Acum este Joi Mar 28, 2024 5:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde admin » Mie Noi 02, 2011 2:28 pm

Ultimele fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
 andy_dancescu.jpg
Andy Dancescu

 carmen_teodorescu.jpg
Carmen Teodorescu

 catalin_david.jpg
Catalin David

 claudia_ivan.jpg
Claudia Ivan

 claudiu_ciucor.jpg
Claudiu Ciucor

 claudiu_stoia.jpg
Claudiu Stoia

 codruta_georgescu.jpg
Codruta Georgescu

 cosmin_cimil.jpg
Cosmin Cimil

 cristi_cuturescu.jpg
Cristi Cuturescu

 cristina_nita.jpg
Cristina Nita

 diana_prajescu.jpg
Diana Prajescu

 ecaterina_iulia_rusnac.jpg
Ecaterina Iulia Rusnac

 fulop_gyula.jpg
Fulop Gyula

 ionela_serbanescu.jpg
Ionela Serbanescu

 iulian_blajut.jpg
Iulian Blajut

 loredana_sabau.jpg
Loredana Sabau

 marius_neacsa.jpg
Marius Neacsa

 mihai_bahmat.jpg
Mihai Bahmat

 mircea_dascalu.jpg
Mircea Dascalu

 monica_pop.jpg
Monica Pop

 radu_spiridon.jpg
Radu Spiridon

 radu_tolescu.jpg
Radu Tolescu

 raluca_pataliu.jpg
Raluca Pataliu

 raymond_bota.jpg
Raymond Bota

 razvan_seitan.jpg
Razvan Seitan

 rostislav_iurii.jpg
Rotislav Iurii

 sica_valsan.jpg
Sica Valsan

 stefan_iorga.jpg
Stefan Iorga

 szabo_zolt.jpg
Szabo Zolt

 veronica_bites.jpg
Veronica Bites

 victoria_vasile.jpg
Victoria Vasile
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde admin » Joi Noi 03, 2011 12:07 pm

Fotografiile inscrise de Gabriel Balas, Cristian Ciocarlan, Diana Ciocarlan, Mariana Oprea, Cristina Oprea au fost eliminate din concurs pentru tentative de fraudare a sistemului de votare. De asemenea, nu va mai fi permisa participarea acestora in ediile actuale ale concursului (noiembrie si decembrie).
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde A.Cascatau » Joi Noi 03, 2011 3:33 pm

Am trimis si eu un mail pentru a-mi fi inlocuita fotografia inscrisa in concurs deoarece este in spatiul gresit de culoare, insa nu mi-a raspuns nimeni :( .
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde batr » Vin Noi 04, 2011 10:03 am

admin scrie:Fotografiile inscrise de Gabriel Balas, Cristian Ciocarlan, Diana Ciocarlan, Mariana Oprea, Cristina Oprea au fost eliminate din concurs pentru tentative de fraudare a sistemului de votare. De asemenea, nu va mai fi permisa participarea acestora in ediile actuale ale concursului (noiembrie si decembrie).

As da un like la acest post dar nu pot.
Chiar au fost poze muuuult mai frumoase care meritau sa fie in top (aici ma refer la concursul din septembrie), n-am inteles ce cautau pozele lor in topuri dar adevarul a iesit la iveala.
Vorba lui Mircea - "Traim in Romania..."
batr
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 12, 2011 11:23 pm

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde ReMakeArtWorks » Vin Noi 04, 2011 10:16 am

As dori sa multumesc pe aceasta cale celor care au decis sa voteze si fotografia mea (Mihai Cvasnievschi).

Pentru cei interesati fotografia a fost facuta in Bushy Park - Londra in luna Noiembrie 2010 iar datele de expunere sunt urmatorii: Nikon D90, 105mm (ai obiectivului Kit 18-105mm F/3.5-5.6G VR), 1/30s, F/22, ISO 200, EV+1, profil VIVID. Daca aveti ocazia sa ajungeti prin Londra in perioada toamnei veti fi uimti sa descoperiti prin parcuri acest contrast intre iarba verde crud si copacii care capata o paleta bogata de culori ruginii.

Consider ca exista foarte multe cadre frumoase participante la tema din luna octombrie si sunt sigur ca decizia juriului va fi destul de grea. Felicitari si celorlalti participanti!

Ma simt onorat ca fotografia mea a ajuns pe primul loc din punct de vedere al votului publicului dar si dezamagit ca au existat concurenti care au incercat fraudarea votului. In definitiv fotografiile care sunt votate de public sunt departe de a fi considerate castigatoare si decizia finala a celei castigatoare este data de catre juriu. Sper ca pe viitor sa nu mai existe tentative de fraudare.

Inca o data va multumesc!
ReMake ArtWorks
Nikon D7000, Nikon D90, Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR II, Nikkor AF-S 50mm f/1.4G, Nikkor AF-S DX 35mm f/1.8G, Tamron AF-S SP 17-50mm f/2.8 XR Di II LD IF, Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR, Nikon SB-900
ReMakeArtWorks
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 09, 2011 2:59 pm

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde Marius27scorpio » Vin Noi 04, 2011 6:57 pm

Sal'tare,
Am vizualizat si eu imaginile lunii octombrie dar nu am reusit sa dau vot la nimik. In schimb am citit comentariile unor concurenti si am constatat ca unii au publicat imagini dintr-o anumita perioada. Mi se pare corect ca daca un concurs este in desfasurare sa se publice imagini din acea perioada. Fotofrafiatul necesita un pic de munca si intotdeauna ceva recent.
Imi pare rau ca nu se respecta acest lucru.
Marius27scorpio
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 04, 2011 6:54 pm

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde ReMakeArtWorks » Sâm Noi 05, 2011 2:36 am

Marius27scorpio scrie:Sal'tare,
Am vizualizat si eu imaginile lunii octombrie dar nu am reusit sa dau vot la nimik. In schimb am citit comentariile unor concurenti si am constatat ca unii au publicat imagini dintr-o anumita perioada. Mi se pare corect ca daca un concurs este in desfasurare sa se publice imagini din acea perioada. Fotofrafiatul necesita un pic de munca si intotdeauna ceva recent.
Imi pare rau ca nu se respecta acest lucru.


Iti respect opinia insa regulamentul concursului specifica:

"La concurs pot participa fotografiile care reprezinta in mod direct tipul de fotografie propus in etapa respectiva. Fotografiile trebuie sa fie realizate in anii 2010 si 2011."

Atata timp cat pe fotografie nu apare nici o data iti garantez ca data propriu-zisa la care a fost facuta fotografia nu degradeaza cu nimic calitatile artistice ale fotografie. Fotografiile unor artisti precum Helmut Newton, Ansel Adams sau Henri Cartier-Bresson sunt apreciate chiar si dupa zeci si zeci de ani de cand au fost capturate.

Cu privire la decizia ta de a nu vota nici o fotografie, nu pot sa comentez nimic, in definitiv gusturile nu se discuta.
ReMake ArtWorks
Nikon D7000, Nikon D90, Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR II, Nikkor AF-S 50mm f/1.4G, Nikkor AF-S DX 35mm f/1.8G, Tamron AF-S SP 17-50mm f/2.8 XR Di II LD IF, Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR, Nikon SB-900
ReMakeArtWorks
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 09, 2011 2:59 pm

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde A.Cascatau » Sâm Noi 05, 2011 4:40 pm

A.Cascatau scrie:Am trimis si eu un mail pentru a-mi fi inlocuita fotografia inscrisa in concurs deoarece este in spatiul gresit de culoare, insa nu mi-a raspuns nimeni :( .


E interesant cum imi este ignorat acest mesaj cat si un e-mail, intrucat poza mea nu a fost inlocuita nici in ziua de azi. Este clar ca este in spatiul de culoare gresit, insa cui ii pasa. Si nu poti spune nici ca nu au avut administratorii cand sa se ocupe de asta din moment ce mail-ul l-am trimis de marti iar mesajul sta aici de Joi. Nu m-am mai plans niciodata de activitatea nimanui pe forumul asta insa acum chiar ati reusit sa ma dezamagiti... :!:
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Culorile Toamnei

Mesajde admin » Lun Noi 14, 2011 1:49 pm

A.Cascatau scrie:
A.Cascatau scrie:Am trimis si eu un mail pentru a-mi fi inlocuita fotografia inscrisa in concurs deoarece este in spatiul gresit de culoare, insa nu mi-a raspuns nimeni :( .


E interesant cum imi este ignorat acest mesaj cat si un e-mail, intrucat poza mea nu a fost inlocuita nici in ziua de azi. Este clar ca este in spatiul de culoare gresit, insa cui ii pasa. Si nu poti spune nici ca nu au avut administratorii cand sa se ocupe de asta din moment ce mail-ul l-am trimis de marti iar mesajul sta aici de Joi. Nu m-am mai plans niciodata de activitatea nimanui pe forumul asta insa acum chiar ati reusit sa ma dezamagiti... :!:


Salut,

Fotografia a fost inlocuita in concurs si a fost prezentata la juriu. Astazi am inlocuit-o si aici, pe forum. In curand vom anunta castigatorii. Succes!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Castigatorii Concursului Culorile Toamnei

Mesajde admin » Mar Noi 15, 2011 2:35 pm

In concursul Se cauta fotografia lunii octombrie, cu tema Fotografia de natura - Culorile toamnei, au fost inscrise multe fotografii de calitate.

Dintre acestea juriul, compus din fotografii Bogdan Panait si Mihai Moiceanu, a ales pe locul 1 fotografia lui Catalin Matasaru, despre care au declarat:

Cu siguranta, toamna este cel mai generos anotimp in materie de culori. Poate si de acea este anotimpul preferat al multor fotografi. Insa ce te faci ca de multe ori abundenta de culori este ceea ce te poate duce catre un drum gresit facand din culoare singurul atribut al unei fotografii. Este o capcana in care se cade adesea, caci daca e vorba de fotografii color si toamna ce altceva daca nu cromatica trebuie sa fie pe primul loc. Or ceea ce juriul a apreciat este tocmai faptul ca autorul, Catalin Matasaru, nu a cazut in capcana. A mers mai departe decat a vedea doar culorile; a vazut lumina, a compus bine cadrul si a adus in concurs acea parte a toamnei care e mai putin prezenta in fotografie: culori mai subtile, contrastul intre lumina si umbra, grafica abia ghicita in zonele intunecate ale fotografiei. Felicitari Catalin Matasaru!

Topul juriului poate fi vazut la adresa:
http://www.nikonisti.ro/articole/castigatorul-concursului-se-cauta-fotografia-lunii-octombrie/764


Topul publicului poate fi vazut la adresa:
http://www.nikonisti.ro/concurs-octombrie-2011-fotografia-de-natura-culorile-toamnei



Dupa agregarea celor doua topuri, primele 10 locuri (care intra in marea finala pentru un Nikon D7000) sunt in ordine:



01 Catalin Matasaru - 10p


02 Mihai Cvasnievschi - 10p


03 Bogdan Terente - 9p


04 Gheorghe Belu - 9p


05 Bogdan Tobosaru - 8p


06 Ionut Hrenciuc - 8p


07 Dorin Balanescu - 7p


08 Alexandru Anghel - 7p


09 Elia Ehud - 7p


10 Sorin Drogianu - 6p




Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului.



Va uram succes in etapele lunilor noiembrie si decembrie ale concursului, cu temele Fotografia Culinara si Fotografia de noapte.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron