Acum este Joi Mar 28, 2024 3:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesaje mai vechi

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde nest » Joi Ian 21, 2010 9:44 pm

He he he ... Daca ai fi pus niste plasturi peste marci, rezolvai problema cu Minolta si Smena, si poate crestea si efectul! :)
Numai bine,
Stefan Neagu
www.stefaneagu.blogspot.com
Avatar utilizator
nest
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:18 am
Localitate: Onesti

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde Dionysos » Vin Ian 22, 2010 1:38 am

marcilea alea confera autenticitate. cu niste plasturi, aparea un "soldat" ranit si implicit o imagine fortata, detalii clar menite sa ascunda anumite firme. in plus, ar fi trebuit sa ascund atat minolta si simbol (smena nu se vede), dar si rokkor si lomo si astfel toata imaginea ar fi fost numai plasturi.
In Vino Veritas
Avatar utilizator
Dionysos
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:49 pm
Localitate: Buzau/Bucuresti

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde admin » Vin Ian 22, 2010 1:34 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tututror!
 Cosmin-Certejan.jpg
Cosmin Certejan
 Dragoi-Alecsandra.jpg
Dragoi Alecsandra
 Gina-Buliga.jpg
Gina Buliga
 Ivan-Nicolae.jpg
Ivan Nicolae
 Marton-Sandor.jpg
Marton Sandor
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde PurplePoisonDust » Sâm Ian 23, 2010 8:22 pm

Dionysos scrie:marcilea alea confera autenticitate. cu niste plasturi, aparea un "soldat" ranit si implicit o imagine fortata, detalii clar menite sa ascunda anumite firme. in plus, ar fi trebuit sa ascund atat minolta si simbol (smena nu se vede), dar si rokkor si lomo si astfel toata imaginea ar fi fost numai plasturi.


Daca juriul o considera o fotografie care merita sa fie castigatoare si e mai reusita si deosebita dintre toate cele inscrise in concurs,pentru tema abstract, eu sunt ferm convinsa ca va fi aleasa fara niciun fel de probleme. Daca prezenta numelui/modelelor de aparate ale altor firme in fotografie era o problema, aceasta aparea deja in regulament. Drept urmare nu ar trebui sa te agiti, ci sa astepti finalul primei etape. Castigator sau nu, ai postat o fotografie foarte interesanta care sunt sigura ca a atras atentia mai multor privitori :) Multa bafta !
"Cunostintele tehnice sunt necesare, dar nu si suficiente pentru a fi un adevarat fotograf. In spatele camerei trebuie sa se gaseasca un om cu sensibilitate si cu viziune creativa.
http://purplepoisondust.deviantart.com/"
Avatar utilizator
PurplePoisonDust
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 20, 2009 9:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde Alban » Dum Ian 24, 2010 11:45 pm

Buna tuturor, e prima data cind am intrat pe forum si am incercat sa incarc o fotografie, nu am reusit cu browse, attach, etc.., ar trebui sa incarc in alt fel?
Mersi mult de ajutor,
Alina
Alban
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 05, 2009 9:24 am

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde mihaib0nciu » Lun Ian 25, 2010 8:46 am

In legatura cu aceasta tema as vrea sa stiu daca este permisa utilizarea filtrului invert din photoshop. In mod normal ar trebui sa fie admis acest filtru deoarece ar fi echivalentul negativului in fotografia pe film.
mihaib0nciu
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Apr 22, 2009 7:31 pm

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde vid313 » Lun Ian 25, 2010 9:55 am

@Alban in cazul in care vrei sa participi cu o fotografie la concurs trimite-o dupa mail-ul tau la:
admin scrie:nikonexpo@skin.ro

Regulamentul poate fi consultat aici: http://www.nikonisti.ro/concurs.php.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde admin » Lun Ian 25, 2010 10:03 am

Alban scrie:Buna tuturor, e prima data cind am intrat pe forum si am incercat sa incarc o fotografie, nu am reusit cu browse, attach, etc.., ar trebui sa incarc in alt fel?
Mersi mult de ajutor,
Alina


Bine ai venit printre noi.
Pentru a participa la concurs trebuie sa trimiti o singura fotografie la nikonexpo@skin.ro. Poti consulta regulamentul concursului pe http://www.nikonisti.ro/concurs.php.
Prima oara cand ai postat nu ai putut atasa imagini, iar postul nu a aparut imediat pentru ca trebuia sa fie aprobat de un moderator. Acum ca postul a fost aprobat nu mai ai nicio restrictie. Insa este de retinut ca pentru concurs imaginile nu se posteaza direct in subiectul de pe forum, ci la adresa de e-mail mentionata mai sus.

mihaib0nciu scrie:In legatura cu aceasta tema as vrea sa stiu daca este permisa utilizarea filtrului invert din photoshop. In mod normal ar trebui sa fie admis acest filtru deoarece ar fi echivalentul negativului in fotografia pe film.


Da, este permis.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde Alban » Lun Ian 25, 2010 10:34 pm

Multumesc mult vid313, am reusit!
seara faina!
Alina
Alban
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 05, 2009 9:24 am

Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde maceos » Mar Ian 26, 2010 1:40 pm

Din pacate sunt tare dezamagit de ADMIN sau de cine se ocupa de "sortarea" fotografiilor in concurs , am trimis si eu o fotografie pt concursul de luna aceasta si mi s-a respins scurt prin mesajul:

"Buna ziua,

Fotografia dumneavoastra nu este abstracta deoarece reda imaginea fidela a unei picturi (fie ea si abstracta). Puteti sa ne trimiteti o alta fotografie pana la finalul lunii. Va uram succes!

Nikon"

Avand in vedere faptul au fost admise in concurs asa la o prima vedere 3 fotografii care reprezinta tot poze ale unor lucrari abstracte (sculptura,arhitectura abstracta etc ) mi se pare ciudata respingerea fotografia trimisa de mine.

Fotografia trimisa este doar o bucata din toata pictura care defapt este un peisaj frumos deloc abstract .
Fotografiind o bucata din lucrare a rezulatat ceva abstrat.

Din pacate se pare ca regurile nu exista pt toti sau alegerea fotografiilor este facuta pe fuga .

Astept si parerile voastre.

Atasat aveti si fotografia trimisa
Fişiere ataşate
 DSC_080.jpg
maceos
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Oct 12, 2009 7:28 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron