Acum este Joi Apr 18, 2024 11:24 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Iul 24, 2010 7:53 am

Participarea la concurs nu este conditionata decat de respectarea regulilor concursului.
Temele diferite ale fiecarei etape dau sanse tuturor sa participe si sa castige pentru ca nu cred in existenta vreunui participant care sa exceleze la toate temele.
Fotografii, fie ei amatori sau profesionisti, sunt oarecum specializati.

Propunerea ta de a conditiona un castigator sa nu participe la etapele urmatoare contine o usoara urma de invidie si exclude sansa reala a celor mai bune fotografii de a participa.
Respectarea regulilor de participare de catre toti concurentii, indiferent de valoarea premiilor, este insa esentiala.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde Morphy » Sâm Iul 24, 2010 4:28 pm

Pai daca afirmi ca:
Temele diferite ale fiecarei etape dau sanse tuturor sa participe si sa castige pentru ca nu cred in existenta vreunui participant care sa exceleze la toate temele.
Fotografii, fie ei amatori sau profesionisti, sunt oarecum specializati.


este evident ca odata ce un fotograf a castigat intr-o luna inseamna ca la tema respectiva exceleaza, iar

Propunerea ta de a conditiona un castigator sa nu participe la etapele urmatoare contine o usoara urma de invidie si exclude sansa reala a celor mai bune fotografii de a participa.


propunerea mea te asigur nu contine absolut nici o urma de invidie si nu cred ca exclude deloc cele mai bune fotografii de a participa. Mi se pare un gest de bun simt sa lasi sansa si altor fotografi sa se afirme, dar asta e cu totul alta poveste. :D

PS: Sa nu credeti ca am ceva de impartit cu Anca Cernoschi. Dimpotriva, chiar ii admir pe facebook iscusinta in arta fotografica.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde admin » Lun Iul 26, 2010 9:42 am

In legatura cu fotografia Ancai Cernoschi si controversele legate de ea dorim sa facem urmatoarele precizari:

1. Daca fotografia castigatoare este realizata cu un aparat Nikon pe film, autorul trebuie sa faca atat dovada ca are in posesie un astfel de aparat foto Nikon, cat mai ales sa arate negativul filmului (complet, cu toate cele 24/36/etc. de pozitii) care cuprinde si cliseul castigator. In cazul Ancai Cernoschi ar fi nevoie si de cel de-al doilea negativ complet realizat cu Praktica, pentru a elimina orice indoiala. Neconformarea la aceste cerinte atrage dupa sine descalificarea din concurs si pierderea premiului.

2. Nu putem interzice castigatorilor unor etape de concurs sa participe la etape ulterioare. Concursul este deschis oricarui nikonist, fie ca a castigat deja, fie ca nu a mai participat niciodata.

In cazul Ancai am facut deja un rabat de la cele scrise mai sus, cerandu-i sa afiseze pe forum cele 3 clisee diferite, realizate cu cele 3 aparate pe cere le-a numit. Insa nu o putem descalifica din concurs daca nu face acest lucru. Singurul moment in care putem descalifica din concurs o astfel de fotografie este atunci cand castiga, iar autorul nu poate face dovada realizarii ei cu un aparat foto Nikon. In acest caz, este ales un alt castigator.

Daca mai aveti orice fel de nelamurire sau intrebare in legatura cu acest subiect, va rog sa imi trimiteti mesaj personal.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde admin » Lun Iul 26, 2010 1:16 pm

O noua fotografie inscrisa in concurs.
Succes tuturor!
Alexandra-Trisca.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde geo_tyby » Lun Iul 26, 2010 11:09 pm

Intrebare de baraj pt NIKON:
Ce insemana echipament nikon?
aici intra doar aparatul? (adica pot avea un obiectiv de alta marca dar cu montura de nikon?; daca folosesc bliturile de studio?)
geo_tyby
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 16, 2009 3:02 pm

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iul 26, 2010 11:18 pm

admin scrie:Daca fotografia castigatoare este realizata cu un aparat Nikon pe film, autorul trebuie sa faca atat dovada ca are in posesie un astfel de aparat foto Nikon, cat mai ales sa arate negativul filmului (complet, cu toate cele 24/36/etc. de pozitii) care cuprinde si cliseul castigator.


OT: Pe vremea cand fotografiam pe film, obisnuiam sa tai filmele in fasii de 5-6 cadre, pentru a le stoca, daca sunt pastrate rulate se zgarie foarte usor. Sunt convins ca majoritatea fotografilor pe film procedeaza intr-un mod asemanator.

OT 2: Tot pe vremuri, unele aparate de format mediu (Hasselblad, Mamiya) lasau niste semne caracteristice marcii pe film, asa ca era usor de aflat cu ce aparat s-a fotografiat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Iul 26, 2010 11:30 pm

Sigur, am putea spune ca pe vremuri...erau alte vremuri.
Glumesc, desigur.
Dar, din experienta adunata pe parcursul timpului, domnule Grozescu, cam care credeti ca sunt sansele ca cele doua imagini sa fie diferite?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iul 26, 2010 11:43 pm

bogdan_dumitru scrie:Dar, din experienta adunata pe parcursul timpului, domnule Grozescu, cam care credeti ca sunt sansele ca cele doua imagini sa fie diferite?


Sper ca nu o sa-mi luati in nume de rau faptul ca nu doresc sa iau parte la aceasta discutie.
Mai ales ca discutiile pe marginea regulamentului (in diversele sale variante de-a lungul timpului) au o lunga si trista istorie.

Cel mai bine ar fi sa ne menajam fortele pana la finalizarea concursului, s-ar putea ca toata aceasta discutie sa nu-si mai aiba rostul.

Ganditi-va ca in ultima zi vor aparea imaginile cele mai interesante :-) Exista cineva, care a participat la cel putin doua editii a concursului (si a castigat una) care are pe site nuduri foarte bune :-)

Mie imi place fotografia Ancai, dar e foarte posibil ca juriul (a carui componenta nu o cunosc) sa aleaga o imagine cu un stil mai contemporan. Evident, din cele postate cu putin inaintea incheierii concursului :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Iul 26, 2010 11:50 pm

Va multumesc pentru raspunsul plin de diplomatie.
Sunt sigur ca aveti o opinie in acest sens.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde admin » Mie Iul 28, 2010 1:11 pm

O noua fotografie inscrisa in concurs.
Succes tuturor!
Ion-Viorel.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator