Acum este Joi Mai 02, 2024 7:34 am

Articole Nikonisti.ro

[Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Produse Nikon sub lupa

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Morphy » Joi Apr 29, 2010 9:56 am

1. Fotografii care au aparate profesionale (de la D300 in sus) nu isi mai bat capul sa testeze aparate ieftine. Review-urile realizate de acestia ar fi extraordinare considerand ca au cunostinte peste medie in domeniul fotografiei si sunt dispusi sa aloce o parte din timpul liber pentru review. Din pacate nu i-am vazut sa se inghesuie la inscrieri insa sunt nemultumiti de calitatea review-urilor scrise de alte persoane.

2. Fotografii fara pretentii ca mine zic saru' mana daca pun mana pe un aparat nou, mai ales in cazul in care aparatul este mai bun decat cel personal. La mine de exemplu nu este cazul pentru ca am testat si D5000 dar si P90 sau S230 care sunt mult sub un DSLR. Eu insa vad aceasta "pierdere de timp" cu testarea unui aparat si scrierea unui review ca o experienta in plus indiferent ca primesc sau nu ceva in schimb. Nici eu nu sunt multumit in totalitate de review-urile scrise insa prefer sa citesc cateva opinii personale ale unui fotograf (fie el si incepator) decat sa ma uit la grafice si tabele care nu imi spun absolut nimic.

Platite sau nu in vreun fel review-urile pentru aparate ca D3000, D5000, D90 cu siguranta nu vor fi pe placul fotografilor cu pretentii pentru ca odata ce ajungi undeva sus ai tendinta sa privesti cu un aer de superioritate tot ce misca in jurul tau. Pana la urma nu conteaza asa mult parerea acestora ci a celor care vor sa cumpere un asemenea aparat. Din cate stiu succesul unui produs pe piata se masoara in vanzari si nu in pareri exprimate de diverse persoane pe forumuri cu privire la un review.

PS: Pentru ca tot suntem pe topicul dedicat lui D3000 sa va spun ca as fi preferat sa citesc review-ul lui Nikon D3000 decat sa nu citesc nimic...
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Maniac » Joi Apr 29, 2010 10:19 am

PS: Pentru ca tot suntem pe topicul dedicat lui D3000 sa va spun ca as fi preferat sa citesc review-ul lui Nikon D3000 decat sa nu citesc nimic...

baga un ochi aici:
viewtopic.php?f=67&t=4255&start=20#p24112

si as fi recunoscator pentru orice parere/sfat.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde FullMetalJacket » Joi Apr 29, 2010 12:19 pm

Maniac scrie:si as fi recunoscator pentru orice parere/sfat.

Ai cam riscat cu asta; prevad o furtuna la orizont.
L-am citit; parerile mele:
- nu prea are rost intr-un review sa spui ce lipseste, decat daca pretul ar fi nejustificat de mare in contextul lipsurilor respective; e un entry-level, totusi.
- ar fi trebuit sa spui cu ce lentile l-ai testat, si eventual sa faci si niste teste comparative elocvente: de rezolutie, culori etc.
- senzorul CCD si modul Live View nu sunt prea buni prieteni, de aceea lipseste.
- ce ai fi asteptat revolutionar de la un aparat entry-level? Daca e o evolutie, eu zic ca e suficient.
Cred ca ar fi iesit mai bine daca urmareai pasii unui sablon de test consacrat (de exemplu dpreview), bineinteles, "in interpretarea ta". Dar asta nu inseamna ca nu e ok; ma asteptam la mai rau dupa refuzul publicarii, si asta e bine :) .
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Maniac » Joi Apr 29, 2010 12:36 pm

- ar fi trebuit sa spui cu ce lentile l-ai testat, si eventual sa faci si niste teste comparative elocvente: de rezolutie, culori etc.

Asa cum am mai spus...160 de mega de imagini de test. Facute cu 18-105.

- ce ai fi asteptat revolutionar de la un aparat entry-level? Daca e o evolutie, eu zic ca e suficient.

Nici nu am zis ca astept ceva revolutionar. Ma asteptam sa fie un aparat ok, dat fiind ca foloseste componente bine "rodate" pe alte DSLR-uri Nikon.

Cred ca ar fi iesit mai bine daca urmareai pasii unui sablon de test consacrat (de exemplu dpreview), bineinteles, "in interpretarea ta".

Am primit sablonul de testare de la D5000 si am incercat sa urmez felul cum a fost realizat acest review pentru nikonisti.ro

Multumesc de input!
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Morphy » Joi Apr 29, 2010 3:00 pm

Cu imaginile aferente cred ca este un review reusit. ;)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Sabina » Sâm Mai 01, 2010 10:13 am

Eu zic totuşi să nu exagerăm - în sensul în care dacă era într-adevăr un review reuşit, apărea publicat pe site de la momentul respectiv.

Ca să explic, mai ales pentru cei interesaţi să mai facă review-uri pe viitor - nu e suficient ca review-ul în sine să fie ok. Adică urmărit guideline-urile din planul de review. Alea sunt exact cum am explicat şi mai de mult, doar nişte linii ajutătoare. Am sugerat întotdeauna să se folosească situri gen dpreview sau letsgodigital pentru un "feel" al review-ului. Cel în cauză este sec - pe scurt, nu spune mare lucru despre cum e să foloseşti un D3000. Sec nu înseamnă neaparat prost, pur şi simplu nu e ceva ce se va publica. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Morphy » Lun Mai 03, 2010 8:43 pm

Aveam multe de spus dar prefer sa nu mai comentez. Am citit review-ul la D3000, acum astept, poate mai apar si alte aparate foto la teste. ;)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Înscrieri Octombrie '09] Nikon D3000

Mesajde Sabina » Lun Mai 03, 2010 11:15 pm

Se vor anunţa la începutul săptămânii următoare, şi o să schimbăm puţin şi modalitatea de alegere a userului. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Anterior

Înapoi la Teste si recenzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator