Acum este Joi Mar 28, 2024 11:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Focus D5200 + AF-S Nikkor 18-55 DX VRII

Mesaje sterse

Focus D5200 + AF-S Nikkor 18-55 DX VRII

Mesajde CosminD » Sâm Noi 25, 2017 10:37 pm

latenightevents scrie:in rest, CosminD

multumesc.

sunt sigur ca te-ai nascut invatat, si cu siguranta indicele de performanta al echipamentelor tale, depasesc cu mult nivelul iq-ului pe care il porti cu tine zi de zi.

Uite ca aici ai dat-o in bara rau la mai multe capete :
1. nu m-am nascut invatat , nimeni nu se naste invatat de altfel . Decat calitatile motrice (forta, indemanare, viteza, rezistenta) sunt innascute , iar noi decat le dezvoltam de-a lungul timpului . Acestea (deprinderile motrice) sunt de la cele simple precum: mersul, a manca cu lingura/furculita , chiar a apasa un buton de declansare de pe aparatul foto :mrgreen: , pana la cele complexe, din diverse ramuri sportive (a arunca la poarta, la cos , a suta la poarta etc etc ) sau din viata de zi cu zi ( a conduce masina sau unele deprinderi pe care le folosesti la serviciu ) .
2. valoarea echipamentului meu din prezent este probabil un pic peste 1000 euro , deoarece momentan il folosesc strict pentru vacante , aniversari , iesiri in oras etc. Dar am avut pana acum vreun an si echipament de vreo 5000-6000 euro , pe care-l foloseam uneori la evenimente ( acestea erau mai mult o scuza ca sa nu ma certe sotia prea mult cand mai achizitionam ceva nou :) )
3. referitor la iq , eu la scoala am avut numai medii generale gen 9,70-9.90 pana-n clasa a XII-a , rar aveam vreun 9 , la facultate am intrat primul , am fost sef de an si de promotie . Poti spune acelasi lucru ?
PS: ca meserie sunt profesor , prefer sa nu spun de ce materie :)

latenightevents scrie:bugetul este unul destul de restrans, pana in 1000 de euro pentru obiective si echipament ( trepiezi , blit, etc )

asta puteai sa o spui de la inceput , nu sa o iei pe ocolite. Si intamplator ce ti-am recomandat eu : 16-85vr + 70-300 vr sau vc + 50 1.8G si YN 685 se incadreaza fara probleme in 1000 euro , dar tu ai preferat sa iei lucruri mai ieftine si mai slabe calitativ. Nici nu stiu de ce ai mai deschis acest topic daca nu te intereseaza parerile unor oameni cu mai multa experienta in fotografie si tu fugi repede sa cumperi ce e mai ieftin. Sa stii ca la fotografia de eveniment nu merge cu jumatati de masura. Daca ai aparat fara un af rapid si precis(D7200, D500, D750, D4, D5 etc ) a zburat momentul si respectivii nu o sa-l mai aiba niciodata imortalizat. Daca nu ai baterii de rezerva la aparat sau la flash ce te faci ? Si sa zicem ca mai ai jumatate de seara de fotografiat. Sau daca ai aparat cu un singur card de memorie si apoi iti decedeaza subit inainte sa descarci pozele ?!? Cum poti sa folosesti blitz-ul ziua cu obiective fixe cand tu n-ai HSS ? Aparat fara af fine tune ? Ti-ar placea sa-ti calibrezi sculele la cateva luni cum zice moaartea ? De monitor de editare foto , cu colorimentru Spyder 5 sau X-Rite nici n-are rost sa mai vorbim, sunt lucruri SF deja... In locul tau as tine 5200-le doar ca aparat de back-up la un D7200(sau superior) si l-as folosi in rest numai in vacante. De batut joc de clienti este usor , 99% habar n-au fotografie , insa nu sunt orbi ca sa nu vada rezultatul final. Vrei sa te recomande mai departe la altii , nu ?

latenightevents scrie:fiind la inceput de drum, am cumparat si eu , ce m-am gandit ca poate raspunde cu succes planurilor mele ( cred ca daca acum 1 an va ceream o recomandare pentru primul DSLR, primeam acelasi indicativ de inteligenta din partea dvs, si nu o recomandare corect si frumos argumentata. )

ba eu cred ca am argumentat deja mult mai multe decat meritai . Daca ai sesizat tonul meu ironic , probabil este ceva involuntar atunci cand cineva cu un seria 5xxx , cu obiective 18-55 si 55-200 , 0 cunostinte de editare, cu doar 5000 de cadre facute in ultimul an (dar cu 0 cursuri de fotografie se pare si orice interes de a invata, din orice fel de sursa - fiindca altfel ai fii stiut deja raspunsurile la multe din intrebarile tale) spune ca "ma apuc si eu de evenimente , ce-mi trebuie? " :lol: Chiar sunt mirat cum n-au inceput deja unii forumisti sa te ia la misto cum fac ei de obicei cu asemenea indivizi . :)

latenightevents scrie:raman deschis pe subiect, cu scopul de a invata lucruri noi, care sa ma ajute sa evoluez ca si fotograf.

de aia s-au inventat cursurile de fotografie , gen cele ale domnilor Radu Grozescu , Adrian Nasturica si multi, multi altii https://www.google.ro/search?source=hp&ei=J9EZWrnBG6PP6AST-raoDQ&q=curs+foto+Bucuresti&oq=curs+foto+Bucuresti&gs_l=psy-ab.3..0j0i22i30k1l9.927.4483.0.4828.20.19.0.0.0.0.101.1570.18j1.19.0..2..0...1.1.64.psy-ab..1.19.1568.0..0i131k1.0.kmBN09uxdtI , canale de youtube (cu enorm de multa informatie gratuita), carti etc. Deci crede-ma ca intr-un an puteai invata destule pentru a fii macar la un nivel decent pentru evenimente, daca erai cu adevarat pasionat si dedicat fotografiei.

LE : alte dati nu o sa mai obosesc sa scriu ceva acestor indivizi , oricum e pierdere de timp si de nervi. Poate de asta nici nu prea mai raspunde nimeni pe acest forum. Si ei s-au saturat.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Focus D5200 + AF-S Nikkor 18-55 DX VRII

Mesajde latenightevents » Sâm Noi 25, 2017 11:01 pm

Nu stiu daca e intocmai corect, si potrivit, ca un membru incepator pe un forum dedicat foto, sa fie luat la misto cum spui tu, de ceilalti colegi mai experimentati in domeniu.
Daca asa este, atunci imi pare rau ca am accesat acest forum.

Pe de alta parte, consider ca in calitate de membru mai vechi al unui forum ca acesta, poti raspunde fara ironii si fara a emite judecati, colegilor mai incepatori asa cum sunt eu.

Pana la.urma...cum ramane cu vorba aia batraneasca : " cine nu are batrani, sa isi cumpere " ?

Forumurile exista tocmai.din nevoia oamenilor de a impartasi experiente, de a schimba informatii si opinii, si de a afla lucruni noi; in nici un caz nu au fost construite pentru ca membrii sa isi afiseze.muschii si talentele.artistice vis a vis de cei care acceseaza forumul pentru scopul lui principal.

Cred ca deja ne rupem amandoi si insultam inteligente.

Imi pare rau.

Se poate inchide.
latenightevents
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Noi 25, 2017 7:05 am

Focus D5200 + AF-S Nikkor 18-55 DX VRII

Mesajde latenightevents » Lun Noi 27, 2017 11:04 am

@CosminD
Te rog frumos, paraseste discutia pentru ca sincer iti spun...daca ai acelasi comportament si aceeasi atitudine si in meseria ta de profesor, sigur esti cel mai iubit de studentii sau elevii tai.

....te rog frumos lasa-ma....nu ma ajuti deloc .
latenightevents
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Noi 25, 2017 7:05 am

Re: Focus D5200 + AF-S Nikkor 18-55 DX VRII

Mesajde CosminD » Lun Noi 27, 2017 5:07 pm

latenightevents scrie:@CosminD
Te rog frumos, paraseste discutia pentru ca sincer iti spun...daca ai acelasi comportament si aceeasi atitudine si in meseria ta de profesor, sigur esti cel mai iubit de studentii sau elevii tai.

exact , de aceea sar toti copiii de scoala pe mine , ma ia in brate sau imi dau mana cand ma vad la scoala sau pe strada(mai ales cei mici). De rau ce sunt ...

latenightevents scrie:....te rog frumos lasa-ma....nu ma ajuti deloc .

ok , scuza-ma ca am batut campii pana acum si n-am spus nimic util :roll: Poate te-au ajutat altii mai mult (exceptand moaartea). Lasa ca nici nu o sa-ti mai spun ceva de acum incolo, don't worry.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Focus D5200 + AF-S Nikkor 18-55 DX VRII

Mesajde latenightevents » Lun Noi 27, 2017 6:04 pm

bai omule ! tu nu pricepi ca pana acum prin recomandarile si sfaturile tale nu ai facut decat sa imi judeci alegerea aparatului si sa-mi dai pumni in gura pentru ca am indraznit sa intreb ceva pe un forum de profil ?

hai, chiar te rog, paraseste discutia, esti oricum prea destept si prea experimentat , si cred ca in acelasi timp, mai prost decat mine.

iti multumesc.

hai sictir .
latenightevents
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Noi 25, 2017 7:05 am

Re: Focus D5200 + AF-S Nikkor 18-55 DX VRII

Mesajde CosminD » Lun Noi 27, 2017 8:22 pm

latenightevents scrie:bai omule ! tu nu pricepi ca pana acum prin recomandarile si sfaturile tale nu ai facut decat sa imi judeci alegerea aparatului si sa-mi dai pumni in gura pentru ca am indraznit sa intreb ceva pe un forum de profil ?

hai, chiar te rog, paraseste discutia, esti oricum prea destept si prea experimentat , si cred ca in acelasi timp, mai prost decat mine.



din toate raspunsurile tale nu ai demonstrat pana acum decat ca esti o primata analfabeta , cu siguranta fost copil cu probleme in scoala si multe frustari adunate de-a lungul timpului. Mi-e si mila de viitorii tai clienti din Visan deja(daca o sa existe) https://www.bizoo.ro/firma/latenightevents

latenightevents scrie:hai sictir .

si sictir sa-i spui lui ma-ta
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova


Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron