Acum este Joi Mar 28, 2024 10:25 am

Articole Nikonisti.ro

Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Nikon te premiaza

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde iulian q » Joi Iun 20, 2013 3:07 am

Am si eu o sugestie referitoare la concurs.
Dupa cum a mai spus si un coleg de pe acest forum ar trebui sa existe o delimitare sau doua categorii, una pentru amatori si una pentru profesionisti altfel profesionisti vor avea mereu castig de cauza iar amatorii nu vor vedea niciodata acele premii.

O alta sugestie valabila doar pentru categoria amatori, poate ar trebui ca sa existe un numar mai mare de fotografii trimise de amatori din care un juriu profesonist sa o aleaga pe cea mai reusita.

In momentul de fata se trimite o singura fotografie, dar poate acel amator nu are ochiul format si nu alege fotografia cea mai buna si cea mai inspirata.

Prin acest fapt este lasat pe mana unui amator alegerea ce fotografie intra in concurs astfel concursul este cumva viciat si nu sunt supuse votarii cele mai bune fotografii ale acelui Domn.

Si eu sunt amator, posed un Coolpix L28 inregistrat aici insa nici macar nu m-am gandit sa concurez la acelasi nivel cu concurentii profesionisti prezenti fiindca sansele mele ar fi fost zero si ca lucrurile sa fie si mai rele sa lasat la latidudinea mea un neprofesionist sa aleg dintre zecile de fotografii pe cea care mi se pare mie ca se potriveste cu concursul.
Avatar utilizator
iulian q
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:36 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iun 20, 2013 7:36 am

iulian q scrie:Am si eu o sugestie referitoare la concurs.
Dupa cum a mai spus si un coleg de pe acest forum ar trebui sa existe o delimitare sau doua categorii, una pentru amatori si una pentru profesionisti altfel profesionisti vor avea mereu castig de cauza iar amatorii nu vor vedea niciodata acele premii.


Poate furnizezi chiar tu niste criterii pentru departajarea "profesionistilor" de "amatori".
Aici e ca la Olimpiada: participantii sunt amestecati la fiecare proba si o cistiga cel mai bun, fie el profesionist sau nu.

iulian q scrie:O alta sugestie valabila doar pentru categoria amatori, poate ar trebui ca sa existe un numar mai mare de fotografii trimise de amatori din care un juriu profesonist sa o aleaga pe cea mai reusita
In momentul de fata se trimite o singura fotografie, dar poate acel amator nu are ochiul format si nu alege fotografia cea mai buna si cea mai inspirata..


Poti estima cumva durata in care juriul va alege 10 fotografii pentru finala, daca sunt 1000 de participanti si fiecare a postat 1000 de cadre pentru alegerea juriului (ca ei saracii nu-si pot da seama care e cea mai buna fotografie a lor)?

iulian q scrie:Si eu sunt amator, posed un Coolpix L28 inregistrat aici insa nici macar nu m-am gandit sa concurez la acelasi nivel cu concurentii profesionisti prezenti fiindca sansele mele ar fi fost zero si ca lucrurile sa fie si mai rele sa lasat la latidudinea mea un neprofesionist sa aleg dintre zecile de fotografii pe cea care mi se pare mie ca se potriveste cu concursul.


Participarea la orice concurs este voluntara, nu obligatorie ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Tudor_dx » Joi Iun 20, 2013 3:00 pm

iulian q, concursul este deschis tuturor. In Calendarul Nikon 2014, sunt foarte multe fotografii realizate cu DSLR-uri ca D40, D60, D3000 etc. Iar pe Facebook, a castigat de curand o fotografie realizata cu un aparat compact. Asadar, se poate. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde iulian q » Joi Iun 20, 2013 3:50 pm

Tudor_dx scrie:iulian q, concursul este deschis tuturor.


Si cu ce-i iajuta pe incepatori? ca si cum la un meci de box sau Wrestling ai invita spectatori sa lupte contra unor profesionisti in arena vor fi umiliti si nu vor avea nici o sansa.

Ar fi ok daca incepatori ar primi chiar premii mai mici sau doar o " hartie " si tot ar fi ceva sincer va spun eu nu voi participa fiindca nu ai nici o sansa ca incepator .
Avatar utilizator
iulian q
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:36 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Casper » Mie Iun 26, 2013 4:25 pm

Eu cred ca ar fi interesant ca fotografia castigatoare sa fie insotita si de motivatia membrilor juriului care a stat la baza desemnarii castigatorului.

Aceasta argumentare a deciziei poate sa fie facuta fie prin comentarii fie prin acordarea de note la nivelul zonelor de analiza foto.

Numai bine.
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Anterior

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori