Acum este Joi Mar 28, 2024 7:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv wide pentru D300

Mesaje sterse

Obiectiv wide pentru D300

Mesajde CBV » Dum Oct 23, 2016 7:23 pm

Lăsaţi spaţiu după virgulă, punct și alte semne de punctuaţie.
Fac alergie la greșelile astea infecte.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Dum Oct 23, 2016 10:46 pm

CBV scrie:Lăsaţi spaţiu după virgulă, punct și alte semne de punctuaţie.
Fac alergie la greșelile astea infecte.


O parere pertinenta despre subiect aveti? Sau sunteti insarcinat cu corectarea greselilor gramaticale pe forum? Care este greseala aia infecta,ca nu am lasat spatiu dupa virgula?
Boule! Am lasat bine spatiul?

Astept in continuare niste FOTOGRAFI sa ma dumireasca si pe mine ce obiectiv sa-mi cumpar.Intre timp am mai studiat putin ofertele si cateva review-uri si m-am oprit la Tamron AF-S SP 17-50mm f/2.8 Di XR II LD Aspherical IF - Nikon. Este wide , luminos ,n-are stabilizare dar nu ma deranjeaza la plaja asta focala ,zoom-ul il consider un avantaj , are si un pret bun acum etc. Il vizez pentru fotografie de peisaj, interioare , arhitectura . Dezavantajul este ca e destul de greu in comparatie cu un fix cum e nikon 20 mm sau 24 mm dar as putea trece peste asta .


Multumesc,
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde CBV » Lun Oct 24, 2016 10:37 am

savu florea scrie:
CBV scrie:Lăsaţi spaţiu după virgulă, punct și alte semne de punctuaţie.
Fac alergie la greșelile astea infecte.


O parere pertinenta despre subiect aveti? Sau sunteti insarcinat cu corectarea greselilor gramaticale pe forum? Care este greseala aia infecta,ca nu am lasat spatiu dupa virgula?
Boule! Am lasat bine spatiul?

Astept in continuare niste FOTOGRAFI sa ma dumireasca si pe mine ce obiectiv sa-mi cumpar.Intre timp am mai studiat putin ofertele si cateva review-uri si m-am oprit la Tamron AF-S SP 17-50mm f/2.8 Di XR II LD Aspherical IF - Nikon. Este wide , luminos ,n-are stabilizare dar nu ma deranjeaza la plaja asta focala ,zoom-ul il consider un avantaj , are si un pret bun acum etc. Il vizez pentru fotografie de peisaj, interioare , arhitectura . Dezavantajul este ca e destul de greu in comparatie cu un fix cum e nikon 20 mm sau 24 mm dar as putea trece peste asta .


Multumesc,


Se vede că ești un incult cu Nikon.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Lun Oct 24, 2016 4:36 pm

CRC scrie:Greutatea si dslr-ul merg mana in mana, mai ales daca se doreste o calitate cat mai buna a imaginilor.
Pentru peisaj, interioare, arhitectura tokina 11-16 sau ceva in zona aceea este mult mai bun decat tamron 17-50 care fata de 18-105 aproape ca nu o sa te ajute cu nimic in plus pentru cele mentionate.
Nu poti avea wide fara deformare, trebuie sa inveti sa o folosesti in mod creativ.


Va multumesc pentru sfaturi!
O zi buna!
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Mie Oct 26, 2016 12:23 am

Despre Tamronul 17-50 am citit mai multe review-uri pozitive decat negative,iar in categoria celor negative sunt cele legate de front focus/back focus sau focalizare lenta in lumina slaba , acestea nefiind dupa parerea mea catastrofale.Atata timp cat obiectivul este luminos, are culori bune, contrast , este sharp, cred ca m-ar satisface . Pe de alta parte sunt fotografi consacrati care scriu aici pe forum si care au fost satisfacuti de obiectivul asta ,pana la un punct bineinteles. Oricum eu n-as zice despre un obiectiv pe care "am invatat care e treaba cu fotografia" ca e un stift, ci mai degraba ca e un obiectiv care are limitarile lui si a venit timpul sa trec la altceva.

Eu nu m-am luat in gura cu nimeni , doar am cerut de la inceput niste sugestii legate de un obiectiv care sa fie destul de cuprinzator , pe care sa-l folosesc in paralel cu 18-105 si pe care nu vreau sa-l schimb de fiecare data de pe d5100 pe d300. In acelasi timp as fi vrut sa gasesc unul mai bun decat 18-105 in bugetul de 1500 ron , daca e posibil, chiar daca ar fi un second hand. In prima faza m-am gandit la un fix de genul 24mm/20mm , din cauza dimensiunii si calitatii constructiei iar unghiul de 61 grade pe care l-as fi obtinut cu un 24mm/f2.8 cred ca mi-ar fi fost indeajuns , dar m-am razgandit cand am testat unul si am realizat ca ma prinde mult mai bine un zoom mai wide.Despre Tokina 11-16 am citit aproape numai de bine , dar deocamdata ma cam depaseste ca buget , oricum un obiectiv de genul acesta imi va completa trusa intr-o zi , cu siguranta.

Cat despre faptul ca i-am spus lui CBV ca e un bou, cred ca o merita , avand in vedere exprimarea lui in conditiile date . Eu am scris aici fiind entuziasmat de arta fotografiei si vrand sa aflu lucruri noi de la fotografi mai experimentati decat mine , si nu sa fiu abordat cu exprimari care pe individ il descalifica indiferent ca respecta cu strictete niste semne de punctuatie ,doar pentru ca n-am lasat un spatiu dupa punct.

Si in final cred ca si tu gabyte00 ai ifose de guru care le-a fumat pe toate, din moment ce ma indemni sa pun mana pe carte la modul asta.Si apropo, mai cauta-te si tu de virgule pe ici pe colo sau intreaba-l pe CBV pe unde sa le asezi.

Numai bine!
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara


Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori