Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:55 am

Articole Nikonisti.ro

Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Nikon te premiaza

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde admin » Mar Mar 08, 2011 4:12 pm

floriancj scrie:Exista vreun motiv anume pentru care nu se cere 'originalul' in momentul in care o fotografie este inscrisa in concurs? In felul acesta s-ar putea preveni situatiile cand cineva incearca sa 'ocoleasca' regulile (intentionat, sau datorita faptului ca nu a citit atent regulamentul).


Atata timp cat fotografiile trimise au datele EXIF completate corect, nu cerem originalul fotografiei - numai daca sunt suspiciuni de incalcare a regulamentului solicitam informatii suplimentare.

floriancj scrie:De ce crop-ul trebuie sa pastreze ratia originala? Atat timp cat sunt acceptate in concurs atat fotografii 4:3 cat si 3:2, de ce o fotografie facuta cu un DSLR nu poate beneficia de crop 4:3, sau una facuta cu un compact de crop 3:2?


Prin respectarea raportului de 4:3 la aparate compacte si 3:2 la DSLR dorim sa pastram feeling-ul original al fotografiei, care, nu uitati, urmeaza sa fie printata si in calendarul Nikon 2012.

floriancj scrie:Dupa stabilirea ierarhiei finale, am putea vedea si 'originalele' celor aflati in top 10?


Datele EXIF ale fotografiilor pot fi publicate dar nu si dimensiunea originala pentru a preveni furtul de proprietate intelectuala.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde floriancj » Mar Mar 08, 2011 4:46 pm

admin scrie:Atata timp cat fotografiile trimise au datele EXIF completate corect, nu cerem originalul fotografiei - numai daca sunt suspiciuni de incalcare a regulamentului solicitam informatii suplimentare.


Luati in calcul doar autosesizarea, sau si utilizatorii obisnuiti pot sa faca sesizari? Pt. concursul Fashion&Glamour la cateva fotografii suspectez ca s-au facut editari de tipul 'skin softener'. Ce trebuie facut in cazul asta?

'Skin softener' ar trebui permis pt. fotografii Fashion&Glamour, dar atunci modificati regulamentul!

admin scrie:Prin respectarea raportului de 4:3 la aparate compacte si 3:2 la DSLR dorim sa pastram feeling-ul original al fotografiei, care, nu uitati, urmeaza sa fie printata si in calendarul Nikon 2012.


Ex.: 'Originalul' facut cu DSLR, deci ratia 3:2, orientare 'landscape'; se face crop, se pastreaza ratia 3:2, dar se schimba orientarea in 'portrait'. Se mai pastreaza feeling-ul?

admin scrie:Datele EXIF ale fotografiilor pot fi publicate dar nu si dimensiunea originala pentru a preveni furtul de proprietate intelectuala.


Din EXIF nu cred ca isi poate da cineva seama daca editarea s-a limitat doar la luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop si nu a fost indreptata linia orizontului, nu s-au scos elemente din fotografie, etc.
Nikon D3000 | 18-55 VR | 55-200 VR | SB-600
floriancj
 
Mesaje: 77
Membru din: Lun Sep 06, 2010 12:01 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde zvonacfirst » Dum Mai 08, 2011 2:39 pm

este clar ca cei care au trimis fotagrafia la inceputul perioadei de desfasurare au un mare avantaj la acumularea voturilor fata de cei care trimit fotografiile spre sfarsitul perioadei.
propun ca fotografiile sa fie trimise in interiorul intervalului iar votul sa se desfasoare dupa inchidere timp de 5 zile (sa zicem)
s-ar egaliza astfel sansele tuturor participantilor.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde alex_ndc » Mie Mai 11, 2011 8:27 pm

Nu prea este suficient, în sensul că singura modalitate de vot corectă ar fi servirea pozelor către utilizatori într-o ordine aleatoare, diferită pentru fiecare utilizator în parte.
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR

http://www.flickr.com/photos/alex_ndc/
http://alexn.org
alex_ndc
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Apr 27, 2011 12:41 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde admin » Joi Mai 12, 2011 9:24 am

alex_ndc scrie:Nu prea este suficient, în sensul că singura modalitate de vot corectă ar fi servirea pozelor către utilizatori într-o ordine aleatoare, diferită pentru fiecare utilizator în parte.


Fotografiile sunt afisate intr-o ordine aleatoare. Am rezolvat recent o problema tehnica legata de afisarea voturilor acumulate, care acum sunt afisate in timp real.

zvonacfirst scrie:este clar ca cei care au trimis fotgrafia la inceputul perioadei de desfasurare au un mare avantaj la acumularea voturilor fata de cei care trimit fotografiile spre sfarsitul perioadei.
propun ca fotografiile sa fie trimise in interiorul intervalului iar votul sa se desfasoare dupa inchidere timp de 5 zile (sa zicem)
s-ar egaliza astfel sansele tuturor participantilor.


Cred ca este normal ca cei care au avut initiativa de a se inscrie in concurs inca de la inceput sa beneficieze de o perioada mai mare in care sa acumuleze voturi.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde zvonacfirst » Vin Mai 20, 2011 8:34 pm

admin scrie:Cred ca este normal ca cei care au avut initiativa de a se inscrie in concurs inca de la inceput sa beneficieze de o perioada mai mare in care sa acumuleze voturi.


Pe bune???
Inseamna ca cei care se apuca de fotografiat dupa data demararii concursului sau spre sfarsitul perioadei este normal sa aibe sanse mai mici? Fa-ma sa inteleg de ce. Pentru ca unii s-au grabit si au trimis pozele din prima zi? Dar ce, suntem la un concurs de fotografie unde toti ar trebui sa aibe sanse egale sau la un concurs de "trimis viteza"?
Nu va ganditi ca in ultima zi a concursului poate fi trimisa o fotografie exceptionala cu sanse aproape zero de a primi voturi?
Eu v-as propune ca in concurs sa intre NUMAI poze facute in cursul lunii respective iar votul sa se desfasoare dupa inchiderea lunii.
eu asa as vedea un concurs in care egalitatea de sanse sa fie regula si nu viteza de download.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Sabina » Lun Mai 23, 2011 4:01 pm

Bine, în acelaşi timp oricine trimite fotografia spre sfârşitul perioadei, are avantajul de a fi văzut "concurenţa" (cu toate consecinţele acestui fapt). Soluţia curentă este una de compromis pentru situaţiile de acest gen :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde A.Cascatau » Sâm Iun 11, 2011 10:42 am

As sugera sa se verifice mai atent pozele care se inscriu in concurs, inainte ca acestea sa fie supuse votului public. Desi e doar a doua oara cand particip, am observat deja destule greseli la editia de luna aceasta: de la aproape aceeasi poza inscrisa de 2 ori pana la poze furate de pe internet si modificate urat si vizibil, usor de identificat.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde raduuuuu » Dum Iun 12, 2011 8:43 pm

As avea si eu cateva sugestii pentru imbunatatirea , dupa parerea mea, a procesului de votare:
1. dreptul de a vota la aceste concursuri sa apartina doar celor care au inregistrat pe contul respectiv cel putin un produs Nikon. Se cam vede cum se voteaza pe "rugaminti" la aceste concursuri. Probabil din punctul de vedere al strategiei de marketing cam asta se doreste, mai multe conturi, mai multe newsletters trimise, dar strict din punct de vedere al concursului, cred ca asta ar fi solutia optima.
2. probabil, asa cum a sugerat cineva mai sus, ar trebui gasita o solutie pentru afisarea spre votare a pozelor pentru aceeasi durata de timp, doarece o poza buna postata la inceputul lunii are un avantaj clar in fata unei poze un pic mai bune (in viziunea juriului) postata la sfarsitul lunii.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde littlealien » Lun Iun 13, 2011 8:22 am

1.Prima ta propunere , dupa parerea mea cade . Sunt multi utilizatori nikon care nu si-au intregistrat produsele pe site ( si cazul meu ) si poate nu o sa o faca nici pe viitor, iar cel mai important este ca parerea juriului conteaza 50% din rezultatul final , asa o poza care este pe locul 10 la votul publicului poate fi castigatoarea concursului .
Referitor la cersit o sa ai sanse sa primesti voturi doar daca o faci direct(discutie , mita , etc ) , fara sa astepti ca cineva care sa iti vada la statusul de pe messenger sa se intregistreze si apoi sa-ti caute poza prin listele alea, asa ca numarul voturilor nu o sa fie unul extraordinar de mare .

2. A doua propunere este una buna si ar inbunatatii cu mult calitatea concursului .

Eu propun asa :
I. Inscrierea pozelor se va face in luna dinaintea concursului sub aceeasi modalitate , cu postarea lor pe forum si discutiile aferente :" de ce nu mi-ati inscris poza , bemve de TL , poza lui rapa " :lol: , iar la inceputul lunii concursului se va da start votului, timp in care va incepe si inscrierea pozelor pentru etapa urmatoare .
II. O declaratie publica, in detaliu , (pe forum sau site) legata de alegerea pe care a facut juriul. Multi vom avea de invatat din asta .
Cine este deacord sa citeze din propuneri.
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori