Acum este Dum Iun 16, 2024 7:04 pm

Articole Nikonisti.ro

[Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Produse Nikon sub lupa

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Maniac » Vin Sep 04, 2009 5:41 pm

As dori sa ma inscriu si eu pentru acest test.
Mentionez ca in acest moment detin un
Nikon D40x
cu obiectivele:
Nikkor AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G ED DX II
Nikkor AF-S 55-200mm f/4-5.6G IF-ED DX VR
si un blit SB-600.

Nu am experienta cu obiective wide/ultra-wide si nici in a scrie review-uri dar sunt curios sa incerc ambele lucruri.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Dan Pop » Vin Sep 04, 2009 10:18 pm

Maniac scrie:Mentionez ca in acest moment detin un
Nikon D40x
cu obiectivele:
Nikkor AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G ED DX II

Nu am experienta cu obiective wide/ultra-wide si nici in a scrie review-uri dar sunt curios sa incerc ambele lucruri.

Te asigur ca, sub 35 mm, obiectivul de mai sus devine "wide", sau, mai pe romaneste, superangular.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Maniac » Vin Sep 04, 2009 11:26 pm

Te asigur ca, sub 35 mm, obiectivul de mai sus devine "wide", sau, mai pe romaneste, superangular.


Asaaaa....si problema dumneavoastra, in afara de faptul ca am folosit un termen din limba engleza ce din intamplare mi-a venit mai usor la mana decat cel din limba romana care este?

Inca nu am gasit carti despre tehnica fotografica in limba engleza unde sa fie folosit termenul "superangular", dar sunt sigur ca daca as citi carti foto bune in limba romana m-as obisnui repede sa il folosesc.

Nu am zis ca nu am experienta cu focale mai scurte decat cea considerata ca fiind normala pentru tipul de film/senzor care il folosesc.
Am zis ca nu am experienta cu obiective superangulare/grandangulare. Si din cate stiu, Nikkor AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G ED DX II nu este considerat un obiectiv superangular.

Evident, este posibil sa ma insel, dar asta nu este o scuza pentru atitudinea "superioara" de care dati dovada fata de mine si alti membri ai forumului, atitudine deranjanta ce poate ar trebui revizuita.

Cu tot respectul pentru munca pe care o depuneti pentru cei incepatori intr-ale fotografiei si putin lezat de atitudinea dumneavoastra,
Stefan
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 04, 2009 11:32 pm

Maniac scrie:Si din cate stiu, Nikkor AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G ED DX II nu este considerat un obiectiv superangular.


Asa este, 18-55 pe DX este un zoom standard.

Dar focala de 18mm echivaleaza aproximativ 28mm pe full frame care este superangular.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Dan Pop » Vin Sep 04, 2009 11:52 pm

Maniac scrie:
Te asigur ca, sub 35 mm, obiectivul de mai sus devine "wide", sau, mai pe romaneste, superangular.


Asaaaa....si problema dumneavoastra, in afara de faptul ca am folosit un termen din limba engleza ce din intamplare mi-a venit mai usor la mana decat cel din limba romana care este?

Nu e evident!?!
Maniac scrie:Inca nu am gasit carti despre tehnica fotografica in limba engleza unde sa fie folosit termenul "superangular", dar sunt sigur ca daca as citi carti foto bune in limba romana m-as obisnui repede sa il folosesc.

Logica ta schioapata: e absurd sa te astepti sa gasesti termeni romanesti in carti scrise in limba engleza. Si nu pricep de ce esti atit de ofensat pentru ca ti-am spus care e termenul romanesc. Nimeni nu s-a nascut invatat si nu ai nimic de cistigat daca te ratoiesti la cei care incearca sa te invete ceva. Sau poate te asteptai sa-mi cer si scuze pentru ca am avut "tupeul" sa-ti furnizez informatia respectiva...
Maniac scrie:Nu am zis ca nu am experienta cu focale mai scurte decat cea considerata ca fiind normala pentru tipul de film/senzor care il folosesc.

In domeniul ala de focale, obiectivul este superangular. Cu sau fara acordul tau.
Maniac scrie:Am zis ca nu am experienta cu obiective superangulare/grandangulare. Si din cate stiu, Nikkor AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G ED DX II nu este considerat un obiectiv superangular.

In domeniul 18-30 este superangular, iar in domeniul 40-55 este teleobiectiv. Francezii folosesc termenul de transtandard pentru genul asta de obiective care fac tranzitia de la superangular la teleobiectiv.

Daca ai avea un obiectiv 18-35 cum i-ai zice?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde George21 » Sâm Sep 05, 2009 10:30 am

Dan Pop scrie:Daca ai avea un obiectiv 18-35 cum i-ai zice?


s-ar numi OBIECTIV :lol: evident superangular dar tot obiectiv e
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Maniac » Sâm Sep 05, 2009 4:53 pm

Daca ai avea un obiectiv 18-35 cum i-ai zice?


Daca l-as folosi pe aparate cu senzori de format FX sau film foto i-as zice wide angle/superangular.
Folosit pe senzori de format DX sau 4/3 atunci ii zic zoom standard.

Alte intrebari? Nelamuriri? :P
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Dan Pop » Sâm Sep 05, 2009 6:32 pm

Maniac scrie:
Daca ai avea un obiectiv 18-35 cum i-ai zice?

Daca l-as folosi pe aparate cu senzori de format FX sau film foto i-as zice wide angle/superangular.
Folosit pe senzori de format DX sau 4/3 atunci ii zic zoom standard.

Daca nu cer prea mult, poti sa si explici de ce? Echivalentul pe format FX ar fi 27 - 52 mm, ceea ce inseamna ca intra destul de adinc in domeniul superangular, in timp ce domeniul teleobiectiv ii lipseste cu desavirsire. Nu se prea potriveste cu ceea ce restul lumii considera zoom standard...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Maniac » Sâm Sep 05, 2009 8:18 pm

Din cate stiu notiunile de superangular si tele, in domeniul foto sunt relative la asa numita distanta focala normala ce ia valoarea diagonalei senzorului/filmului folosit. In cazul APS-C, aceasta diagonala este de aproximativ 30mm.

De asemenea, din cate stiu, definitia superangularului nu este rigida (30mm diagonala senzor => 29mm e superangular), ci este data astfel:
"obiectiv a carui distanta focala a obiectivului este semnificativ mai mica decat distanta focala normala".
Un 18-35, folosit pe format DX este destul de bine "ancorat" in preajma distantei focale normale si astfel, cred eu, poate primi denumirea de zoom standard(subliniez: atunci cand este folosit pe format APS-C/DX/ 4/3).

<sarcasm>
{rog un moderator sa stearga aceasta parte daca considera ca am depasit o anumita limita, dar pana acum am incercat sa fiu politicos si nu am facut nici un fel de atacuri voalate la persoana fata de domnul Dan Pop, acum mi-a ajuns}

P.S.: Inca astept sa imi spuneti ceva ce nu stiu pe acest topic domnule Dan Pop.
PPS: La urmatoarea intalnire a nikonistilor, ar trebui sa ii aliniati pe baietii de la F64 si sa le explicati cum sta treaba cu wide si superangular...ca pe site-ul magazinului, saracutii ai cam dat-o in termenii din limba engleza. Sunt sigur ca trebuie sa ii educati, si cat mai repede.
</sarcasm>

PPPS: Domnule Dan Pop, inteleg ca poate aveti mai multa experienta. Dar daca doriti sa educati pe cineva, nu abordati problema din perspectiva: "eu sunt destept, tu esti prost" pentru ca veti lasa o impresie neplacuta si nu va veti atinge scopul.

De asemenea, daca nu cer prea mult, imi puteti oferi un link unde as putea gasi cele mai bune imagini realizate de dumneavoastra?
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [Înscrieri - August '09] Nikon Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5

Mesajde Sabina » Sâm Sep 05, 2009 10:22 pm

Nu le şterg pentru că unele au o oarecare coerenţă şi ar trebui să editez posturi ca să fie cât de cât curăţenie. În schimb, rog un pic mai multă seriozitate şi un pic mai puţin sarcasm.

Ăsta totuşi e un topic de înscrieri :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori