Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:20 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde sebastianbleoju » Dum Mar 06, 2011 5:13 pm

Bine, Domnule. :lol:
www.stianni.com | Tel: 0720182182
Avatar utilizator
sebastianbleoju
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Dec 09, 2009 2:12 pm
Localitate: Galati, Bucuresti, Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde andrei_coty » Dum Mar 06, 2011 7:13 pm

ady.magyc scrie:sa vedem clasamentul la final...pana acum nu am luat locul nimanui...acele poze care sunt bune vor fi selectate de juriu si trimise in finala...si vom vedea apoi ce poze vor ramane in "afara" si carora le voi lua locul meritat...nu cred ca poza mea e cea mai nereusita sincer...


e una dintre cele mai nereusite. parerea mea e ca ai pus o poza aleasa la intamplare facuta in fata blocului stand la un pahar de vorba cu prietena respectiva, nu vad sensul acelei incadrari pe diagonala. Sau poate ai alunecat in noroiul care e mult prea evident si pe cizmele domnisoarei. valoarea pozei, cel putin pentru mine, e unpic sub 0 (zero), nu ma face deloc sa cred ca ma uit la o fotografie fashion & glamour.

Ar fi fost frumos din partea ta ca inainte sa participi la concurs sa citesti mai multe topicuri din acest forum, daca ai fi unpic curios ai gasi o gramada de subiecte si o gramada de postari despre reguli de compozitie si multe altele. Iar despre faptul ca ai adunat 550+ de voturi denota faptul ca participi doar pentru premiu. Eu unul le`am citit, urmaresc forumul cu mult inainte de a`mi face cont si nu particip la concurs pt. ca nu cred ca fotografiile facute de mine sunt destul de bune incat sa fie postate aici (sunt inca un incepator).

Imi pare rau sa vad ca pe zii ce trece topicul Concurs devine un loc in care cei ca tine vin sa faca pe desteptii si atotstiutorii, candva aici era cea mai buna scoala de fotografie, cand seniorii forumului discutau critici constructive despre diferite fotografii....
Avatar utilizator
andrei_coty
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Oct 07, 2010 7:11 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Skytalker » Dum Mar 06, 2011 7:58 pm

sebastianbleoju scrie:Bine, Domnule. :lol:


E de ris intr-adevar. Si asta cu atit mai mult cu cit pe Flickr, pe site-ul tau, ai imagini cu mult mai bune,
uite asta de exemplu
http://www.flickr.com/photos/sebastianb ... 260606911/
sau si asta imi place mult:
http://www.flickr.com/photos/sebastianb ... 260606911/
sau altele tot din seria asta, asta sigur fara sa sap prea mult in galeria ta. :lol:
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde sebastianbleoju » Dum Mar 06, 2011 8:30 pm

Draga Domnule,
Eu nu mai vreau sa fiu off-topic prea mult. Ma bucur ca va plac acele fotografii, am mult mai multe insa din pacate nu am model release pentru dra din link-urile prezentate de dvs ( si pentru multe alte fotografii pe care le-am facut). Prin urmare nu le pot publica cu vreo intentie de a ceda mai departe drepturile de autor catre calendarul Nikon, etc.

Observ ca nu-mi dati pace :), haideti sa va dau replica atunci:
Voi cita doar trei cuvinte pretioase:
Skytalker scrie:" ....and other fashion items. "

De aceea va recomand un link, citat tot din sursele folosite de dvs: http://en.wikipedia.org/wiki/Fashion_accessory
(a se citi cu atentie)
Prin urmare daca in acest concurs vine cineva cu fotografii cu posete, picioare (si doar picioare) cu sosete/dresuri etc eu le voi considera extrem de adecvate cu tema acestui concurs.

Pentru dvs si alti curiosi va recomand sa dati o scurta cautare pe goagal cu urmatoarele cuvinte cheie "Fashion photography". O sa gasiti suficiente fotografii in genul celei prezentate de mine.

Skytalker scrie:"Fotografia de “glamour” este un gen de fotografie in care subiectele, de obicei de gen feminine, sint prezentate intr-un mod romantic sau sexual atractiv.

Din punctul meu de vedere, ar fi dificil de incadrat imaginea inscrisa de dvs. in vreunul din cele 2 genuri mai sus enumerate, intrucit mie nu imi prezinta nici o urma de "erotism" fin...()

Ei bine....pentru mine...... prezinta! :lol: ( No commnet. )

Observ ca aveti timp, energie si surse de informare la discretie. Va recomand sa le folositi pentru a oferi cateva sfaturi si critici atat pentru restul concurentilor cat mai ales unde este nevoie.... E doar o sugestie constructiva.

Fotografia mea arata bine in original. Pe site nu stiu ce se intampla, arata de parca ar fi fost facuta cu o compacta. Probabil ca este convertita automat de forum in 72dpi.

Cam atat,
Va doresc o seara placuta!
www.stianni.com | Tel: 0720182182
Avatar utilizator
sebastianbleoju
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Dec 09, 2009 2:12 pm
Localitate: Galati, Bucuresti, Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde admin » Lun Mar 07, 2011 10:40 am

Cheyrou scrie:Salutare
As avea si eu o sugestie catre administratorii si organizatorii concursului, daca mi se permite acest lucru: as dori in masura posibilitatii ca pozele alese de juriu ca fiind castigatoare in fiecare luna sa fie insotite si de un comentariu mic de 3 randuri in care sa se argumenteze de ce a fost aleasa respectiva poza in detrimentul altora.
Multumesc


Multumim pentru sugestie. Exact din acest motiv organizam workshop-uri gratuite care sunt transmise live si apoi este postata inregistrarea lor pe nikonisti.ro. In cadrul acestor workshop-uri puteti afla mai mult decat un comentariu de 3 randuri despre cele mai bune fotografii din concurs (precum si despre cele care nu sunt la fel de bune sau chiar despre fotografia dumneavoastra, daca cereti acest lucru la fata locului).

Va invitam sa participati sau sa urmariti aceste workshop-uri. Urmatorul se desfasoara pe 12 martie: http://www.nikonisti.ro/articole/worksh ... ocatia/567.

Va asteptam!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde admin » Lun Mar 07, 2011 6:11 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
adina_popescu.jpg
alexandra_stanescu.jpg
alexandru_saulescu.jpg
alexandru_toader.jpg
andrei_radu.jpg
carmen_mesca.jpg
cristi_tiru.jpg
dorin_balanescu.jpg
liviu_cataonu.jpg
maria_tudoran.jpg
nicolae_feraru.jpg
radu_carnaru.jpg
Fişiere ataşate
iulian_codita.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde floriancj » Mar Mar 08, 2011 9:39 am

"Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop."

Chiar sunt curios daca pe fotografia lui Liviu Cataonu nu a fost aplicat nici un filtru de tip 'skin softener'...
Nikon D3000 | 18-55 VR | 55-200 VR | SB-600
floriancj
 
Mesaje: 77
Membru din: Lun Sep 06, 2010 12:01 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Sabina » Mar Mar 08, 2011 10:34 am

O notă de offtopic - acest topic este pentru discuţii apropo de imaginile înscrise în concursul din luna curentă. Toate problemele legate de regulament (mai puţin cele punctuale, precum cea de mai sus) se vor lipi la topicul despre regulament, pentru a păstra o ordine în subiectul discuţiei.

De asemeni, limbajul de tip flame şi injuriile vor conduce la avertismente şi ban-uri. Să nu uităm că totuşi aceasta este o comunitate, şi e de preferat ca orice discuţie în contradictoriu să fie condusă într-un limbaj decent :) În fond avem cu toţii ceva de învăţat dintr-o dispută amicală spre deosebire de momentele de ceartă dusă la extrem.

Succes la concurs!
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde toadertk » Mar Mar 08, 2011 11:37 am

floriancj scrie:"Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop."

Chiar sunt curios daca pe fotografia lui Liviu Cataonu nu a fost aplicat nici un filtru de tip 'skin softener'...



Si eu am intrebat acest lucru despre "skin softener" si imaginea are un asemenea filtru... dar totusi a fost acceptata... ce-i drept al meu e un pic mai prelucrat decat al domnului Liviu Cataonu...
Nikon d300s+ Nikkor 16-85 VR+70-300 VR II+ 35mm 1.8+ SB-600
My blog http://toadertk.blogspot.com/
toadertk
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Apr 21, 2010 9:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde matzko » Mar Mar 08, 2011 11:43 am

Morphy scrie:Observ ca nu incearca nimeni sa scrie cateva comentarii constructive asa ca incerc eu in limita cunostintelor pe care le am:

adrian_amoasei - greseli la incadrare, haine, machiaj, noroi pe cizme (exista fotografii inscrise mai putin bune decat aceasta ;) )
codrin_anton - simpatica fetita si frumos imbracata dar orizontul este stramb, iar incadrarea nu prea reusita
adrian_szendrei - da si nu prea. mi-ar fi placut ca fundalul sa fie ceva mai estompat. (separarea fundalului de subiect)
alina_donciu - copil haios, fotografia lasa de dorit
andra_enache - nu a fost aleasa cea mai fericita tinuta. cele trei puncte de praf (2 stanga, 1 dreapta) sunt cam deranjante
andrei_dumitrescu - interesanta ca si compozitie dar nici prea fashion nici prea glamour
andrei_enulescu - mie personal imi place. pacat de umbra din spatele subiectului
andreiana_nicoleta_spiridon - imi place. sunt curios cum ar fi aratat fotografia daca modelul avea fata indreptata spre aparat
attila_gidofalvi - asa nu. blit direct, fundal care nu ajuta cu nimic fotografia, tinuta modelului nu este bine aleasa
george_bufan - imi plac culorile, imbracamintea, pozitia modelului
george_zamfirescu - nu
ionut_catalin_titire - culori frumoase desi nu prea naturale. aici cred ca sufera incadrarea. decat sa vad stalpul acela din stanga mai bine vedeam mana dreapta a domnisoarei
maria_szabo - nu. subiectul aici este acel domn sau scara de langa el?
mihai_gavrila - imi place dar m-am cam saturat de copilasi/bebelusi dupa primele doua concursuri din 2011
mihai_glasu - nu
nicolae_matic - imi place
noemi_mezei - degetele supraexpuse. seamana putin ca idee cu cea a lui nicolae_matic, dar nu este la fel de buna
ovidiu_marian - nu
radu_cristian - nu stiu daca este din cauza forumului dar chipul domnisoarei este prost afisat (sufera la capitolul calitate)
razvan_prepelita - preferam sa vad crengile copacilor doar in fundal si nu in acelasi plan cu subiectul. fotografia este prea incarcata

alexandru_otelea - nu imi place dar nici nu imi displace
csaba_teleki - frumoasa fara veioza
gabriel_blaj - nu
gabriel_bosoc - NU
honey_cramariuc - imi place
radu_serban - am observat ca radu o "foloseste" la greu pe aceasta fata in fotografiile sale. imi place, desi fotografia s-ar inscrie mai repede la advertising - Coca Cola
roland_frunza - NU
sebastian_bleoju - imi place...mult. incadrare, machiaj, imbracaminte...
vlad_goae - am comentat deja cu domnisoara si gogosarul
baltazar_cyrano - nu
cristian_bartic - imi plac: atitudinea, imbracamintea si ciubotele alea mari :lol:
loredana_curecheriu - frumoasa. seamana destul de mult cu posterul de la filmul Coco Chanel (http://www.cinemagia.ro/filme/coco-avant-chanel-coco-chanel-32979/)
lucian_soare - nu
marius_godeanu - nu cred ca modelul este avantajat de pozitia respectiva
mihai_zamfiroiu - portret poate. Fashion & Glamour nu
sebastian_comsa - nu as vrea sa ma intalnesc cu doamna respectiva. pare foarte rea. :lol: in rest nu pot scrie nici de bine nici de rau
sorin_galiceanu - fashion poate, glamour nu prea
vlad_rosu - din pacate nu

Stiu ca imi voi lua o mie de injuraturi pentru acest post :)


multumim pentru critici. Din pacate veioza aceea cam strica, am facut un crop 1:1 si arata mult mai bine. Numai ca la concurs trebe neaparat aspect ratio original :(
Ms inca o data pt efortul depus.
________________________________________________
http://www.csabateleki.com
Avatar utilizator
matzko
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 07, 2010 2:19 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori