Acum este Vin Mar 29, 2024 10:54 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapte

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde c6t9 » Mie Dec 07, 2011 12:23 am

Idee interesantă, dar în imagine mi se pare ca dă prost.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii decembrie

Mesajde admin » Mie Dec 07, 2011 2:43 pm

Tema concursului Se cauta fotografia lunii decembrie a fost Fotografia de noapte. Juriul concursului, format din Mircea Bezergheanu si Cornel Pufan, a ales pe primul loc fotografia lui Andreea Zsigmond, care este castigatoarea lunii decembrie. Felicitari!

Premiul lunii decembrie sunt 2 filtre foto, Filtru Marumi Star CROSS si Filtru Marumi DHG Lens Protect.

In continuare prezentam topul complet al juriului:

1. Andreea Zsigmond
2. Urak Istvan
3. Alin Guliman
4. Ionut Cirja
5. Ionut Jula
6. Gina Buliga
7. Sorin Popescu
8. Kiss Zsolt
9. Laurentiu Iordache
10. Bogdan Duculescu

Topul publicului poate fi vazut la adresa: http://www.nikonisti.ro/concurs-decembrie-2011-fotografia-de-noapte/

Atat in topul juriului cat si in topul publicului sunt fotografiile lui Ionut Jula, Gina Buliga si Laurentiu Iordache, care a castigat concursul lunii noiembrie.


Dupa agregarea celor doua topuri, primele 10 locuri (care intra in marea finala pentru un Nikon D7000) sunt in ordine:


1. Andreea Zsigmond (10p)


2. Ionut Jula (6+4p)


3. Gina Buliga (5+5p)


4. Alin Balanean (10p)


5. Urak Istvan (9p)


6. Andrei Nichita (9p)


7. Alin Guliman (8p)


8. Emanoil Cristea (8p)


9. Ionut Cirja (7p)


10. George Bufan (7p)

Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului. Ca in fiecare luna, topul juriului poate fi vizionat pe nikonisti.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde sgbolog » Mie Dec 07, 2011 4:16 pm

Felicitari premiantilor! Am o singura nedumerire... cate oi pasc noaptea, ele de obicei dorm si... cu ce viteza de expunere a realizat fotografia, pentru ca ar trebui sa fie ceva "miscare", nu? Eu unu personal nu am vazut oi care sa stea nemiscate... Am o stana in comuna in care lucrez si vreau sa exersez si eu :)) Multumesc.
sgbolog
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 07, 2011 4:13 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde admin » Mie Dec 07, 2011 4:24 pm

sgbolog scrie:Felicitari premiantilor! Am o singura nedumerire... cate oi pasc noaptea, ele de obicei dorm si... cu ce viteza de expunere a realizat fotografia, pentru ca ar trebui sa fie ceva "miscare", nu? Eu unu personal nu am vazut oi care sa stea nemiscate... Am o stana in comuna in care lucrez si vreau sa exersez si eu :)) Multumesc.


Cateva cuvinte despre fotografia castigatoare de la Andrea Zsigmond:
"Fotografia a fost realizata in Depresiunea Ciucului, intr-o dimineata, la rasaritul soarelui. Privelistea era una foarte obisnuita: o turma de oi pascand pasnic. Totusi m-a surprins stralucirea conturului oilor in primele raze ale soarelui, o impresie ce a putut fi redata numai intr-o fotografie.
Datele fotografiei: 1/4000 s, diafragma f/5,6, distanta focala: 200 mm, ISO 100."
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde mantavlad » Joi Dec 08, 2011 1:11 am

admin scrie:
sgbolog scrie:Felicitari premiantilor! Am o singura nedumerire... cate oi pasc noaptea, ele de obicei dorm si... cu ce viteza de expunere a realizat fotografia, pentru ca ar trebui sa fie ceva "miscare", nu? Eu unu personal nu am vazut oi care sa stea nemiscate... Am o stana in comuna in care lucrez si vreau sa exersez si eu :)) Multumesc.


Cateva cuvinte despre fotografia castigatoare de la Andrea Zsigmond:
"Fotografia a fost realizata in Depresiunea Ciucului, intr-o dimineata, la rasaritul soarelui. Privelistea era una foarte obisnuita: o turma de oi pascand pasnic. Totusi m-a surprins stralucirea conturului oilor in primele raze ale soarelui, o impresie ce a putut fi redata numai intr-o fotografie.
Datele fotografiei: 1/4000 s, diafragma f/5,6, distanta focala: 200 mm, ISO 100."



Pai ori este fotografie de noapte, ori este low-key. Acuma sa fim sinceri aceasta nu este o fotografie de noapte.
"Sincerele felicitari" juriului. De data asta chiar au nimerit-o.
Fotografie este una foarte frumoasa, doar ca nu se incadreaza in tema.

Toate cele bune,
Vlad.

Low-key: Tehnica fotografica in care majoritatea suprafetelor au tonuri negre sau gri inchis, cu suprafete foarte reduse de alb. Pe histograma, exista pixeli de la negru absolut pana la alb pur dar marea majoritate se grupeaza in partea dreapta.
Se cam incadreaza poza castigatoare aici ????
mantavlad
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Oct 15, 2010 12:06 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde cosmin_urdea » Joi Dec 08, 2011 11:45 am

Este oarecum trist cum nikon a ales sa isi bata joc de un concurs care prinsese un pic de traditie in cercul fotografilor pasionati, si, de ce nu, profesionisti. Toate acestea doar pt a avea cateva mii de like-uri in plus pe facebook.

Nu comentez acum prestatie juriului de-a lungul fiecarei etape, ci doar prestatia nikon, care a modificat regulamentul in timpul jocului(dupa primele luni, cand initial votul era doar pe facebook), iar acum nu este deloc clar cine castiga acel d7000.

Nu se gaseste nicaieri in regulament mentiune despre cum se acorda acel premiu. Conform legii acest lucru trebuia precizat. Tot conform legii nu aveai voie sa modifici regulamentul in mers.

Sunt metode mult mai simple de a strange like-uri, fara sa iti bati joc de un concurs.
cosmin_urdea
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Noi 15, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde admin » Joi Dec 08, 2011 12:11 pm

cosmin_urdea scrie:Nu se gaseste nicaieri in regulament mentiune despre cum se acorda acel premiu. Conform legii acest lucru trebuia precizat. Tot conform legii nu aveai voie sa modifici regulamentul in mers.


Nu am schimbat regulamentul in timpul unei etape a concursului. Fiecare luna de concurs este considerata o etapa separata a concursului. Am schimbat modalitatea de votare la cererea publicului, dupa incheierea unei etape din concurs.

Cu privire la modalitatea de acordare a marelui premiu, am precizat in pagina de prezentare a fotografiilor din fiecare etapa ca: "Primele zece fotografii din fiecare luna intra in marea finala pentru castigarea unui aparat DSLR Nikon D7000."
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde cosmin_urdea » Joi Dec 08, 2011 12:49 pm

Puteti avea dreptate. Si sper sa aveti, pt ca doar dvs aveti probabil regulamentul concursului legalizat si act aditionale legalizate pentru fiecare modificare facuta.
cosmin_urdea
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Noi 15, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapte

Mesajde jay » Joi Dec 08, 2011 4:41 pm

salutare tuturor,
vreau sa felicit si eu juriul pentru alegerea castigatorului lunii decembrie. O alegere de-a dreptul inspirata avand in vedere descrierea facuta de autoarea fotografiei!
Urmarind forumul, e pacat ca imaginea Nikon are de suferit de pe urma acestor concursuri..

Felicitari castigatoarei (chiar imi place fotografia!) si celorlalti participanti

zi faina tuturor!
ionut
jay
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Dec 08, 2011 4:05 pm
Localitate: sibiu

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Dec 08, 2011 9:03 pm

mantavlad scrie:Pai ori este fotografie de noapte, ori este low-key. Acuma sa fim sinceri aceasta nu este o fotografie de noapte.
"Sincerele felicitari" juriului. De data asta chiar au nimerit-o.
Fotografie este una foarte frumoasa, doar ca nu se incadreaza in tema.

Toate cele bune,
Vlad.

Low-key: Tehnica fotografica in care majoritatea suprafetelor au tonuri negre sau gri inchis, cu suprafete foarte reduse de alb. Pe histograma, exista pixeli de la negru absolut pana la alb pur dar marea majoritate se grupeaza in partea dreapta.
Se cam incadreaza poza castigatoare aici ????


Sigur ca nu este fotografie de noapte, e greu de crezut ca poti face fotografie de noapte la 1/4000, diafragma 5.6 si iso 100.
Motiv pentru care am ales sa nu particip, pentru ca nu am considerat ca juriul poate alege cu discernamant. Am verificat site-urile si blog-urile celor doi membri si am renuntat sa particip.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori