Acum este Sâm Apr 20, 2024 3:56 am

Articole Nikonisti.ro

Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Nikon te premiaza

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde admin » Mie Dec 07, 2011 4:42 pm

Eugen a facut o propunere foarte buna, pe care o vom lua in consideratie pentru modificarea concursului in 2012: inscrierea concurentilor sa se faca anterior perioadei de votare. Astfel toti concurentii vor avea sanse egale de a fi votati.

Pentru Fotografiile panoramice si HDR dorim sa cream concursuri separate sau pot sa constitue tema unei singure luni.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde andrei_coty » Dum Ian 22, 2012 10:12 am

Am citit si regulamentul nou si tot nu ati lamurit exact cum vor fi acordate punctele.

"La fiecare etapa de concurs, desemnarea castigatorilor se face prin vot online pe site-ul nikonisti de catre
membrii comunitatii. Primii 5 clasati din topul publicului se califica in etapa finala.
In paralel, un juriu format din fotografi profesionisti vor evalua fotografiile inscrise in fiecare etapa a concursului.
Primele 5 fotografii din topul juriului de califica de asemenea in etapa finala.
Fotografiile care s-au calificat in etapa finala vor fi votate de public si evaluate de juriu. Dupa agregarea topului
juriului cu topul publicului este desemnata castigatoare fotografia cu cele mai multe puncte.
Jumatate din nota va fi acordata de public, prin vot pe site, iar cealalta jumatate din nota va fi acordata de un
juriu format din fotografi profesionisti.
In etapa finala, topul juriului si topul publicului va fi agregat in felul urmator: primele 10 fotografii din fiecare top
vor primi un punctaj de la 1 la 10 (10 fiind nota oferita primului loc si 1 fiind nota locului al zecelea). Punctajul
celor doua topuri va fi adunat, fiind declarata castigatoare fotografia cu cel mai mare numar de puncte. Perioada de votare a etapei finale a concursului este intre 10 decembrie 2012 si 9 ianuarie 2013.
In caz de egalitate este desemnata castigatoare fotografia care are mai multe puncte de la juriu."

Adica se califica primele 5 sau primele 10 ?
Se pot acorda 10 p si pt locul 2 si in consecinta locul 3 va avea 8p ? (ca anul trecut)
si daca avem egalitate si din partea juriului ca anul trecut ?

Cred ca sunteti singurii care intelegeti ce se explica la acest articol...
Avatar utilizator
andrei_coty
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Oct 07, 2010 7:11 am
Localitate: Oradea

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde D90 » Lun Ian 23, 2012 9:18 pm

mama, ce greu e sa faci un regulament care sa nu mai lase loc de interpretari!
D90
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 03, 2011 1:41 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde admin » Mar Ian 24, 2012 1:36 pm

andrei_coty scrie:Am citit si regulamentul nou si tot nu ati lamurit exact cum vor fi acordate punctele.
Adica se califica primele 5 sau primele 10 ?
Se pot acorda 10 p si pt locul 2 si in consecinta locul 3 va avea 8p ? (ca anul trecut)
si daca avem egalitate si din partea juriului ca anul trecut ?


In marea finala se califica primele 5 fotografii din topul publicului, cat si primele 5 fotografii din topul juriului de la fiecare din cele 12 etape care au desemnat Fotografia lunii. Numai in finala se va pastra modalitatea de desemnare a castigatorului de anul trecut. Daca avem egalitate in marea finala, va castiga cel care are mai multe puncte din partea juriului.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Skytalker » Mar Ian 24, 2012 3:43 pm

Imaginea cistigatoare poate fi hotarita de public si nu de juriu i.e.:
- poza x 10 juriu 4 public= 14 puncte
- poza y 5 juriu 10 public= 15 puncte

Cred ca in cazul de fata o imagine realmente mai slab cotata de juriu poate cistiga concursul.
Gresesc ?
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde admin » Mar Ian 24, 2012 3:58 pm

Anul trecut nu a castigat imaginea de pe primul loc in topul juriului, nici cea pe primul loc in topul publicului.
A castigat imaginea cea mai apreciata atat de juriu cat si de public.

Anul acesta am scos acest sistem de la fiecare etapa lunara, la cererea publicului. Am facut si alte modificari in regulament in urma discutiilor de pe forum.

Va intrebam asadar, ce parere aveti:

Credeti ca ar trebui elimininam si din finala aceasta formula prin care votul juriului si votul publicului sunt angrenate pentru a desemna castigatorul marelui premiu?

Credeti ca ar fi mai corect daca castigatorul ar fi ales numai de un juriu, fara a mai lua in considerare si votul publicului?
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde andrei_coty » Mar Ian 24, 2012 5:08 pm

admin scrie:Credeti ca ar fi mai corect daca castigatorul ar fi ales numai de un juriu, fara a mai lua in considerare si votul publicului?

S-a strigat bingo!
Daa! :D
Avatar utilizator
andrei_coty
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Oct 07, 2010 7:11 am
Localitate: Oradea

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Semper » Mar Ian 24, 2012 8:27 pm

Categoric da! Chiar daca este posibil sa existe discutii si in ceea ce priveste alegerea facuta de juriu, sunt sanse mult mai mari ca cea mai buna fotografie sa castige. Mai ales daca din juriu vor face parte mai multe persoane, ca sa nu existe indoieli.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde mirelutza_albinutza » Mar Ian 24, 2012 11:14 pm

Semper scrie:Categoric da! Chiar daca este posibil sa existe discutii si in ceea ce priveste alegerea facuta de juriu, sunt sanse mult mai mari ca cea mai buna fotografie sa castige. Mai ales daca din juriu vor face parte mai multe persoane, ca sa nu existe indoieli.

Aprob (si eu) pozitiv! :)
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde pai mei » Mie Feb 01, 2012 1:14 pm

Da, etapa finala numai cu votul juriului, de fapt pentru toate etapele daca se poate.

Nu stiam de concursurile astea inainte sa-mi iau aparatul, daca stiam insa ca Nikon are un concurs - cu juriu, nu cu facebook (am un cont de 2 luni din intamplare si nu ma intereseaza), asta ar fi fost un motiv in plus sa-mi iau Nikon.
pai mei
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:40 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron