Acum este Joi Mar 28, 2024 1:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde floriancj » Mar Mar 08, 2011 12:03 pm

toadertk scrie:
floriancj scrie:"Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop."

Chiar sunt curios daca pe fotografia lui Liviu Cataonu nu a fost aplicat nici un filtru de tip 'skin softener'...



Si eu am intrebat acest lucru despre "skin softener" si imaginea are un asemenea filtru... dar totusi a fost acceptata... ce-i drept al meu e un pic mai prelucrat decat al domnului Liviu Cataonu...


Sa inteleg ca ai o imagine acceptata in concurs si recunosti ca ai dat cu 'skin softener' pe ea?!? Nu ma intelege gresit, nu am nimic personal cu nimeni, dar daca exista niste reguli, ele trebuie respectate, in primul rand de participanti, si in al doilea rand organizatorul nu ar trebui sa permita intrarea in concurs a fotografiilor care nu respecta regulile.

Cum insa traim in RO, si regulile sunt facute doar pt. a fi incalcate...
Nikon D3000 | 18-55 VR | 55-200 VR | SB-600
floriancj
 
Mesaje: 77
Membru din: Lun Sep 06, 2010 12:01 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde toadertk » Mar Mar 08, 2011 12:47 pm

Pai nu cred ca e vreo fotografie din cele inscrise (si care se pot numi fotografii) la care lumea sa nu fi incalcat aceste reguli
(ca sa fiu mai exact voi mentiona si cateva din fotografiile care imi par ca incalca aceste reguli... Sebastian Bleoju, Vlad Goae, Marius Godeanu, Sorin Galiceanu, eu Toader Alexandru:)), Liviu Cataonu, iar despre Radu Carnaru mi-as dori sa se incadreze in acele reguli pentru ca e superba fotografia)... In alta ordine de idei... nu ai cum sa faci o fotografie care se vrea glamour fara a edita pielea modelului...
Nikon d300s+ Nikkor 16-85 VR+70-300 VR II+ 35mm 1.8+ SB-600
My blog http://toadertk.blogspot.com/
toadertk
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Apr 21, 2010 9:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde special.foto » Mar Mar 08, 2011 12:55 pm

Stiu ca pare greu de crezut, dar a mea nu a suferit genul asta de modificare, e totul meritul make-up artist-ului si al machiajului pe care am vrut sa pun accentul, scopul sedintei foto. (vlad_goae - domnisoara cu gogosarul, pentru cei interesati)
Nikon digitale + ruseşti pe film
Avatar utilizator
special.foto
 
Mesaje: 178
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:46 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde toadertk » Mar Mar 08, 2011 12:59 pm

Felicitarile mele in acest caz:)
Nikon d300s+ Nikkor 16-85 VR+70-300 VR II+ 35mm 1.8+ SB-600
My blog http://toadertk.blogspot.com/
toadertk
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Apr 21, 2010 9:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde special.foto » Mar Mar 08, 2011 1:07 pm

toadertk scrie:Felicitarile mele in acest caz:)

M-am uitat la tine pe blog, ai niste modele brici :D . Imi place munca ta, cred ca puteai sa pui ceva mai bun de pe-acolo, ca ai multe. Cheers!
Nikon digitale + ruseşti pe film
Avatar utilizator
special.foto
 
Mesaje: 178
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:46 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde toadertk » Mar Mar 08, 2011 2:02 pm

Sunt inca la inceput... mai am multe de invatat fotografiile sunt departe de a fi perfecte si in ultimul timp am realizat ca nu aparatul, modelul sau editarea sunt de vina ci eu, felul in care gandesc in momentul ala e mai important decat orice alt factor... Iti multumesc pentru aprecieri...
Nikon d300s+ Nikkor 16-85 VR+70-300 VR II+ 35mm 1.8+ SB-600
My blog http://toadertk.blogspot.com/
toadertk
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Apr 21, 2010 9:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde admin » Mar Mar 08, 2011 3:44 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
andrei_bularca.jpg
cristian_iancu.jpg
cristina_enache.jpg
cristina_leau.jpg
lucian_tampa.jpg
mihail_turculet.jpg
sergiu_jereb.jpg
tudor_popovici.jpg
valentin_alexandroae.jpg
vlad_alexa.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde white_wolf_ » Mar Mar 08, 2011 6:55 pm

Personal nu inteleg nici eu de ce nu editarilor, mai ales ca editarea face parte deja de multa vreme din fenomenul fotografic iar aici fiind vorba de "glamour" ar fi mers exploatata mult mai bine o imagine prin prelucrare; eventual ar fi putut exista/coexista o sectiune "virgin" sau "edit free" ori "bio". La multe din concursurile de pe la altii editarea nu numai ca nu e prohibita dar e si incurajata, face parte din creativitatea fotografului pe latura editarii. Dar din nou, fiind un concurs ii accepti regulile sau nu; si apropos de reguli, iar nu pricep de ce unele imagini au fost acceptate daca totusi incalca aceste reguli si ma refer la pozele care nu au absolut nimic in comun cu "fashion&glamour"(poze"k...k moments" in casa, pe strada, cu iubita, iubitul, pruncul, declansari accidentale) sau cele care au fost editate peste limitele prevazute si sunt destule, cu editari mai reusite sau mai slabe. Nu e vorba de a fi argumentativ de dragul de a combate sau polemiza dar se pare ca pentru unii regulile sunt cam degeaba, fiecare pune ce vrea .
white_wolf_
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Sep 26, 2010 8:51 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde admin » Mie Mar 09, 2011 5:29 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
claudiu_popescu.jpg
costin_began.jpg
csaba_papp.jpg
janina_gheonea.jpg
luca_alexandru.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde badboybadea » Vin Mar 11, 2011 6:48 am

costin began ..bravo tie...ai profitat de faptul ca ai fost la workshop si i'ai facut poza Gabrielei...asa te'ai ales cu model "gratuit" ca sa zic asa..bravo tie!!!...;)
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron