Acum este Mar Apr 16, 2024 11:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon angajeaza fotograf

Mesaje mai vechi

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Feb 10, 2011 9:14 pm

starblind scrie:Eu nu mai cer nimic decat o cafea! :D

Ne da Bogdan Dumitru o bere poate si noua ;) ... si mai lasa cafeaua ca-ti trebuie dupa aceea un VR III sau chiar IV :!:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde VALER » Joi Feb 10, 2011 9:15 pm

Forumul asta nu mai are moderator?
Mai oameni buni bateti campii si spuneti prostii inimaginabile. Somnul ratiunii naste monstrii.
Oare boala societatii nu cumva se regaseste si aici? :roll:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde starblind » Joi Feb 10, 2011 9:36 pm

.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
Avatar utilizator
starblind
 
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 22, 2010 11:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde raduniculescu » Dum Feb 13, 2011 12:04 am

Domnule Dulgheru,

Mi-ar face placere sa va cunosc. Cand treceti pe la Skin va astept la o cafea. Faptul ca am coborat la receptia service nu ar trebui nici sa va supere si nici sa va mire. In alte tari sunt zile in care sefii mari iau locul angajatilor de la front desk tocmai ca sa nu piarda contactul cu realitatea. Pe domnul Bogdan Dumitru l-am intalnit deja de mai multe ori si ii respect opiniile. Faptul ca in anunt am precizat "fotograf" nu trebuie sa supere pe nimeni. Nu am cerut o celebritate, un mare artist fotograf sa ni se alature. Pur si simplu cautam oameni care sa comunice pe intelesul dvs si sa va preia mai bine propunerile primite de la utlizatori de aparate foto, marea lor majoritate fiind fotografi. Programul nostru este de luni pana vineri intre 9:30-18:00, drept urmare un fotograf isi poate desfasura activitatea creativa in afara acestor ore de program nestigherit de job-ul acesta.

Nikon analizeaza activitatea noastra din toate punctele de vedere inclusiv satisfactia clientilor. Sunt multe lucruri care se iau in calcul de la vanzari si cota de piata la ASP(Average Sales Price), service, actiuni de marketing, stocuri de marfa si multe altele de care nici nu banuiti

Am vazut pareri pe forum ca de ce nu ar fi mai multi importatori in Romania, ca s-a dat spaga si alte aberatii. Oameni buni voi ganditi cand scrieti asa ceva? Totul se bazeaza pe criterii de performanta si nimic mai mult. In alte tari ca Italia, Spania, sau Grecia exista tot un singur importator. II cunosc foarte bine pentru ca ne intalnim periodic la sedintele Nikon.
Cu prietenie,

Radu
Avatar utilizator
raduniculescu
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Ian 15, 2009 11:41 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Feb 13, 2011 12:20 pm

raduniculescu scrie:Domnule Dulgheru,

Mi-ar face placere sa va cunosc. Cand treceti pe la Skin va astept la o cafea. Faptul ca am coborat la receptia service nu ar trebui nici sa va supere si nici sa va mire. In alte tari sunt zile in care sefii mari iau locul angajatilor de la front desk tocmai ca sa nu piarda contactul cu realitatea. Pe domnul Bogdan Dumitru l-am intalnit deja de mai multe ori si ii respect opiniile. Faptul ca in anunt am precizat "fotograf" nu trebuie sa supere pe nimeni. Nu am cerut o celebritate, un mare artist fotograf sa ni se alature. Pur si simplu cautam oameni care sa comunice pe intelesul dvs si sa va preia mai bine propunerile primite de la utlizatori de aparate foto, marea lor majoritate fiind fotografi. Programul nostru este de luni pana vineri intre 9:30-18:00, drept urmare un fotograf isi poate desfasura activitatea creativa in afara acestor ore de program nestigherit de job-ul acesta.

Nikon analizeaza activitatea noastra din toate punctele de vedere inclusiv satisfactia clientilor. Sunt multe lucruri care se iau in calcul de la vanzari si cota de piata la ASP(Average Sales Price), service, actiuni de marketing, stocuri de marfa si multe altele de care nici nu banuiti

Am vazut pareri pe forum ca de ce nu ar fi mai multi importatori in Romania, ca s-a dat spaga si alte aberatii. Oameni buni voi ganditi cand scrieti asa ceva? Totul se bazeaza pe criterii de performanta si nimic mai mult. In alte tari ca Italia, Spania, sau Grecia exista tot un singur importator. II cunosc foarte bine pentru ca ne intalnim periodic la sedintele Nikon.


In singura data cind am fost la service eu v-am vazut la front desk incercind sa aplanati un conflict intre un client si receptionistul. Daca erati chiar in ziua in care ati facut schimbul cu receptionistul "ca sa nu piarda contactul cu realitatea", atunci e foarte bine. Parerea mea este ca feed-back-ul trebuie sa-si urmeze calea lui normala, pe cale ierarhica.

Referitor la alegerea Skin drept unic importator al produselor Nikon:
- ma intreb ce calitati are in plus Skin fata de alti importatori/distribuitori din Romania? (ex. Scop, MB distribution ca sa dau numai 2 exemple alese complet aleator)
- a fost organizata o licitatie sau au fost desemnate si alte firme sa devina importatori unici Nikon si care ulterior s-au retras din aceasta "cursa" pentru ca nu indeplineau conditiile impuse de Nikon?

N-am afirmat niciodata ca s-ar fi dat "spaga", dar nimeni nu poate fi impiedicat sa se gindeasca la asa ceva in cazul unui importator unic. Au fost cazuri si in alte domenii si in alte tari mult mai avansate si mai democratice decit Romania. Ati dat niste exemple de tari cunoscute si ele pentru practici "neortodoxe". Austria, Germania, Marea Britanie ... cum stau?
Cu ce este Skin mai performanta decit alte firme? Din cite vedem noi clientii, cel putin pe partea de service, nu stiu despre ce fel de performante e vorba. Sunt sigur ca sunt si clienti fericiti, dar mi se pare mare numarul celor nefericiti si mai ales pentru aceleasi cauze.

Sunt sigur ca activitatea Skin este foarte bine analizata de Nikon. Important e sa remediezi problemele aparute. Daca nu se simte nicio imbunatatire ... atunci analiza nu are niciun efect/finalitate si ai facut-o degeaba.

In general "fotograful" este cel care traieste din fotografie/fotografiat. Postul oferit de Dvs. este mai degraba unul de "tehnician service foto". Asta mi se pare cea mai realista formulare si arata din start ce se doreste de la acest post: in primul rind sa fie tehnician, deci sa stie (totul) despre tehnica foto. In momentul in care pui in paranteze "tehnician" si "Fotograf" este primul cuvint atunci te gindesti la un artist-fotograf. Din acesta cauza a glumit si Dl. Dinu Lazar.
Bogdan Dumitru s-a legat efectiv de parte explicita a cererii, nu de aspectul hazliu.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde starblind » Dum Feb 13, 2011 2:45 pm

raduniculescu scrie:Programul nostru este de luni pana vineri intre 9:30-18:00, drept urmare un fotograf isi poate desfasura activitatea creativa in afara acestor ore


Asa e, chiar poate prinde rasaritul si apusul de soare, cand lumina e buna, nu? Sunt convins ca la asta va refereati.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
Avatar utilizator
starblind
 
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 22, 2010 11:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde Morphy » Dum Feb 13, 2011 3:22 pm

Nu am nimic de impartit cu nimeni pe forum, dar cred ca unii fac prea mult caz pentru un amarat de anunt de angajare. Nu mai are rost sa mentionez ca plecam de la o discutie si ajungem sa vorbim de spagi, importatori, de ce Skin si nu Scop sau mai stiu eu cine... (scop are prin oferta alti producatori de aparate foto)

Dupa cate am citit prin topicul asta am ajuns la o concluzie: totul este o conspiratie... :lol:
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde codrin5 » Dum Feb 13, 2011 4:33 pm

daca Nikon angaja bucatar probabil ca toata lumea era multumita intr-un firesc ce nu mai lasa loc la atatea dezbateri fara nici un rost si multi dintre cei care se plictisesc cronic s-ar fi prapadit de plictiseala
oricum, sa nu fiu intels gresit, prin unele locuri, topicul e chiar amuzant si aduce buna dispozitie unde ar fi riscant sa vedem doar abordari tehnice si "la obiect".... :lol:
Nikon D90; Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G AF-S VR; Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR; Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX; Speedlight SB-900
codrin5
 
Mesaje: 122
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde starblind » Dum Feb 13, 2011 5:46 pm

Subiectul este de mult depasit, dar cred ca dl. Bogdan Dulgheriu are dreptate cand scrie, ca acest post presupune mai degraba un technician service foto decat un fotograf. Situatia e similara cu acela cand pt. un post de vanzator dintr-un magazin de vopsele s-ar angaja un pictor, pentru postul de receptioner la un atelier de reparat masini de scris angajatorii ar cauta un scriitor, iar la receptia unui service auto un pilot de curse.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
Avatar utilizator
starblind
 
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 22, 2010 11:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde Maniac » Dum Feb 13, 2011 6:56 pm

Situatia e similara cu acela cand pt. un post de vanzator dintr-un magazin de vopsele s-ar angaja un pictor, pentru postul de receptioner la un atelier de reparat masini de scris angajatorii ar cauta un scriitor, iar la receptia unui service auto un pilot de curse.


Nu este deloc similara. Nici una din acele meserii nu presupune o cunoastere atat de intima a echipamentului folosit precum in fotografie. Ma indoiesc ca imi poti da macar un exemplu de mare fotograf care nu a fost si un foarte bun tehnician, care nu si-a cunoscut foarte bine echipamentele. In schimb exista o droaie de piloti de curse care in viata lor nu au surubarit un motor.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron