Acum este Vin Mar 29, 2024 3:07 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapte

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde aragorrn » Sâm Dec 03, 2011 12:01 pm

Ce parere aveti de fotografia de pe locul 7?
aragorrn
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 07, 2011 7:47 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Dec 03, 2011 12:55 pm

Domnilor nu are rost sa va certati, eu am intrebat inainte de inchiderea concursului cine este juriul si vazand portofoliile celor doi fotografi Mircea Bezergheanu si Cornel Pufan am ales sa nu particip.
Nu pentru ca as avea ceva personal cu cei doi, ci pentru ca nu consider in nici un fel relevanta experienta lor in fotografia de noapte.

In plus am considerat de la inceput ca votul publicului nu are ce cauta in jurizarea imaginilor.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Merlin » Sâm Dec 03, 2011 5:20 pm

Cu siguranta ati vazut si portofoliul acesta: http://intufisuri.blogspot.com/2011/11/ ... si-al.html al dlui Bezergheanu, nu-i asa?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde iooo » Sâm Dec 03, 2011 6:54 pm

Parerea mea: fotografia de noapte trebuie sa aiba atmosfera in primul rand ( legat de o parerea anterioara cum ca o fotografie de noapte trebuie sa aiba culoare...). dar fiecare vede ce poate si ce vrea.
Am mai vazut pe cineva care a luat la rost pozele din luna cu tema Portret si a cam calcat in strachini (cum se zice pe la noi). Aici ...la Romania :) ..avem probleme mari cu respectul asupra gusturilor celorlalte persoane .
asta, plus autopromovarea care a ajuns iar agresiva din partea unui coleg de forum (cred ca si-a angajat un consilier de imagine). nu am nimic impotriva acestui lucru dar e cam ca nuca in perete si cam bagat de-a sila pentru gustul meu de vreme ce nu sunt singurul care crede ca lucrarea colegului de forum nu prea are in clin nici in maneca cu tema lunii . Totusi, accept faptul ca sunt oameni care nu pot sa stea in banca lor chiar daca nu au ceva in plus, bun de spus.
cand a fost cazul, am apreciat lucrarea colegului de forum si chiar a meritat premiul castigat, dar acum...mult zgomot pentru nimic
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Dec 03, 2011 7:13 pm

Nu il vazusem Merlin, dar am vazut acum fotografiile, se incadreaza foarte bine la fotografie de arhitectura sau de calendar.
Simetriile sunt izbitoare si placute intr-un mod facil ochiului.
Eu prin fotografie de noapte inteleg Brassai:
http://www.google.ro/search?q=brassai&h ... 80&bih=899
Gasesti in link-ul automat de cautare pe Google cateva imagini care i-ar pune pe multi fotografi in dificultate chiar si cu tehnologia actuala, nemaivorbind de cea de acum mai bine de 50-60 de ani.
Recomand Brassai pentru cei ce de la inaltimea genunchiului broastei tin prelegeri pe acest forum.
E un bun exercitiu de autoevaluare pentru cine e dispus sa il faca.
De asemenea recomand expozitia on-line de pe site-ul Metropolitan Museum din NY pe care anul acesta am avut sansa sa o vad pe viu:
http://www.metmuseum.org/exhibitions/li ... rpp=6&pg=1
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde admin » Lun Dec 05, 2011 2:03 pm

Fotografiile inscrise de Rencsik Zsuzsa, Livia Marin au fost eliminate din concurs pentru tentative de fraudare a sistemului de votare. Anul viitor vom modifica regulamentul concursului pentru a preveni astfel de situatii si vom acorda lunar doua premii, premiul de popularitate si premiul juriului. Speram ca in acest fel atat fotografii incepatori cat si cei avansati sa aiba sanse de a se remarca si de a castiga fiecare la nivelul sau.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde catacore » Lun Dec 05, 2011 2:51 pm

Pentru premiul de popularitate, eu cred ca nici nu e nevoie de fotografii, ca oricum nu are nimic de-a face cu fotografia, ci cu prietenii/cunoscutii de pe nikonisti.ro si fb. Respectiv cu numarul lor.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde iooo » Mar Dec 06, 2011 1:24 pm

explicatia este la pagina 3 :)
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde A.Cascatau » Mar Dec 06, 2011 3:29 pm

aurelrapa scrie:am inteles ca nu avem voie cu fotografii prelucrate ? luna din fotografia asta parca e usor in plus voi ce ziceti ?

Omul a si explicat ca este o expunere dubla, cu luna fotografiata la 300mm si peisajul la 70mm.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Dec 06, 2011 8:54 pm

Daca e conform regulamentului, asta e, nu ai ce-i face.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron