Acum este Vin Apr 19, 2024 1:48 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nunta

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde nickpit » Mie Aug 25, 2010 4:40 pm

Vignetarea poate fi vizibila si pe fotografiile originale daca se folosesc obiective de calitate slaba (defapt, nu exista obiectiv fara vignetare, doar ca la cele bune valorile vignetarii sunt asa mici, incat ea devine practic insesizabila) sau daca se folosesc filtre/parasolare in mod necorespunzator.
Efectul din fotografie putea fi obtinut si prin directionarea luminii (vignetarea este uniforma la cele 4 colturi si centru, aici nu este).
In concluzie, fotografia de care amintesti este posibil sa fie originala. Dar, daca este sau nu va decide doar juriul, dupa verificarea fotografiei originale, in cazul in care fotografia va fi castigatoare (iar pentru asta fac si eu trimitere la regulament).
nickpit
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 23, 2009 7:47 pm

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde inflamez1979 » Mie Aug 25, 2010 5:52 pm

Vignetarea se obtine modificand luminozitatea pe marginile fotografiei. se incadreaza in regulament
Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop
inflamez1979
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 09, 2009 2:37 pm

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde nickpit » Mie Aug 25, 2010 9:39 pm

inflamez1979 scrie:Vignetarea se obtine modificand luminozitatea pe marginile fotografiei. se incadreaza in regulament
Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop

Banuiesc ca prevedrile din regulament nu se refera la portiuni din imagine, ci la fotografie in ansamblu.
Pentru a nu lasa loc interpretarilor, ar fi binevenita o lamurire din partea organizatorilor, cred eu.

".....(după filtrul juriului şi al nostru mai exact).... " extras din mesajul trimis de sabina (nikon)
viewtopic.php?f=58&t=410
nickpit
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 23, 2009 7:47 pm

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde admin » Joi Aug 26, 2010 8:54 am

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
Gutu-Sebastian.jpg
Nemes-Bogdan.jpg
Vlad-Toma.jpg
Augustin-Popescu.jpg
Radu-Serban.jpg
Diana-Popi.jpg
George-Manolache.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde Augustin Popescu » Joi Aug 26, 2010 11:40 am

Imi place ideea din cadrul lui Bogdan Nemes. Imi place virarea culorilor şi cum imi umblă privirea spre punctul de forţă. Fain!
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde inflamez1979 » Joi Aug 26, 2010 3:48 pm

nickpit scrie:
inflamez1979 scrie:Vignetarea se obtine modificand luminozitatea pe marginile fotografiei. se incadreaza in regulament
Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop

Banuiesc ca prevedrile din regulament nu se refera la portiuni din imagine, ci la fotografie in ansamblu.
Pentru a nu lasa loc interpretarilor, ar fi binevenita o lamurire din partea organizatorilor, cred eu.

".....(după filtrul juriului şi al nostru mai exact).... " extras din mesajul trimis de sabina (nikon)
viewtopic.php?f=58&t=410


Vezi tu..banuiesti. atata timp cat nu e scris negru pe alb e voie. parerea mea.
inflamez1979
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 09, 2009 2:37 pm

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde nicol » Joi Aug 26, 2010 6:48 pm

Ce se intampla daca aparatului nu i-a fost setata data corecta (deci nu ar corespunde cerintelor concursului dupa datele din EXIF) dar se poate dovedi altfel ca fotografiile au fost facute in anul 2009?
nicol
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 08, 2010 9:15 pm

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde nickpit » Vin Aug 27, 2010 7:47 pm

inflamez1979 scrie:
nickpit scrie:
inflamez1979 scrie:Vignetarea se obtine modificand luminozitatea pe marginile fotografiei. se incadreaza in regulament
Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie, nivele de culoare si crop

Banuiesc ca prevedrile din regulament nu se refera la portiuni din imagine, ci la fotografie in ansamblu.
Pentru a nu lasa loc interpretarilor, ar fi binevenita o lamurire din partea organizatorilor, cred eu.

".....(după filtrul juriului şi al nostru mai exact).... " extras din mesajul trimis de sabina (nikon)
viewtopic.php?f=58&t=410


Vezi tu..banuiesti. atata timp cat nu e scris negru pe alb e voie. parerea mea.


Vignetarea poate fi un element al fotografiei, pentru ca poate modifica compozitia initiala si mesajul, iar regulamentul este foarte clar: "nu se pot adauga elemente straine in fotografie sau sterge elemente existente".
Daca vignetarea este prezenta in fotografia orginala, ea trebuie sa ramana acolo. Daca ea nu exista initial, nu o poti adauga. Pentru mine e destul de clar si sunt convins ca si pentru juriu.
nickpit
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 23, 2009 7:47 pm

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde Augustin Popescu » Vin Aug 27, 2010 11:27 pm

Uneori un parasolar DIY ajută la vignetare şi te scapă de muncă in LR/PS.
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Se cauta fotografia lunii august 2010: Fotografia de nun

Mesajde BogdanN » Vin Aug 27, 2010 11:59 pm

exista si filtre gradient care le pui in fata obiectivului pentru a scoate cerul in evidenta... te scuteste de HDR-uri si de munca in PS.
sunt metode prin care ce faci in PS poti sa faci la "locul faptei" daca vrei sa investesti ceva bani....
BogdanN
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:42 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron