Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:48 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde porcofon » Lun Ian 31, 2011 9:29 pm

Luft = "aerul" subiectului. In speta subiectul subiectului, ca sa zi asa. Expresiv, il lasi mai mare pentru a defini starea de bucurie sau il restrangi pentru a accentua o tristete. In cazul tau simteam nevoia de un spatiu mai mare atat pentru a defini acea bucurie cat si pentru a arata "ce bucura" subiectul.
Racursi (raccourci) = se refera la unghiul de fotografiere (filmare) si este inversul plonje-ului. adica de jos in sus. Expresiv defineste maretia, stapanire, implinire in contradictoriu cu unghiul plonjat.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde florina'strei » Lun Ian 31, 2011 9:32 pm

:D Multumesc , foarte frumos mi ai explicat .
florina'strei
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 31, 2011 7:54 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Mar Feb 01, 2011 12:44 am

Daca-mi este permisa o sugestie pentru votarea fotografiilor pe nikonisti.ro pentru concursurile din lunile viitoare, as sugera ca fotografiile sa fie publicate in asa fel incat sa fie disponibil un link separat pentru fiecare fotografie astfel incat concurentii sa poata impartii cu prietenii de pe facebook link-ul direct catre fotografia lor, caci multi oameni intra pe nikonisti.ro/concurs, dar nu-si pierd timpul sa treaca prin toate paginile daca ai ghinionul ca fotografia ta sa fie pe una din ultimele pagini.
Alta sugestie pe care o am ar fi ca votarea fotografiilor sa fie independenta de facebook pentru ca sa poata vota oricine indiferent daca au sau nu cont pe facebook.
Cea mai buna varianta ar fi sa se elimine de tot votarea, ramanand numai votul juriului, astfel ar fi eliminate toate problemele. :lol: Dar sunt constient ca n-o sa se intample asta, precum si de faptul ca votarea se va face in continuare prin facebook, caci imi dau seama prea bine de motivele aflate in spatele acestor decizii. ;) Dar macar prima sugestie daca ar fi luata in considerare care, cred eu ca e realizabila si nu deranjeaza in nici un fel, chiar cred ca ar ajuta concurentii.

Astept pareri oficiale si neoficiale in privinta sugestiilor mele!

Bafta tuturor la concurs!
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Mar Feb 01, 2011 1:44 am

Si daca tot vad ca se poarta ca oamenii sa-ti posteze propriile fotografii pentru a primii pareri asupra lor si mai ales pentru ca n-au mai fost publicate si pe forum fotografiile din ultimele zile, o postez si eu pe a mea si astept pareri, preferabil avizate. ;)

Multumesc anticipat pentru toate parerile pe care sper ca le voi primii!
Fişiere ataşate
DSC_3371_025.JPG
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde bogdang » Mar Feb 01, 2011 9:10 am

Marian Badea scrie:Daca-mi este permisa o sugestie pentru votarea fotografiilor pe nikonisti.ro pentru concursurile din lunile viitoare, .......... caci multi oameni intra pe nikonisti.ro/concurs, dar nu-si pierd timpul sa treaca prin toate paginile daca ai ghinionul ca fotografia ta sa fie pe una din ultimele pagini.

Afisarea este aleatorie pentru a da sanse egale tuturor fotografiilor. Atat cat se poate, avand in vedere ca unele sunt postate in ultima zi de concurs.
Dar cum bine spuneai, cel mai indicat ar fi sa se elimine votul publicului.
bogdang
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2009 1:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde stefanev » Mar Feb 01, 2011 9:33 am

ca sa fie eficient si corect votul publicului ar trebui ca toate fotografiile sa se stranga cu 2 luni de zile inainte de concurs, iar in luna corespunzatoare sa fie urcate toate odata pe site iar votul va reprezenta alegerea publicului vazand toate pozele inscrise in concurs.
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Gabi86 » Mar Feb 01, 2011 9:51 am

Cam asa ceva ar trebui facut,un mod in care toate fotografiile sa fie afisate deodata pentru a avea fiecare sanse egale in fata publicului...eventual 2 sapt sa se poata trimite fotografii iar in urmatoarele 2 sapt sa se voteze de catre public si de catre juriu.
Nikon D700+Nikon MBD10 , Nikon 60 2.8 AF-D ,Nikon 50mm F1.8D , Nikon 18-35 ED F3.5-F4.5 AF-D , Nissin Di622
Avatar utilizator
Gabi86
 
Mesaje: 341
Membru din: Mar Ian 25, 2011 10:41 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde ccimil » Mar Feb 01, 2011 10:46 am

Mulţumesc Nikon pentru liniile care au apărut pe fotografie după ce v-am trimis-o impecabilă. Măcar dacă v-aţi fi uitat la ea după ce aţi uploadat-o. Acum că am strâns câteva like-uri nu prea mai contează.
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde bogdanc76 » Mar Feb 01, 2011 10:59 am

Marian Badea scrie:Si daca tot vad ca se poarta ca oamenii sa-ti posteze propriile fotografii pentru a primii pareri asupra lor si mai ales pentru ca n-au mai fost publicate si pe forum fotografiile din ultimele zile, o postez si eu pe a mea si astept pareri, preferabil avizate. ;)

Multumesc anticipat pentru toate parerile pe care sper ca le voi primii!



Imi permit eu sa-ti dau ceva sugestii...

Fotografia este foarte ok, subiectul este expresiv, denota inocenta specifica. Parca ar fi angrenat intr-un talk-show... Imi place deasemenea ca nu ai exagerat cu contrastul. As avea observatii legate de tonalitate. Sunt niste nuante de rosu la nivelul intregului cadru care ma deranjeaza. Daca le-ai desatura un pic, ar fi mai bine. Si tonalitatea pielii este afectata. Dupa aceea, in background exista culori tari, care distrag. Pe o selectie de background, as face urmatoarele operatiuni:
1. as scadea luminozitatea, pentru a crea o diferenta de luminozitate intre subiect si background. In felul asta, as pune in evidenta si mai mult subiectul.
2. scaderea luminozitatii in background va mari saturatia tonurilor si nu vrem asta. deci pe un layer de saturation, trebuie diminuata saturatia pt tonurile din background.

O metoda de a evita pasii de mai sus, ar fi s-o treci in alb-negru. Ar merita exercitiul asta.
Nu imi place zona ochilor. Nu sunt bine pusi in evidenta. Ochii sunt albastrii, daca nu ma insel... As lucra pe zona de iris pentru a satura si a lumina un pic tonul.
In final, as mari un pic claritatea. Din cauza campului de profunzime mic, fotografia pare soft.


Bafta.
bogdanc76
 
Mesaje: 144
Membru din: Mie Mar 17, 2010 9:51 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde admin » Mar Feb 01, 2011 11:19 am

Ultimele fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
adina_postatny.jpg
alexandra_haret.jpg
alexandru_benga.jpg
amos_iosub.jpg
bertalan_johanna.jpg
bogdan_constantin_radulescu.jpg
bogdan_greabu.jpg
carla_banu.jpg
catalin_neagu.jpg
christian_lannert.jpg
ciprian_popica.jpg
cosmin_cimil.jpg
cristiana_venedict.jpg
daniel_andrei.jpg
diana_florean.jpg
dorin_solomon.jpg
gabriel_visan.jpg
george_caramaliu.jpg
george_chiprian.jpg
ion_marica.jpg
istvan_belafalvi.jpg
laurentiu_pavel.jpg
leonard_ardelean.jpg
liviu_preoteasa.jpg
malvina_scocioreanu.jpg
marian_badea.jpg
mariana_ene.jpg
mihai_minoiu.jpg
mircea_pap.jpg
mugur_sas.jpg
nicoleta_varga.jpg
radu_postatny.jpg
raluca_hotupan.jpg
robert_maftei.jpg
stefan_luchian.jpg
szotyori_bela.jpg
tudor_feraru.jpg
valentin_cosmoiu.jpg
vasilica_pavel.jpg
adina_condurache.jpg
alberto_grosescu.jpg
alexandra_constantin.jpg
andorko_orsi.jpg
bogdan_cazacu.jpg
cristian_bejan.jpg
cristian_ciobanasu.jpg
csaba_kiss.jpg
dan_atrejei.jpg
diana_costina_solomon.jpg
ionut_cirja.jpg
iulian_vlad_popa.jpg
iulian_zganbau.jpg
melinda_timea_bolony.jpg
mirel_valentin_manafu.jpg
mirela_cristina_urse.jpg
oana_manafu.jpg
ramona_preotu.jpg
sandu_floarea.jpg
traian_morzar.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori