Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:48 am

Articole Nikonisti.ro

Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Nikon te premiaza

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Maniac » Joi Sep 15, 2011 8:08 pm

Regulamentul specifica urmatoarele lucruri:
Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop. Latura mare a fotografiei trebuie sa aiba minimum 2000 de pixeli, iar rezolutia trebuie sa fie de minimum 240 dpi. De asemenea, fotografia trebuie sa pastreze ratia originala la care a fost realizata (de exemplu 3:2). Nu vor putea fi folosite ajustari legate de unghiul de fotografiere (de exemplu indreptarea liniei orizontului), nu se pot adauga elemente straine in fotografie sau sterge elemente existente, nu sunt permise lipirea sau suprapunerea mai multor fotografii. Orice alt procedeu de postprocesare in afara de cele cinci elemente permise enumerate mai sus este interzis.


Dar aparatele aparute de la crearea acestui regulament au introdus, din cate stiu, cateva functii interesante, si anume:
- Auto-Distortion Control
- Corectare automata a aberatiilor cromatice.

Acestea din cate stiu sunt disponibile celor care trag JPEG si celor care folosesc Capture NX (nu sunt sigur, nu am folosit niciodata...).

Intrebarea mea este:
Cei care trag RAW si au un workflow pe baza de software 3rd party (LR3 de exemplu), au voie sa foloseasca profilele automate de corectie a distorsiunilor si a aberatiilor cromatice care vin cu acele softuri 3rd party?

Si oarecum legat de intrebare:
Un numar oarecare de aparate de la Nikon au o functie numita Image Overlay care ia doua RAW-uri si le suprapune, obtinand un al treilea fisier cu extensie .NEF. Din experienta mea cu aceasta functie, in majoritatea situatiilor da gres.
Dar exista un gen de fotografie care beneficiaza din plin de aceasta functie (dat fiind ca altfel ar trebui luptat cu zgomotul de amplificare si hot-pixelii...domenii in care Nikon nu e chiar lider ;) ).
Este folosirea functiei Image Overlay permisa? (Este echivalentul cu a trage pe film si a folosi functia de expunere repetata a unui cadru ce se regaseste pe unele SLR-uri mai avansate)...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde arsenikos » Joi Oct 13, 2011 9:16 am

Salut.

Aceleasi nelamuriri ca cele ale lui Maniac. As mai adauga si functia de Sharpening tot din Lightroom.
Cum facem? :evil:
Avatar utilizator
arsenikos
 
Mesaje: 39
Membru din: Mie Iun 23, 2010 8:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde admin » Joi Oct 13, 2011 10:34 am

Salut Maniac,

Luam in considerare propunerile din acest topic pentru imbunatatirea concursului din 2012. Inclusiv noi modalitati de editare care sa fie acceptate. Pentru inceput putem spune ca va exista o delimiate mai clara intre votul juriului si votul popular, cat si modalitati mai usoare de popuarizare a linkului fotografiei inscrise in concurs.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde EuEugen » Dum Oct 16, 2011 7:46 am

Propunere pentru un nou regulament (2012), exemplificat pentru luna ianuarie 2012.

- tema lunii ianuarie 2012 se anunta la 1 decembrie 2011;
- fotografiile pentru ianuarie 2012 se trimit pe tot parcursul lunii decembrie 2011 si NU se posteaza;
- in timpul lunii decembrie se rezolva eventualele probleme (fotografii care nu corespund, care sunt editate incorect etc. etc.);
- la data de 1 ianuarie 2012:
- se posteaza fotografiile valide care concureaza in luna ianuarie;
- se deschide sesiunea de votare online;
- se anunta tema lunii februarie;
- incepe perioada de primire a fotografiilor pentru concursul lunii februarie si de rezolvare a eventualelor contestatii pentru acestea.
- la data de 31 ianuarie 2012:
- se inchide sesiunea de votare online;
- se termina perioada de primire a fotografiilor pentru concursul lunii februarie si de rezolvare a eventualelor contestatii pentru acestea.

Premiere

Varianta I:
- se acorda DOUA premii, fara legatura intre ele: premiul juriului (in urma deliberarilor) si premiul utilizatorilor (la numar de voturi FB etc.);
- doar fotografia de pe locul intai din clasamentul juriului apare in calendarul Nikon 2013.
Varianta II:
- se acorda UN premiu, respectiv fotografiei de pe locul intai din clasamentul utilizatorilor;
- fotografia de pe locul intai din clasamentul juriului apare in calendarul Nikon 2013.
EuEugen
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:14 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde D90 » Mar Oct 18, 2011 10:17 pm

^ suna bine si organizat. singurul impediment pe care il vad la ora asta tarzie ar fi ca nu poti fotografia ceva specific lunii daca tre sa trimiti pozele cu o luna inainte... In rest, sounds good
D90
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 03, 2011 1:41 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde LizKcer » Mar Oct 18, 2011 10:30 pm

Am si eu o intrebare...Regulamentul din cate am inteles cere sa dovedim ca aparatul foto Nikon ne apartine. Eu am cumparat de curand aparatul meu la second hand, deci nu am practic o dovada ca e al meu....Singura dovada pe care o am e pentru obiectiv, pe care l-am cumparat nou. Pot sa particip totusi la concurs?
Avatar utilizator
LizKcer
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Oct 18, 2011 10:24 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde EuEugen » Joi Oct 20, 2011 6:59 am

D90 scrie:^ suna bine si organizat. singurul impediment pe care il vad la ora asta tarzie ar fi ca nu poti fotografia ceva specific lunii daca tre sa trimiti pozele cu o luna inainte... In rest, sounds good


In general temele de concurs se refera (cand este cazul) mai mult la un anotimp decat la o anumita luna ("Culorile toamnei"). Intotdeauna insa, prin regulamentul existent, sunt permise fotografii din anul in curs sau precedent, asa ca focalizarea pe un anumit eveniment dintr-o anumita luna nu cred ca a fost intentia organizatorilor.

Oricum, regulamentul pe care l-am propus ar rezolva printre altele:
- avantajul (discutabil, de altfel) celor care posteaza catre sfarsitul lunii de a putea vedea inainte fotografiile concurente;
- dezavantajul celor cu numar mai mic de prieteni pe FB (sau al celor fara cont pe FB) fata de rezultatul concursului;
- consolidarea listei finale de fotografii care pot participa la concurs inainte de postarea acestora;
- s-ar elimina partea de "democratie" din jurizare (cei "multi" nu sunt intotdeauna profesionisti sau echidistanti), in favoarea opiniei profesionistilor.
EuEugen
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:14 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde admin » Joi Oct 20, 2011 4:56 pm

LizKcer scrie:Am si eu o intrebare...Regulamentul din cate am inteles cere sa dovedim ca aparatul foto Nikon ne apartine. Eu am cumparat de curand aparatul meu la second hand, deci nu am practic o dovada ca e al meu....Singura dovada pe care o am e pentru obiectiv, pe care l-am cumparat nou. Pot sa particip totusi la concurs?


Sigur ca poti participa. Vom cere dovada proprietatii aparatului numai in cazul in care sunt suspiciuni sau reclamatii. Cu siguranta daca sunteti proprietarul aparatului puteti dovedi asta intr-un fel sau altul.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde HAZARD » Mar Noi 15, 2011 5:31 pm

Suna foarte bine propunerea lui EuEugen in ce priveste desfasurarea concursului, si votarea, chiar si cu decalajul de 1 luna fata de anotimp, mentinat de D90. Temele se pot organiza tinand cont de asta. Sunt pentru.
As mai adauga ca in luna deschisa votarii, afisarea sa se faca random la fiecare refresh de pagina, INDIFERENT de numarul voturilor acumulate, eventual existand posibilitatea de sortare in fctie de voturi sau alte criterii.
Cu stima
Radu
HAZARD
 
Mesaje: 202
Membru din: Dum Iun 21, 2009 4:10 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde sergiu.bacioiu » Sâm Noi 19, 2011 7:19 pm

EuEugen scrie:Propunere pentru un nou regulament (2012), exemplificat pentru luna ianuarie 2012.

- tema lunii ianuarie 2012 se anunta la 1 decembrie 2011;
- fotografiile pentru ianuarie 2012 se trimit pe tot parcursul lunii decembrie 2011 si NU se posteaza;
- in timpul lunii decembrie se rezolva eventualele probleme (fotografii care nu corespund, care sunt editate incorect etc. etc.);
- la data de 1 ianuarie 2012:
- se posteaza fotografiile valide care concureaza in luna ianuarie;
- se deschide sesiunea de votare online;
- se anunta tema lunii februarie;
- incepe perioada de primire a fotografiilor pentru concursul lunii februarie si de rezolvare a eventualelor contestatii pentru acestea.
- la data de 31 ianuarie 2012:
- se inchide sesiunea de votare online;
- se termina perioada de primire a fotografiilor pentru concursul lunii februarie si de rezolvare a eventualelor contestatii pentru acestea.

Premiere

Varianta I:
- se acorda DOUA premii, fara legatura intre ele: premiul juriului (in urma deliberarilor) si premiul utilizatorilor (la numar de voturi FB etc.);
- doar fotografia de pe locul intai din clasamentul juriului apare in calendarul Nikon 2013.
Varianta II:
- se acorda UN premiu, respectiv fotografiei de pe locul intai din clasamentul utilizatorilor;
- fotografia de pe locul intai din clasamentul juriului apare in calendarul Nikon 2013.


+1
As mai adauga aici ceva in legautra cu editarea fotografiilor.

Ansel Adams folosea aceleasi tehnici in camera obsura care le avem azi la dispozitie in fiecare program de editare foto. Se poate vedea aici cum a fost cadrul din camera a uneia dintre cele mai cunoscute fotografii a fotografului. http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... jyQ#t=287s si aici cum facea dodging and burning.

Eu cred ca ar trebui eliminate aceste limitari in editarea fotografiilor. Juriul poate sa delimiteze foarte simplu si sa nu ia in considerare fotografiile care sunt exagerate.

Clonarea - Sa putem folosi aceasta unealta pentru inlaturarea urmelor de praf de pe senzor dar sa nu alteram sau sa eliminam obiecte/persoane din fotografie.
HDR - De ce nu? Tinand cont ca Nikon a introdus aceasta functie la unele aparate http://www.nikonusa.com/Learn-And-Explo ... a-HDR.html .
Panoramic - http://www.nikonusa.com/Learn-And-Explo ... -Mode.html
sergiu.bacioiu
 
Mesaje: 90
Membru din: Vin Mar 27, 2009 1:09 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori