Acum este Lun Iun 17, 2024 6:33 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde sulzer1110 » Sâm Feb 05, 2011 10:46 pm

Marian Badea scrie:Nu fac nici o confuzie. Stiu ce inseamna contra-lumina, dar asta e o tehnica in care trebuie sa controlezi foarte bine expunerea. Poti intentionat sa subexpui subiectul pt a crea doar un contur si atunci vei micsoara si gradul de ardere al luminii care vine din fata (prin subexpunere) sau expui corect subiectul si vei avea ceva detalii dar zona luminii din fata va parea mult mai arsa.
Ca sa discutam despre fotografia in cauza, daca te uiti mai bine o sa-ti dai seama ca zona luminata (arsa) nu e o lumina neobisnuit de puternica cum ar fi lumina directa a soarelui, ci e doar faptul ca subiectul (calaretul si calul) se afla in grajd unde e foarte intuneric, mai ales in comparatie cu afara din grajd. Asadar nu e vorba de contralumina, ci doar de un subiect foarte subexpus si normal ca zona de afara luminata normal apare arsa. Daca n-ar fi fost gardul grajdului, atunci ai fi vazut doar o mare pata alba si subiect foarte subexpus. Smecheria cu a fotografia, sa zicem... o persoana sau un cuplu in contra lumina si sa-i subexpui e ca persoana sau persoanele apar doar ca un contur negru sau aproape negru, dar zona luminata nu e chiar arsa, ci tinde spre o expunere corecta. Incearca sa fotografiezi luna si sa-i surprinzi cat mai multe detalii si o sa-ti dai seama despre ce vorbesc, caci o sa trebuiasca sa cobori expunerea foarte mult incat sa fie corecta pt suprafata luminata a lunii si drept urmare vei subexpune foarte mult orice alt detaliu din cer cum ar fi norii.

;)


Ce legatura are fotografia in contralumina cu fotografia de noapte? Sunt doua tehnici diferite. Eu vb de o tehnica, tu imi vb de alta.
Eu inchei aici aceasta discutie pentru ca nu duce nicaieri.
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde bogdang » Sâm Feb 05, 2011 11:29 pm

Cand s-a afisat tema concursului pentru luna asta am sperat ca n-o sa mai apara atatea poze de o calitate slaba, pe langa tema concursului si snapshot-uri prin casa cu copii. Am crezut ca unii participanti o sa fie descurajati, dar nu, trimitem orice poza pe care o avem. Hai ca iar sare lumea pe mine, ca sunt prea critic. Sa ma scuze o parte dintre concurenti, dar asta e parerea mea.

Doroteea scrie:Fotografiile astea sunt dezgustatoare, sper sa nu se mai inscrie si altele de genul...

Doroteea trebuie sa acceptam diversitatea :)
bogdang
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2009 1:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde porcofon » Dum Feb 06, 2011 1:24 am

@Doroteea: Dezgustatoare... ok. Foto 1 din seria ta o inteleg, oarecum. Nu esti adepta relatiilor homosexuale... A doua, la fel, dar 3 si 4 de ce sunt "dezgustatoare"?

Si daca tot ai expus si dorit comentarii o sa iti spun ce nu imi place la cadrul tau.
(Nu e nici o rautate si nici urma de profesionalism in ceea ce comentez)
1 E stramb.
2 Intrevad calaretul dar calul este in crepuscul.
3 Planul secund este intr-un non-sharf minim si usor deranjant, situatie in care se afla si calaretul.
4 In background (al trei-lea plan) ai stalpi fantomatici.
5 Relatia dintre cal si om... nu este. Calaretul priveste catre stanga iar calul e cu treaba lui.
Ce-i drept, ambii scot aburi...

Trebuie sa iti calibrezi, cred eu, ori temperamentul ori monitorul. :)
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde sulzer1110 » Dum Feb 06, 2011 8:33 am

porcofon scrie:@Doroteea: Dezgustatoare... ok. Foto 1 din seria ta o inteleg, oarecum. Nu esti adepta relatiilor homosexuale... A doua, la fel, dar 3 si 4 de ce sunt "dezgustatoare"?


Nu cred ca ai fost atent. Deasupra fotografiilor 3 si 4 scrie: "Cel mai mult imi plac astea" :)
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde codrin5 » Dum Feb 06, 2011 8:52 am

sulzer1110 scrie:
porcofon scrie:@Doroteea: Dezgustatoare... ok. Foto 1 din seria ta o inteleg, oarecum. Nu esti adepta relatiilor homosexuale... A doua, la fel, dar 3 si 4 de ce sunt "dezgustatoare"?


Nu cred ca ai fost atent. Deasupra fotografiilor 3 si 4 scrie: "Cel mai mult imi plac astea" :)


fotografia 3 e chiar ok, dar la 4, scuza-ma, chiar daca este un unghi surprinzator si nu prea folosit la astfel de evenimente, sau cel putin eu nu am prea vazut aceasta abordare pana acum, cred totusi, cu toata jena, ca nu se pune accentul pe capul care trebuie....... ti se opreste privirea fix in una din contraindicatiile fotografiilor de portret
e doar o simpla parere de neprofesionist, dar eu chiar nu mi-as fi dorti ca acea poza sa fi fost facuta de mine, niciodata....
Nikon D90; Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G AF-S VR; Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR; Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX; Speedlight SB-900
codrin5
 
Mesaje: 122
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde Doroteea » Dum Feb 06, 2011 1:57 pm

porcofon scrie:@Doroteea: Dezgustatoare... ok. Foto 1 din seria ta o inteleg, oarecum. Nu esti adepta relatiilor homosexuale... A doua, la fel, dar 3 si 4 de ce sunt "dezgustatoare"?
Si daca tot ai expus si dorit comentarii o sa iti spun ce nu imi place la cadrul tau.
)


Ok, cred ca trebuia sa citesti mai bine inainte, dar nu conteaza. Insa vreau sa stiu de ce ai spus doar ce nu iti place? Inseamna ca nu iti place nimic la poza? :lol: Sau doar te-a enervat faptul ca am comentat si ales gresit cateva poze?
Doroteea
 
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 06, 2011 6:25 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde porcofon » Dum Feb 06, 2011 7:50 pm

Doroteea scrie:Ok, cred ca trebuia sa citesti mai bine inainte, dar nu conteaza. Insa vreau sa stiu de ce ai spus doar ce nu iti place? Inseamna ca nu iti place nimic la poza? :lol: Sau doar te-a enervat faptul ca am comentat si ales gresit cateva poze?


Scuze! :oops: Nu am observat acel rand.
Nu m-a enervat nimic. Mi s-a parut un pic deplasata remarca ta si din cauza ca am omis acel rand nu am inteles ce ai cu ultimele doua insa asta nu a fost influenta asupra comentariului. Scuze daca te-a suparat. Nu asta a fost intentia.
Eu sunt bucuros cand cineva imi corecteaza greselile facute. Evident ca mi-as dori sa nu aibe nimeni ceva de corectat... :lol:
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde Doroteea » Dum Feb 06, 2011 8:12 pm

E ok.. :roll:
Doroteea
 
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 06, 2011 6:25 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde CarlaBanu » Lun Feb 07, 2011 9:44 am

Salutare tuturor,

Sunt o proaspata "utilizatoare" Nikon D40 (cu care vreau sa evoluez de la pozele de sapuniera la ceva mai mult - ca hobby ;) ) si, implicit, de forum al Nikonistilor, de unde vreau sa invat cat mai multe despre aparatul pe care-l tin in mana si, cu care, momentan doar ma joc...
Am gasit concursul cu fotografia lunii intamplator, in 31 ianuarie. Desi era tarziu, am decis sa particip si eu, intrucat - dupa cum bine a remarcat toata lumea - majoritatea pozelor postate acolo sunt amatoricesti, deci lasa loc oricui de a-si expune "creatiile".
Am trimis, de asemena, o imagine pentru concursul lunii februarie (imi vine greu sa ma refer la aceste imagini din concurs ca fiind fotografii, din motive de bun-simt personal), dar vad ca de 3 zile pagina de concurs nu a mai fost actualizata... Oare adminii nu "lucreaza" in weekend, sau pur si simplu actualizarea nu se face zilnic?
The best is yet to come!
Ma joc cu Nikon D40, Nikkor 18-55mm, Nikkor 55-200mm.
Avatar utilizator
CarlaBanu
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:46 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde Morphy » Lun Feb 07, 2011 9:53 am

De obicei se incarca odata mai multe imagini trimise, iar in weekend am observat ca nu este "miscare" in acest sens. ;) Daca ai rabdare sigur apare si fotografia trimisa de tine.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori