ionut_muresan.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde brosco » Vin Iun 03, 2011 7:05 pm

si eu am primit urmatorul mesaj:

"Din pacate fotografia dumneavoastra nu respecta tema lunii iunie, Surprinde viteza, Vehicule in miscare.
Va rugam sa ne trimiteti o alta fotografie, in care sa fie vizibil un vehicul in miscare. (nu jucarie)"

"Jucaria" din poza mea are un motor cu ardere interna si ajunge la o viteza considerabila dar se pare ca nu e buna pentru concurs...
Fişiere ataşate
DSC_0379-01.jpg
brosco
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Aug 23, 2010 5:13 pm
Localitate: Sibiu

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde zvonacfirst » Vin Iun 03, 2011 7:11 pm

o sugestie pentru admin: poate ar fi bine ca inaintea oricarui concurs sa se posteze un tutorial facut de unul dintre "greii" acestui forum despre dotarea necesara (obiective in special), tehnica de fotografiere si cate ceva despre setarile de baza pentru a obtine fotografii care sa se incadreze in tema. eventual cateva fotografii comentate, asa da, asa nu.
cred ca incepatorii ar fi incurajati sa exerseze iar numarul fotografiilor trimise pentru concurs ar fi mai mare si de mai buna calitate.
de ex. tema acestei luni: cum sa se pozitioneze fotograful?, ce mod de fotografiere sa fie selectat?, ce obiectiv este recomandat?, ce focala se foloseste?, diafragme mai inchise sau mai deschise?, timpi de expunere mai scurti sau mai lungi?, ce mod de focalizare?, metering mode, etc, etc... si, important zic eu, cum sa urmareasca miscarea subiectului si cand sa declanseze?
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde brosco » Vin Iun 03, 2011 7:12 pm

brosco
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Aug 23, 2010 5:13 pm
Localitate: Sibiu

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde sulzer1110 » Vin Iun 03, 2011 7:40 pm

zvonacfirst scrie:de ex. tema acestei luni: cum sa se pozitioneze fotograful?, ce mod de fotografiere sa fie selectat?, ce obiectiv este recomandat?, ce focala se foloseste?, diafragme mai inchise sau mai deschise?, timpi de expunere mai scurti sau mai lungi?, ce mod de focalizare?, metering mode, etc, etc... si, important zic eu, cum sa urmareasca miscarea subiectului si cand sa declanseze?

Eu chiar nu am nevoie de sfaturile pe care le-ai enumerat mai sus pentru ca consider ca am depasit demult stadiul respectiv (asta daca mie imi era destinat mesajul).

Eu ma leg strict de MOTIVUL respingerii fotografiei care pentru mine nu e clar.

E vehicul? - DA
E in viteza? - DA
Se poate vedea? - DA

Nu mi se pare corect ca alte fotografii care intra in aceeasi categorie sa fie acceptate si a mea nu, doar pe considerente INVENTATE!

Repet raspunsul primit de la ei (motivul respingerii - daca se poate spune):

"Din pacate fotografia dumneavoastra nu respecta tema lunii iunie, Surprinde viteza, Vehicule in miscare.
Va rugam sa ne trimiteti o alta fotografie, in care sa fie vizibil un vehicul in miscare."
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde zvonacfirst » Vin Iun 03, 2011 8:17 pm

sulzer1110 scrie:Eu chiar nu am nevoie de sfaturile pe care le-ai enumerat mai sus pentru ca consider ca am depasit demult stadiul respectiv (asta daca mie imi era destinat mesajul).

stai linistit, nu tie iti era adresat mesajul ci adminului cum am si scris de altfel.
nici nu-mi dau seama de unde ai tras concluzia asta.
eu de exemplu am nevoie de sfaturile astea, daca te linisteste asta. si ca mine sunt multi pe acest forum.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie: Surprinde viteza

Mesajde sulzer1110 » Vin Iun 03, 2011 8:36 pm

zvonacfirst scrie:stai linistit, nu tie iti era adresat mesajul ci adminului cum am si scris de altfel.
nici nu-mi dau seama de unde ai tras concluzia asta.
eu de exemplu am nevoie de sfaturile astea, daca te linisteste asta. si ca mine sunt multi pe acest forum.


Era doar o banuiala. La cate discutii pe ocolite au loc pe forumul asta, ma pot astepta sa fiu vizat de orice discutie amicala. Imi cer scuze daca am sarit prea devreme.

Sunt putin frustrat de problema mea si sunt mai irsacibil. Din
nou, scuze.
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori