Acum este Joi Mar 28, 2024 11:08 am

Articole Nikonisti.ro

[CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

[CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde andreius20 » Sâm Feb 12, 2011 1:16 pm

Salut sper ca am postat coresc si sper ca nu deranjez cu acest topic.

Deseori fiind pe teren la fotografiat a inceput sa ploua sau in cazut de fata sa ninga. Tot timpul mi-am dorit sa am o husa speciala pentru aparat ca sa il feresc de ploaie sau ninsoare.
Am cautat ceva pe f64 dar evident doream sa imi confectionez eu una la un pret mai scazut. Este cineva dintre voi care a incercat asa ceva? sau are careva o asemenea husa?
La ceva de genul ma referea. nu ceva complicat
link magazin online
REDUCERE de pana la 20% la F64 pentru ORICE produs de la ei din magazin!!- PM ME
Imagine
Nikon D7000 + 18-105mm VR + Blitz Nikon SB-700 Speedlight i-TTL + accesorii diverse
Avatar utilizator
andreius20
 
Mesaje: 365
Membru din: Sâm Dec 25, 2010 8:57 am
Localitate: Brasov

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Dan Pop » Sâm Feb 12, 2011 5:12 pm

andreius20 scrie:La ceva de genul ma referea. nu ceva complicat
link magazin online

Mai ieftin decit in exemplul tau poti doar sa pui aparatul intr-o punga din plastic transparent, orientat cu obiectivul spre gura pungii. Avantajul major al acestei solutii nu este pretul, ci faptul ca o punga ordinara de plastic nu ocupa un loc semnificativ in geanta, dar te poate salva atunci cind starea vremii a luat o turnura neprevazuta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde iububura » Vin Feb 18, 2011 10:42 pm

Ce sa mai inventezi la pretul asta?
Uite daca inventai carcasa subacvatica ma bagam sie eu ! Aia costa cam piperat !!!
D90 + 50 f1.8 D + 55-200 VR + accesorii
Avatar utilizator
iububura
 
Mesaje: 58
Membru din: Mie Iul 14, 2010 6:43 pm
Localitate: Timisoara

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde littlealien » Sâm Feb 19, 2011 12:34 pm

Uite daca inventai carcasa subacvatica

Iei o caserola din plastic , decupezi o gaura cat unghiul de cuprindere al obiectivului si o astupi cu un geam de sticla sau un filtru UV , lipite cu silicon . Ca sa-l declansezi folosesti o telecomanda pe care o infoliezi sau o pui intr-o punga .
Setarile le lasi pe auto sau le faci inainte sal bagi in apa .
Voila ! :lol:
Daca e cineva interesat sa faca o chestie din asta pot veni si cu alte idei pentru a inbunatii proiectul :D .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Dan Pop » Sâm Feb 19, 2011 9:14 pm

littlealien scrie:
Uite daca inventai carcasa subacvatica

Iei o caserola din plastic , decupezi o gaura cat unghiul de cuprindere al obiectivului si o astupi cu un geam de sticla sau un filtru UV , lipite cu silicon . Ca sa-l declansezi folosesti o telecomanda pe care o infoliezi sau o pui intr-o punga .
Setarile le lasi pe auto sau le faci inainte sal bagi in apa .
Voila ! :lol:
Daca e cineva interesat sa faca o chestie din asta pot veni si cu alte idei pentru a inbunatii proiectul :D .

Un singur lucru ai uitat sa ne spui: cum faci imbinarea etansa intre cele doua jumatati ale caserolei, astfel incit sa le poti separa, ulterior, in mod nedistructiv? :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde littlealien » Dum Feb 20, 2011 12:26 am

Un singur lucru ai uitat sa ne spui: cum faci imbinarea etansa intre cele doua jumatati ale caserolei, astfel incit sa le poti separa, ulterior, in mod nedistructiv? :)
Aici raspunsul il stie maica-mea :D . Mereu foloseste caserole care se inchid etans si din care nu se varsa mancarea chiar daca le intorci invers . Pentru extra siguranta si poate adauga folie din aceea subtire care se foloseste la acoperit mancarea , iar apoi capacul .
La astfel de caserole ma refer 8-) .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde catanegru » Mie Mai 18, 2011 6:15 pm

eu am folosit cu succes de multe ori pungi de plastic la care tai nitel fundul pe care-l lipesc de parasolarul obiectivului...punga trece peste aparat si-ti acopera si mainile.
:)
catanegru
 
Mesaje: 32
Membru din: Mie Mai 18, 2011 4:10 pm

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde matelotul » Vin Dec 16, 2011 6:48 pm

Eu folosesc cu succes ca husa de ploie/ninsoare casca de dus de unica folosinta,bagand aparatul in aceasta si elasticul castii in jurul obiectivului. Costa cca. 1 leu si este foarte eficienta, prin aceasta manevrand foarte usor aparatul foto.Este o idee luata de pe forum.
matelotul
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 07, 2011 8:45 pm

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde kokozula » Vin Feb 10, 2012 11:13 am

Nu prea are rost sa va luati nu stiu ce sisteme, parerea mea, pentru ca se abureste si nu mai vedeti nimic.

Eu pur si simplu car cu mine saci menajeri si o rola de scotch. Cand ploua, iau un sac menajer, ii fac o gaura prin care scot parasolarul obiectivului, si apoi aplic scotch ca sa prind punga de parasolar.. si gata.
_______
KoKozula was here ...
_______
Nikon D4, Nikon D800, Nikon 28mm f/1.8G, Nikon 50mm f/1.8G, Nikon 85mm f/1.8G, Sigma 12-24mm f/4.5-5.6, Sigma 70-200mm f/2.8, Nikon SB700, Nikon SB800, Nikon SB900, etc

RallyZoom.ro
kokozula
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Iun 10, 2010 7:53 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde atreyus » Joi Mar 15, 2012 10:38 am

Subscriu ideii cu punga,testata personal :d.Am bagat bodyul in punga iar la gura am prinso cu elastic pe obiectiv.+un parasolar pt lentila frontala merge si in cea mai mare furtuna.
The difference between Art and Shit is someone’s opinion.
Avatar utilizator
atreyus
 
Mesaje: 92
Membru din: Mar Noi 08, 2011 5:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori