Acum este Dum Mai 12, 2024 4:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Sorina Dascalu » Dum Noi 13, 2011 2:14 pm

Probabil ca de aceea nici nu sint prea multe comentarii... sa nu se inspire cei care inca nu au postat fotografia lunii... :)
Mie mi-ar fi placut sa fie discutii chiar asupra motivelor pentru care unele fotografii sint votate, altele nu. In ce ma priveste (sint ca la majoritatea concursurilor de miss la care asta patesc de fiecare data!) imi plac cu totul alte "candidate" decit cele votate si aflate in top...
Revin si asupra "controversei" pe care am avut-o cindva cu dl Radu Grozescu asupra (ne)importantei delimitarii profesionistilor de amatori si, poate, a grupelor de virsta (in sensul experientei, una e sa faca o fotografie un copil, fie si talentat si, alta, un adult profesionist, care fotografiaza de 20 de ani...). Eram si atunci, sint si acum de acord ca un amator talentat poate sa reuseasca o fotografie mai buna decit un profesionist... sa zicem nu la fel de talentat. Dar un amator nu va face niciodata o fotografie la fel de buna ca un profesionist la fel talentat (insa, deci, cu formare si experienta in plus, pe linga talent) - pentru ca sint o multime de alte elemente ce intervin... De aceea, drept ar fi ca aceste criterii ale evaluarii in competitie sa tina seama si de "categoria" in care se pot incadra si concura cinstit participantii.
Succes tuturor!
Sorina Dascalu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 12, 2011 8:24 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 13, 2011 3:47 pm

Sorina Dascalu scrie:Probabil ca de aceea nici nu sint prea multe comentarii... sa nu se inspire cei care inca nu au postat fotografia lunii...


Mie nu mi se par prea binevenite comentariile pe imaginile participante la concurs. Cred ca participantii doresc sa participe la concurs, nu critici :-)

Dacă voiau critici, puneau imaginile pe forumurile de imagini.

Sorina Dascalu scrie:Revin si asupra "controversei" pe care am avut-o cindva cu dl Radu Grozescu asupra (ne)importantei delimitarii profesionistilor de amatori si, poate, a grupelor de virsta (in sensul experientei, una e sa faca o fotografie un copil, fie si talentat si, alta, un adult profesionist, care fotografiaza de 20 de ani...). Eram si atunci, sint si acum de acord ca un amator talentat poate sa reuseasca o fotografie mai buna decit un profesionist... sa zicem nu la fel de talentat. Dar un amator nu va face niciodata o fotografie la fel de buna ca un profesionist la fel talentat (insa, deci, cu formare si experienta in plus, pe linga talent) - pentru ca sint o multime de alte elemente ce intervin...


Ca să aducem mai aproape cine ce a zis: viewtopic.php?f=63&t=11549&start=220#p46807
Adică nu e vorba de nici un fel de controversă :-)

Sorina Dascalu scrie:De aceea, drept ar fi ca aceste criterii ale evaluarii in competitie sa tina seama si de "categoria" in care se pot incadra si concura cinstit participantii.
Succes tuturor!


Cu toată sinceritatea, nu am văzut în acest concurs imagini din prea multe „categorii” :-)

Mai precis, nici măcar un participant nu a fost suficient de „conservator” ca să participe cu o imagine banală, din aceea care li se oferă clientilor de fotografie „culinară”.

Am pus aici câteva imagini, direct din aparat (nu sunt editate, doar micsorate), de la ultimul shooting de food. Nu pentru critici, nici pentru „inspiratie”, doar pentru a ilustra ideea de mai sus.

Pe de altă parte sunt curios cum se va desfăsura de fapt jurizarea, in discutia din ianuarie eu am spus ce intelesesem atunci: viewtopic.php?f=63&t=11549&start=230#p46770

Dar între timp, la ultima jurizare la care am participat, a câstigat alegerea „publicului”, nu a juriului :-)
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Dum Noi 13, 2011 4:34 pm, modificat de 3 ori în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Sorina Dascalu » Dum Noi 13, 2011 4:22 pm

De aceea am pus si eu ghilimele: fiindca nu a fost chiar o controversa, nu mi-a venit un cuvint mai bun... :D
Categorii "prea multe"? Ma refeream numai, in principal, la doua: profesionisti si amatori.
E adevarat, am facut trimitere si la o posibila luare in considerare a virstei (respectiv experientei).
In rest,... comentariile nu sint neaparat critice in sensul evidentierii minusurilor. Pot fi si comentarii din care sa ne dam seama si noi, profanii, in ce directie sa ne "crestem" gustul pentru aceasta arta. Si, unii, standardele acestei fascinante tehnici.
Sorina Dascalu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 12, 2011 8:24 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 13, 2011 5:02 pm

Sorina Dascalu scrie:Si, unii, standardele acestei fascinante tehnici.


Interesant punct de vedere, dar se pare că majoritatea nu au nevoie de sfaturi tehnice :-)

La workshop-ul de fotografie de macro (si nuntă) a cărui înregistrare o găsiti aici, dacă mergeti la 1:08:00 o să vedeti că m-am oferit să fac o demonstratie „pe coltul mesei” de fotografie de food.

Voiam să fac exact schema simplă folosită în imaginile din mesajul anterior, dar publicul a fost prea putin interesat, asa că am trecut mai departe :-)

Poate dacă ar fi stiut de tema concursului care se desfăsoară acum ...
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Sorina Dascalu » Dum Noi 13, 2011 5:06 pm

Am revazut si eu "controversa". "Problema" (iar pun ghilimele pentru sensul usor impropriu) este ca dv vedeati (atunci) in profesionalism mai curind capacitatea omului de a se supune legilor pietei din care isi cistiga banii (adica profesionistul este cel care ii ofera "clientului" ceea ce asteapta si isi vinde "produsul", respectiv imaginea creata de el), iar eu vad in profesionalism talentul cultivat si format prin experienta deci profesionistul este artistul care, da, este cumva nevoit si sa lucreze dupa cerere, dar se si pune (se si pastreaza) pe sine in ceea ce creeaza, se exprima pe sine, rezultatul il reprezinta in primul rind pe el. Evident ca imaginile de reclama nu-s niste mici opere de arta (cum pot fi unele din cele mai bune fotografii), dar fotograful isi permite - trebuie sa o faca! - sa-si pastreze standardele intre niste delimitari destul de largi (pe care, daca vor, le ingusteaza ceilalti oameni de la conceptia publicitara: designerul, copywriterul, publicitarul, mai stiu eu cine...). Apropo de fotografia culinara, noi nu avem aici "produsul finit" al unei reclame la mincaruri, care sa ne determine sa consumam mincarea respectiva datorita imaginii vazute... Ci numai fotografii care ar putea sau nu sa fie integrate in reclama. Reclama mai contine multe alte elemente ce influenteaza comportamentul receptorului (cumparatorului).
Acum... ca omul care comanda fotografie de produs (cu atit mai mult culinara!), la noi (pe piata romaneasca), de cele mai multe ori nici nu stie ce sa ceara, nici nu stie ce sa astepte, habar nu are ce sa selecteze din oferta fotografica si il domina/ constringe la compromisuri pe artist prin alte criterii... asta e o alta poveste.

Din pacate, nu am putut veni la workshop-ul de care amintiti. Mi-ar fi facut mare placere. Sper sa mai fie o alta ocazie... :)
Sorina Dascalu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 12, 2011 8:24 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Sorina Dascalu » Dum Noi 13, 2011 5:09 pm

Multumesc pentru toate trimiterile, explicatiile si indrumarile. Eu nu-s fotograf (profesionist), dar parca mi-ar placea sa fiu... :D
Sorina Dascalu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 12, 2011 8:24 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 13, 2011 5:15 pm

Sorina Dascalu scrie: iar eu vad in profesionalism talentul cultivat si format prin experienta deci profesionistul este artistul care, da, este cumva nevoit si sa lucreze dupa cerere, dar se si pune (se si pastreaza) pe sine in ceea ce creeaza, se exprima pe sine, rezultatul il reprezinta in primul rind pe el.


Este minunat ce spuneti dumneavoastră, dar cred că aveti o viziune usor idealizată despre fotografia „profesională”, sau macar despre aprox. 90% din ea :-)

După câteva sedinte foto de pack shot-uri (produsele acelea pe alb pe care le vedeti în toate revistele pentru femei) s-ar putea să începem să ne întelegem mai usor.

În special după o să ajungeti să faceți vreo 50-60 de imagini de cosmetice în două ore, o să vi se clarifice poate ceva mai bine diferenta dintre tehnică și artă, respectiv fotografia comercială și arta fotografică.

În ceea ce mă priveste nu am pronuntat niciodată cuvântul artă în legătură cu genurile de fotografie pe care le practic, dar eu sunt doar un fotograf comercial :-)

În ceea ce priveste imaginile participante la concursul de fotografie „culinară”, de la care de fapt a plecat discutia, cred că trebuie să mai asteptăm câteva zile înainte să vorbim (sau nu) despre artă sau măcar viziune fotografică.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Sorina Dascalu » Dum Noi 13, 2011 5:30 pm

Astept, aici, cuminte-cuminte... :) Dupa cum probabil banuiti, am o parere si despre fotografiile dv (aproximativ 90% din ele :) ), dar nu v-o spun acum - fiindca nu e locul cel mai potrivit (dar e "de bine", numai ca mult diferita de a dv :lol: ).
Sa le uram inca o data succes "culinarelor"!
O seara frumoasa sa aveti. Se "lasa sec" si cu siguranta multi au asteptat placintele aburinde pentru "capodoperele" de care vorbeati... :lol: Nu neaparat pentru fotografie cit pentru "inspiratie" in general...
Sorina Dascalu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 12, 2011 8:24 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 13, 2011 5:45 pm

Sorina Dascalu scrie:Acum... ca omul care comanda fotografie de produs (cu atit mai mult culinara!), la noi (pe piata romaneasca), de cele mai multe ori nici nu stie ce sa ceara, nici nu stie ce sa astepte, habar nu are ce sa selecteze din oferta fotografica si il domina/ constringe la compromisuri pe artist prin alte criterii... asta e o alta poveste.


Îmi cam dati de banuit cu stilul si modul de abordare :-)

Sunteti cumva (printre multe altele) si autoarea unui articol publicat acum câtiva ani: „Exprimarea prin fotografie de la diferente la specificitate” ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Sorina Dascalu » Dum Noi 13, 2011 8:54 pm

Ha! Ha! Ha! Daca tot sintem la "culinare", acum ma simt ca un critic de gastronomie, care umbla deghizat prin restaurante si apoi scrie cite un articol in ziare de mare tiraj, articol care poate face ca imaginea restaurantului sau bucatarului sef sa-i aduca "stele" sau "margarete"... :lol: Asa si eu printre artistii de fotografie culinara... :lol:
Cit despre articolul acela de teoria imaginii (fotografice), daca stiam ca o sa-l citeasca un profesionist de calibrul lui Radu Grozescu, aveam mai multa grija ce si cum scriu... :lol:
Au trecut multi ani de atunci, intr-adevar, domeniul a evoluat rapid... Aveti si dv intrucitva dreptate, presiunea consumului asupra creatiei si muncii fotografului "comercial" - cum ii spuneti - a crescut si, nu stiu, parca s-a "rafinat", e mai parsiva, mai disimulata... De aceea consider si azi ca "salvarea" lui este in arta lui, oricit ar parea ca-i sta tocmai impotriva (ca, daca se incapatineaza sa ramina artist, este inghitit si "dus la fundul mlastinii"). Fotograful nu trebuie sa-l lase pe clientul lui - fie si un proprietar de restaurant, plin de bani si dominator, ca sa fac legatura si cu topicul, ca ne muta moderatorii cine stie prin ce alte sfere... - sa-i fure si sa faca sa-i dispara identitatea.
Oricum, daca sintem "cunostinte" atit de vechi, poate nu-mi mai spuneti "dumneavoastra". Eu n-am fite (fitze) de-astea... Ca sa nu mai spun ca politetea exagerata, in loc sa dea seama de stilul dv elegant :) , da mai mult de gindit asupra virstei mele... :lol:
Sorina Dascalu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 12, 2011 8:24 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron