Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde Merlin » Lun Feb 14, 2011 1:22 pm

Mi se pare cea mai tampita idee aceasta cu votarea de catre altii si nu de catre juriu. Asta nu inseamna ca intotdeauna juriul este obiectiv in a aprecia o lucrare ... insa sunt sictirit la propriu de mesajele primite pe net gen: "Votati va rog fotografia asta!"; "Da si si mie un click!" ... si tot asa! Asta ar fi prima problema! A doua e legata de tonarea sepia! ... S-a intrebat ori a cautat cel ce intreba ce-i cu fotografia sepia si in ce gen de fotografie este incadrata?? Macar pe Gogu si tot gasea cat sa-l lamureasca!
Spor si succes tuturor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde ccimil » Lun Feb 14, 2011 2:21 pm

Si eu sunt de aceeasi parere, e foarte urata ideea cu votarea prin likeuri. Altii au mii de prieteni si imediat face rost de voturi.
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde goangaus » Lun Feb 14, 2011 2:28 pm

Pai voi ati vazut ce fotografii sunt in top 10(FB) pe luna ianuarie? Cateva sunt bune, dar trei sferturi nu au ce cauta in acel top.
Chiar sunt curios care castiga.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde ccimil » Lun Feb 14, 2011 2:47 pm

Ar trebui sa se faca un pool: Cum credeti ca este mai bine la concursurile de la fotografia lunii: cu / fara votul popoular...
Bag mana in foc ca ar iesi fara votul popular, asa cum este si corect defapt.
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde stefanev » Lun Feb 14, 2011 5:48 pm

sustin si eu ideea :)
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde ccimil » Lun Feb 14, 2011 6:21 pm

Am mai intalnit si eu fotografii care incalca regulile concursului, dar nu am zis nimic. Sper totusi sa isi dea seama juriul.
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde stoica.alex » Lun Feb 14, 2011 9:38 pm

moody scrie:Referitor la imaginea Petrei Penciulescu, vreau doar ca citez din regulament :
" Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop. Latura mare a fotografiei trebuie sa aiba minimum 2000 de pixeli, iar rezolutia trebuie sa fie de minimum 240 dpi. De asemenea, fotografia trebuie sa pastreze ratia originala la care a fost realizata (de exemplu 3:2). Nu vor putea fi folosite ajustari legate de unghiul de fotografiere (de exemplu indreptarea liniei orizontului), nu se pot adauga elemente straine in fotografie sau sterge elemente existente, nu sunt permise lipirea sau suprapunerea mai multor fotografii. Orice alt procedeu de postprocesare in afara de cele cinci elemente permise enumerate mai sus este interzis."

Este o imagine foarte frumos prelucrata doar ca incalca regulile acestui concurs....


Sincer eu nu cred ca fotografia e editata in Photoshop ci mai degraba regizata in studio. Se observa foarte clar ciolofanul din spatele celor doi, iar ei si ciolofanul au fost stropiti cu acuarele/vopsea de mai multe culori de unde rezulta si efectul...
poate ma insel... dar eu asa percep fotografia!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde porcofon » Lun Feb 14, 2011 9:50 pm

Mai degraba e vorba de o proiectie.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde CarlaBanu » Mar Feb 15, 2011 1:52 am

Si eu cred ca cineva care posteaza o asemena fotografie, fie ea realizata cu celofan, proiectii sau alte metode de studio, intelege regulamentul concursului si n-ar risca sa fie descalificat nerespectand limitele de prelucrare...

Desi e frumos realizata, pe mine ma deranjeaza blugii domnisoarei... un crop deasupra vestimentatiei m-ar fi inspirat mai mult la visarea povestii din spatele imaginii...
The best is yet to come!
Ma joc cu Nikon D40, Nikkor 18-55mm, Nikkor 55-200mm.
Avatar utilizator
CarlaBanu
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:46 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Alb-negru in doi

Mesajde porcofon » Mar Feb 15, 2011 2:04 am

CarlaBanu scrie: Desi e frumos realizata, pe mine ma deranjeaza blugii domnisoarei... un crop deasupra vestimentatiei m-ar fi inspirat mai mult la visarea povestii din spatele imaginii...

aaa... si "domnul" are blugi pe el.... dragostea, sexualitatea si pasiunea sunt transmise foarte ok. nu necesita goliciunea.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron