Acum este Dum Apr 28, 2024 7:36 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde raduserban » Mie Iul 21, 2010 11:54 am

AncaCernoschi scrie:sunt imagini diferite, pe aceasta o am in cel putin trei variante pt ca a fost preferata mea.
am un praktica si testam un nikon si un seagull in acea sesiune :)
sunt si scanate cu un nikon coolscan 9000, mai scump ca orice aparat pe film, in caz ca se pune :)


Buna,

Se vede clar din link-ul acesta http://badorgood.com/foto/the-age-of-wonders--303518 ca este aceeasi poza, facuta cu Praktica, putin photoshopata, crop si culori. E imposibil sa iti reusesca cu 3 aparate diferite , 3 poze identice. Si eu credeam ca este important aparatul cu care ai facut fotografia , nu aparatul cu care ai scanat-o....

.... si apropo, nu se pune. Si nu prea cred ca e relevanta comparatia facuta de tine, intre pretul scanerului si pretul " oricarui aparat pe film " .

Cu stima,
Radu
Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde Magix » Mie Iul 21, 2010 12:30 pm

imi cer scuze ca ma bag ca musca in lapte , dar din cate imi aduc aminte nici cropul nu era acceptat! eu am o foarte mare problema cu editatu pozelor la acest concurs , deoarece nimeni nu explica clar ce avem voie si ce nu....
Pentru inceput Nikon D70,cateva obiective,un blit si este de ajuns
Imagine
Magix
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 23, 2010 8:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde parpa_tupac » Mie Iul 21, 2010 12:42 pm

ba da ti se explica, doar ca nu ai cautat suficient

http://www.nikonisti.ro/concurs

linkul l-am luat din topicul regulament din prima pagina(deci este)
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde Magix » Mie Iul 21, 2010 12:57 pm

merci imi cer scuze pentru mai devreme, luna aceasta nu am mai citit regulamentul!inca odata imi cer scuze pentru greseala mea
Pentru inceput Nikon D70,cateva obiective,un blit si este de ajuns
Imagine
Magix
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 23, 2010 8:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde sorinsava » Mie Iul 21, 2010 1:59 pm

Magix scrie:merci imi cer scuze pentru mai devreme, luna aceasta nu am mai citit regulamentul!inca odata imi cer scuze pentru greseala mea

Daca te uiti la fotografiile admise in trecut poti sa ajungi confuz. Nu ai cum sa modifici culorile unei poze cu exceptia unor zone fara sa faci selectii si layere. Deci asta pare ca e voie desi nu scrie explicit in lista "luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop".
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde Magix » Mie Iul 21, 2010 2:30 pm

sorinsava scrie:Nu ai cum sa modifici culorile unei poze cu exceptia unor zone fara sa faci selectii si layere. Deci asta pare ca e voie desi nu scrie explicit in lista "luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop".

Tocmai de aceea nu prea inteleg cum sunt acceptate unele poze in concurs , parerea mea este ca atunci cand trimiti o poza in concurs , sa trimiti si originalul ( RAW sau JPEG) verificand astfel ce modificari au fost aduse pozei...
Pentru inceput Nikon D70,cateva obiective,un blit si este de ajuns
Imagine
Magix
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 23, 2010 8:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 22, 2010 9:02 pm

raduserban scrie:.... si apropo, nu se pune. Si nu prea cred ca e relevanta comparatia facuta de tine, intre pretul scanerului si pretul " oricarui aparat pe film " .


Nu e relevanta deloc deoarece in realitate, 9000-ul e(ra) mai scump decat majoritatea DSLR-urilor actuale, ce sa mai vorbim de majoritatea aparatelor pe film :-)

Am citit din nou regulamentul si e usor confuz. Initial se spune ”La concurs poate participa orice utilizator al unui aparat foto Nikon.” Abia in antepenultimul paragraf apare ”In cazul castigarii unei etape a concursului participantul trebuie sa faca dovada proprietatii aparatului foto digital Nikon cu care a facut fotografia”.

Solutia logica ar fi fotografierea negativului sau diapozitivului cu un aparat digital Nikon :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde admin » Vin Iul 23, 2010 8:56 am

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
Ionut-Cirja.jpg
Iacob-Somesan.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Iul 23, 2010 8:07 pm

Anca, din pacate concursul este de fotografie si nu de scanare de negative, deci e prea putin important si nu se pune cu ce ai scanat.
In plus, acest concurs are niste reguli pe care tu le-ai incalcat si incerci sa ne cam duci de nas.

Pentru a te ajuta putin mi-am permis sa fac o analiza, in paralel, a celor doua imagini.
Am facut un crop din varianta patrata de pe Badorgood si am alatura-o ca incadrare celei trimise de tine la acest concurs.
M-a uimit rapiditatea cu care ai fotografiat modelul cu doua camere diferite reusind sa il surprinzi fix in aceeasi pozitie.
Ce am mai observat: ai surprins modelul pe aceeasi respiratie, inspiratie, expiratie, etc...Esti foarte tare, Anca.
Ai reusit sa surprinzi modelul in echilibru perfect cu toate fructele din tava (vreo 4-5 kg dupa ochiul meu), toate in aceeasi pozitie...Ma uimesti din nou, Anca.
Cele 4 -5 kg de fructe nu sunt chiar atat de usor de tinut in mana, dar modelul tau reuseste sa stea in echilibru perfect, sa aiba toti muschii incordati si toate tendoanele, abdomenul, degetele de la maini, exact in aceeasi postura pana cand tu tragi ambele cadre, din fix exact acelasi punct de statie...in acest caz felicitarile se impart pentru ca ai fost ajutata de model.
Am mai observat faptul ca firele de par din podoaba capilara a modelului tau sunt nemiscate in tot acest interval, ceea ce ma determina sa ii acord un bonus hairstilistlui din studioul tau.

Astfel toata lumea ce a participat la respectiva sedinta foto se poate bucura ca a primit ceva si nu pleaca acasa cu mana goala.

Era sa uit: printre picioarele modelului tau expert in echilibristica se distinge o foarte fina fanta de lumina, pe care cu maiestrie ai reusit sa o fotografiezi identic in ambele imagini...felicitari la toata lumea, Anca.

Eventual am putea organiza si un mic concurs, ca in vremea copilariei, in genul "gasiti diferentele in cele doua imagini".
Cine stie, poate mai acordam un premiu...chiar aici pe forum.

Cam tot ce am descris mai sus (mai putin partea cu felicitarile) este foarte greu spre imposibil a se manipula in Photoshop sau alte editoare, restul legat de contrast zonal, local, lumina, culoare, claritate sunt clar manipulabile, ceea ce ma duce cu gandul ca nu sunt chiar atat de diferite cele doua imagini si ca doar tu te incapatanezi sa nu recunosti acest lucru.
Fişiere ataşate
Anca Cernoschi - Comparat (700).jpg
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iulie 2010: Nud

Mesajde Morphy » Vin Iul 23, 2010 8:34 pm

Daca mi se permite acest lucru as vrea sa spun si eu ceva. :)
Nu mi se pare corect ca un castigator al unei etape precedente sa participe in continuare si in urmatoarele luni. In primele doua calendare Nikon nu a existat fotograf care sa apara pe mai mult de o luna, asa incat ma intreb eu: daca fotografia trimisa de Anca Cernoschi este, ipotetic vorbind, cea mai buna din concurs, juriul va alege alta fotografie mai putin buna doar pentru a alege alt castigator?
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron