Acum este Joi Mar 28, 2024 9:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii 2011

Nikon te premiaza

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Mie Ian 11, 2012 7:04 pm

Deja ne invartim in jurul cozii...

In topul juriului cine a luat locul 2 si deci 9 puncte?

Am inteles:
Locul 1: Cordrin Prisecaru si Marian Sterea - fiecare 10p
Locul 2: - 9p
Locul 3: - 8p
s.a.m.d.
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde zahr29 » Mie Ian 11, 2012 9:40 pm

Gandeste-te in felul urmator, poate iti este mai usor: Cati oameni au punctaj mai mare ca tine? In felul asta afli al catalea esti.
De exemplu: Sunt 2 cu punctaj mai mare? Esti pe locul 3. Nu te intereseaza daca cei 2 au punctaje diferite sau egale, este absolut irelevant, ambii sunt mai buni ca tine, deci tu esti pe 3, nu ai cum sa fii pe 2.
zahr29
 
Mesaje: 809
Membru din: Vin Sep 02, 2011 12:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Mie Ian 11, 2012 10:46 pm

zahr29 scrie:Gandeste-te in felul urmator, poate iti este mai usor: Cati oameni au punctaj mai mare ca tine? In felul asta afli al catalea esti.
De exemplu: Sunt 2 cu punctaj mai mare? Esti pe locul 3. Nu te intereseaza daca cei 2 au punctaje diferite sau egale, este absolut irelevant, ambii sunt mai buni ca tine, deci tu esti pe 3, nu ai cum sa fii pe 2.


Unde se specifica acest tip de notare in "Regulamentul Oficial"? "Regulamentul Oficial" specifica ... Locul 1 ... 10p, Locul 2 - 9p, Locul 3 - 8p etc. Vreau sa stiu cine a luat Locul 2 si cele 9p.

"Regulamentul Oficial" nu specifica posibilitatea de existenta a doua sau mai multor persoane care primesc acelas numar de puncte in topului juriului sau in cel al publicului! Da, este tratata situatia in care punctele din topul juriului sunt cumulate cu punctele din topul publicului, dar altfel nu exista o solutie de "departajare"! Cum s-ar fi procedat in situatia in care cei doi ocupanti al asa zisului loc 1 in topul juriului, punctati fiecare cu 10p, nu ar fi avut nici un punct din topul publicului? Cine ar fi castigat? Cum se facea departajarea atunci?
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde batr » Joi Ian 12, 2012 12:00 am

Ok, Marian a castigat, bravo lui are si cu ce...dar cu mine cum ramane:

admin scrie:Topul Publicului

1 - Andrei Enulescu - 1221 likes - 10p
2 - Nicoleta Spiridon - 1049 likes - 9p
3 - Aurel Rapa - 829 likes - 8p
4 - Adelin Ardelean - 795 likes - 7p
5 - Nicoleta Spiridon - 765 likes - 6p
6 - Marian Sterea - 647 likes - 5p
7 - Gina Buliga - 594 likes - 4p
8 - Stefan Neagu - 479 likes - 3p
9 - Gheorghe Belu - 477 likes - 2p
10 - Marcel Balint - 372 likes - 1p

Topul Juriului



1 - Cordrin Prisecaru – 37p juriu = 10p pt agrenare cu top public
2 - Marian Sterea - 37p juriu = 10p
3 - Stefan Neagu - 36p juriu = 8p
4 - Aurel Rapa - 35p juriu = 7p
5 - Mihai Tutu - 35p juriu = 7p
6 - Radu Carnaru - 35p juriu = 7p
7 - Mircea Farcas - 35p juriu = 7p
8 - Gina Buliga - 34p juriu = 3p
9 - George Popa - 34p juriu = 3p
10 - Ionut Hrenciuc - 33p juriu = 1p
11 - Sebastian Bleoju - 33p juriu = 1p
12 - Isvan Urak - 33p juriu = 1p
13 - Alexandra Nartea - 33p juriu = 1p


Dupa ce am agregat cele doua topuri, am aflat castigatorul concursului si cei care l-au urmat:

1 - Marian Sterea - 15p = 5p public + 10p juriu
2 - Aurel Rapa - 15p = 8p public + 7p juriu
3 - Stefan Neagu - 11p = 3p public + 8p juriu
4 - Codrin Prisecaru - 10p = 0p public + 10p juriu
5 - Andrei Enulescu - 10p = 10p public + 0p juriu
6 - Nicoleta Spiridon - 9p = 0p public + 9p juriu
7 - Mihai Tutu - 7p = 0p public + 7p juriu
8 - Radu Carnaru - 7p = 0p public + 7p juriu
9 - Adelin Ardelean - 7p = 7p public + 0p juriu
10 - Nicoleta Spiridon - 6p = 6p public + 0p juriu



Conform punctelor ar trebui sa fiu inaintea concurentilor:
-Nicolete Spiridon -conform punctelor
-Mihai Tutu - conform like-urilor
-Radu Carnaru - conform like-urilor
...sau poate n-am inteles eu bine sistemul de punctare.

Stima
batr
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 12, 2011 11:23 pm

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde zahr29 » Joi Ian 12, 2012 12:48 am

ReMake ArtWorks scrie:Unde se specifica acest tip de notare in "Regulamentul Oficial"? "Regulamentul Oficial" specifica ... Locul 1 ... 10p, Locul 2 - 9p, Locul 3 - 8p etc. Vreau sa stiu cine a luat Locul 2 si cele 9p.


Cum vad eu lucrurile de pe margine (nu am participat la concurs si nu am rude/prieteni printre organizatori/participanti/juriu):
Nu a existat locul 2 cu 9 puncte in acest caz pentru ca locurile 1-2 sunt ocupate de 2 persoane cu acelasi punctaj, dupa care urmeaza locul 3. Sigur ca era bine ca o situatie de genul asta sa fie precizata in regulament, dar asta nu inseamna automat ca varianta oficiala este incorecta iar cea propusa de tine este corecta. Nici varianta propusa de tine (2 oameni au 10p si al treilea 9p) nu apare explicit in regulament.
zahr29
 
Mesaje: 809
Membru din: Vin Sep 02, 2011 12:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Joi Ian 12, 2012 10:55 am

zahr29 scrie:Cum vad eu lucrurile de pe margine (nu am participat la concurs si nu am rude/prieteni printre organizatori/participanti/juriu):
Nu a existat locul 2 cu 9 puncte in acest caz pentru ca locurile 1-2 sunt ocupate de 2 persoane cu acelasi punctaj, dupa care urmeaza locul 3. Sigur ca era bine ca o situatie de genul asta sa fie precizata in regulament, dar asta nu inseamna automat ca varianta oficiala este incorecta iar cea propusa de tine este corecta. Nici varianta propusa de tine (2 oameni au 10p si al treilea 9p) nu apare explicit in regulament.


zahr29 daca te uiti la primul meu post pe aceasta tema vei observa ca prima solutia propusa de mine este existenta unui singur ocupant pentru fiecare pozitie. Pana la aceasta situatie topul juriului tot timpul a fost publicat fara existenta numarului de puncte acordate intern si prin urmare nu s-a pus nici o data problema ca doua fotografii din topul juriului sa fie pe aceasi pozitie!

Asta ma tot chinui sa specific, atata timp cat nu exista o specificare clara in regulament ca in anumite situatii pot disparea locuri si ca mai multe persoane pot ocupa acelas loc, acest lucru nu ar trebui sa se intample. Regulamentul _rezolva_ aceasta problema atunci cand vine vorba de cei care au acelas numar de puncte dupa calculul final dintre topul jurilui si al publicului, deci exista clar nevoie de departajare intre pozitii, insa nu specifica nimic si nu rezolva problema legata de departajare atunci cand exista un numar de "voturi" egale in topul juriului sau al publicului. Avind insa in vedere faptul ca prin rezolvarea finala nu pot exista doi ocupanti ai aceluias loc, de ce ar putea si exista inainte si nu se face si atunci o departajare?

Organizatorii isi pot rezerva dreptul de modificare si completar a regulamentul, insa in general este etic si moral anuntarea modificarilor inainte de a fi puse in aplicare! Din punctul meu de vedere organizatorii au impus o regula de facto si s-au facut ca ploua. Pe langa faptul ca au produs si mai multa confuzie prin publicarea punctelor oferite de juriu.

Nu ma asteptam la asa ceva de la reprezentanta unei firme precum Nikon. Nikon o firma Japoneza, o firma din tara in care onoarea este unul dintre cel mai de pret lucru! Acum nu ma astept sa isi faca nimeni seppuku insa organizatorii ar fi putut rezolva aceasta problema foarte usor prin a explica si a scuza lipsa din regulament a situatie respective, si ar fi putut multumii ambii participanti prin acordarea de doua premii. Cum ar fi procedat organizatorii daca nu s-ar fi putut face departajarea primului loc pentru ca ambii ocupantii ar fi fost pe locul 1 in topul juriului si pe nici un loc in topul publicului? Ar fi decis sa imparta premiul in bucatele?!

Sa intelegem ca Nikon nu isi permite oferirea de inca un Nikon D7000?! Sa intelegem ca firma Nikon reprezentata de catre Skin ar falimenta daca ar mai oferi inca un premiu care valoreaza doar 900 EUR? Daca Nikon nu isi permite acest lucru minor, ce garantie am eu ca viitor posesor de aparat de fotografiat Nikon D4 ca firma Skin nu v-a disparea de pe piata ... sau ... sa zicem ca nu va disparea de pe piata, dar poate voi avea o problema tehnica. ma duc la service si mi se interpreteaza "regulile" de service de facto ... nu de jure?

Nu se putea oare rezolva aceasta situatie linistit si cu un plus de imagine? Eu recomand departamentului de resurse umane Nikon Romania sa caute alta PR pentru ca cel actual nu a facut decat sa lasa o situatie care se putea rezolva atat de simplu sa se imputa ... sa atraga atentia ... In loc de 4-5 pagini de discutii aceasta discutie s-ar fi putut termina printre primele posturi!
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde admin » Joi Ian 12, 2012 11:38 am

ReMake ArtWorks scrie:zahr29 daca te uiti la primul meu post pe aceasta tema vei observa ca prima solutia propusa de mine este existenta unui singur ocupant pentru fiecare pozitie. Pana la aceasta situatie topul juriului tot timpul a fost publicat fara existenta numarului de puncte acordate intern si prin urmare nu s-a pus nici o data problema ca doua fotografii din topul juriului sa fie pe aceasi pozitie!


Stimate domnule, intr-adevar, in topul juriului nu a mai existat aceasta situatie. Cu toate acestea, in topul publicului a existat aproape lunar aceasta situatie. Daca va uitati la adresele urmatoare si veti avea rabdarea de a da mouseover pe imagini veti vedea cum au fost acordate locurile DE FIECARE DATA de-a lungul concursului:

http://www.nikonisti.ro/concurs-aprilie ... o-imagine/ (lucurile 8 si 10)
http://www.nikonisti.ro/concurs-mai-201 ... in-natura/ (locurile 3, 5 si 7)
http://www.nikonisti.ro/concurs-iunie-2 ... n-miscare/ (locurile 2 si 8)
http://www.nikonisti.ro/concurs-iulie-2 ... -de-nunta/ (locul 9)
http://www.nikonisti.ro/concurs-august- ... hitectura/ (locurile 3,7 si 10)
http://www.nikonisti.ro/concurs-septemb ... e-vacanta/ (locurile 4 si 7)
http://www.nikonisti.ro/concurs-octombr ... e-toamnei/ (locurile 4, 7, 8, 10)
http://www.nikonisti.ro/concurs-noiembr ... -culinara/ (locurile 4 si 8)
http://www.nikonisti.ro/concurs-decembr ... de-noapte/ (locul 7)

ReMake ArtWorks scrie:Asta ma tot chinui sa specific, atata timp cat nu exista o specificare clara in regulament ca in anumite situatii pot disparea locuri si ca mai multe persoane pot ocupa acelas loc, acest lucru nu ar trebui sa se intample. Regulamentul _rezolva_ aceasta problema atunci cand vine vorba de cei care au acelas numar de puncte dupa calculul final dintre topul jurilui si al publicului, deci exista clar nevoie de departajare intre pozitii, insa nu specifica nimic si nu rezolva problema legata de departajare atunci cand exista un numar de "voturi" egale in topul juriului sau al publicului. Avind insa in vedere faptul ca prin rezolvarea finala nu pot exista doi ocupanti ai aceluias loc, de ce ar putea si exista inainte si nu se face si atunci o departajare?


In orice regulament, lege, ordonanta, etc. exista si exceptii care nu sunt consemnate expres in actul normativ. In acest caz, se ia in considerare jurisprudenta, adica modul in care au fost judecate situatiile similare cu alte ocazii. Dupa cum vedeti, in cazul de fata, de fiecare data cand au fost mai multi concurenti pe acelasi loc, modul de calcul a fost acelasi. Acest mod de calcul este respectat intocmai si in cazul Marii Finale, care este in fapt o alta etapa a concursului si se supune aceluiasi regulament si aceleiasi jurisprudente ca si etapele precedente.

Acestea fiind spuse, va rugam sa nu mai continuati discutia pe aceasta tema. Va multumim.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde batr » Joi Ian 12, 2012 11:48 am

admin scrie:"Dupa ce am agregat cele doua topuri, am aflat castigatorul concursului si cei care l-au urmat:

1 - Marian Sterea - 15p = 5p public + 10p juriu
2 - Aurel Rapa - 15p = 8p public + 7p juriu
3 - Stefan Neagu - 11p = 3p public + 8p juriu
4 - Codrin Prisecaru - 10p = 0p public + 10p juriu
5 - Andrei Enulescu - 10p = 10p public + 0p juriu
6 - Nicoleta Spiridon - 9p = 0p public + 9p juriu
7 - Mihai Tutu - 7p = 0p public + 7p juriu
8 - Radu Carnaru - 7p = 0p public + 7p juriu
9 - Adelin Ardelean - 7p = 7p public + 0p juriu
10 - Nicoleta Spiridon - 6p = 6p public + 0p juriu"
....
Acestea fiind spuse, va rugam sa nu mai continuati discutia pe aceasta tema. Va multumim.


Si totusi mai am o intrebare si o rugaminte:

Intrebare: De unde a aparut(la total) locul 6 - Nicoleta Spiridon - 9p = 0p public + 9p juriu

Rugaminte: As vrea si eu o explicatie la poza Farcas Mircea, adica poza mea. De ce nu este in top ?
batr
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 12, 2011 11:23 pm

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde admin » Joi Ian 12, 2012 12:06 pm

Aceasta e intr-advar o greseala a organizatorului, dar pe care nimeni nu a semnalat-o in tumultul galcevei cu privire la castigator. V-am trimis si un mesaj prin care ne-am cerut scuze.

Prima greseala este 9p = 9p public + 0juriu

A doua este neincluderea fotografiei lui Mircea Farcas in topul final. Aceste greseli au fost corectate.

Va multumim pentru sesizari si ne cerem inca o data scuze.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Joi Ian 12, 2012 12:29 pm

admin scrie:In orice regulament, lege, ordonanta, etc. exista si exceptii care nu sunt consemnate expres in actul normativ. In acest caz, se ia in considerare jurisprudenta, adica modul in care au fost judecate situatiile similare cu alte ocazii. Dupa cum vedeti, in cazul de fata, de fiecare data cand au fost mai multi concurenti pe acelasi loc, modul de calcul a fost acelasi. Acest mod de calcul este respectat intocmai si in cazul Marii Finale, care este in fapt o alta etapa a concursului si se supune aceluiasi regulament si aceleiasi jurisprudente ca si etapele precedente.

Acestea fiind spuse, va rugam sa nu mai continuati discutia pe aceasta tema. Va multumim.


Jurisprudenta ati creat acum, pentru ca aceasta situatie nu s-a mai intamplat in cazul topului juriului! ;-)

Inteleg ca va deranjeaza faptul ca eu, client Nikon, care am achizitionat produse Nikon in valoare de peste 15,000 EUR si potential client al unui alt viitor echipament Nikon care costa ~5500 EUR, cere lamuriri cu privire la interpretarea Dvs. a regulamentului publicat de Dvs.?

Nu considerati ca ar fi fost mai corect din partea Dvs. sa fi specificat de prima data ca este o lipsa in regulament care va fi corectata si ca va cereti scuze pentru aceasta lipsa in loc sa insitati ca acela este topul corect fara a explica clar de ce?
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori