Acum este Joi Mar 28, 2024 7:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Macro Ringlight

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Macro Ringlight

Mesajde sorinsava » Sâm Iul 04, 2009 4:24 pm

radu.c scrie:Am folosit LED-uri de ø10mm, albe de 8000mcd. Chiar m-am uitat de curiozitate ieri pe net si am gasit la aceeasi dimensiune de 10.000mcd si, intr-un singur loc, de 15.000mcd - insa acestea ultimele sunt enorm de scumpe (43lei/bucata). Cel mai probabil am sa cumpar tot de 8000 (1.8 - 3.6Lei/bucata) si am sa populez mai tare inelul. Asta cred ca m-ar salva sa obtin o intensitate mai continua pe toata circumferinta difuzorului.



Legat de leduri, 15k mcd prin difuzie abia o sa ajunga pt poze facute f aproape la obiecte, ca sa nu apara forma de spoturi. Deci fie pui multe unul linga altul fara spatii, fie gasesti alta solutie. Iti recomand leduri de 5mm, cele de 3mm sunt prea mici, de 10mm prea slabe. Ai putea sa iei leduri de putere insa te va costa citeva sute de mii bucata la care se adauga radiator si sursa de curent; nu ar incapea in constructia pe care ai facut-o deja.

Pe de alta parte trebuie sa stii ca ledurile (si neoanele sau becurile economice) au CRI mic comparativ cu incandescenta. Daca vezi ca niste culori nu ies sub nici o forma acceptabil chiar dupa ce editezi poza inseamna ca ai dat de limita.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Macro Ringlight

Mesajde radu.c » Sâm Iul 04, 2009 5:43 pm

CRI?
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Macro Ringlight

Mesajde sorinsava » Sâm Iul 04, 2009 6:06 pm

Color Rendering Index. Un led normal bunicel are CRI maxim 70 din ce tin minte. Iti trebuie o sursa de lumina peste 85-90 daca vrei sa fie culorile normale.

Mai fa teste cu ledurile pe care le ai la diverse obiecte, culori, etc. comparativ cu lumina de blitz si vezi daca gasesti probleme.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Macro Ringlight

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 05, 2009 6:49 pm

sorinsava scrie:15k mcd

SI (sistemul international de unitati) nu tolereaza, sub nici o forma, combinarea prefixelor, mai ales cind e vorba de doua care se compenseaza reciproc, precum kilo si mili. Deci, sau e 15000 mcd, sau e 15 cd.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Macro Ringlight

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 05, 2009 7:26 pm

In calitate de posesor al unei asemenea lampi de constructie industriala (Sunblitz Macro 716 turbo), pot sa afirm ca principala problema a design-ului sint LED-urile: prea putine si cu lentile de focalizare. Lampile comerciale folosesc LED-uri SMD de 3 mm, in general 12 sau 16, fara nici un fel de suprafete reflectorizante in spatele lor si fara nici un fel de masuri suplimentare pentru difuzia luminii, in fata lor fiind plasat un plastic ordinar care e mai mult transparent decit translucid. Lumina este perfect omogena.

Toata partea de control mi se pare overkill, pentru ca nu-mi imaginez cazuri concrete cind ai dori sa ai si altceva decit toate LED-urile aprinse la puterea maxima. In schimb, simpla existenta a modului de control face obiectul mai incomod de utilizat, mai ales atunci cind vrei sa fotografiezi din mina.

Daca va exista si o a doua versiune a proiectului, cred ca astea sint principalele directii in care trebuie facute modificari.
Din punct de vedere economic, ma indoiesc ca asa ceva poate fi considerat un succes, chiar daca nu contabilizam decit banii scosi din portofel, nu si lungile ore de design si manopera (la urma urmei, e vorba de un hobby). O lampa cu 12 LED-uri, acumulator cu ioni de Li si incarcatorul aferent (poate fi folosit si ca alimentator pentru lampa) costa 343 lei.

Chiar daca paragrafele de mai sus n-au fost tocmai optimiste, permite-mi, totusi, sa te felicit pentru ce ai reusit sa realizezi, tinind cont de conditiile de lucru si limitarile carora a trebuit sa le faci fata.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Macro Ringlight

Mesajde radu.c » Mie Iul 08, 2009 10:10 am

Dan Pop scrie:pot sa afirm ca principala problema a design-ului sint LED-urile: prea putine si cu lentile de focalizare. Lampile comerciale folosesc LED-uri SMD de 3 mm, in general 12 sau 16, fara nici un fel de suprafete reflectorizante in spatele lor


Corect. Este si parerea mea, vedeti raspunsurile mele de mai sus. Directia de imbunatatire este marirea densitatii de LED-uri.

Dan Pop scrie:Toata partea de control mi se pare overkill, pentru ca nu-mi imaginez cazuri concrete cind ai dori sa ai si altceva decit toate LED-urile aprinse la puterea maxima. In schimb, simpla existenta a modului de control face obiectul mai incomod de utilizat, mai ales atunci cind vrei sa fotografiezi din mina.


Sunt in total dezacord. Daca nu as fi avut nevoie cel putin o data de asemenea optiuni, nu as fi investit atata energie in dezvoltarea unui asemenea concept complicat de control.

Dan Pop scrie:Din punct de vedere economic, ma indoiesc ca asa ceva poate fi considerat un succes, chiar daca nu contabilizam decit banii scosi din portofel, nu si lungile ore de design si manopera (la urma urmei, e vorba de un hobby). O lampa cu 12 LED-uri, acumulator cu ioni de Li si incarcatorul aferent (poate fi folosit si ca alimentator pentru lampa)


Daca nu pun la socoteala orele pierdute in documentare, conceptie si executie, pretul componentelor implicate este net inferior cifrei de 343 de lei dat de Dv. Acele ore se contorizeaza ca pasiune pentru o realizare DIY, nimic mai simplu.

Dan Pop scrie:Chiar daca paragrafele de mai sus n-au fost tocmai optimiste [...]


Nu se pune problema de optimism. Este un proiect DIY. Credeti-ma ca am primit si opinii rautacioase la ce am realizat pana in prezent (acest concept de ringflash este fix pepsi pe langa celelalte realizate) asa ca sunt destul de calit :mrgreen: Unii nu apreciaza o solutie DIY doar din simplu motiv ca e DIY.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Macro Ringlight

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 09, 2009 11:39 am

radu.c scrie:
Dan Pop scrie:Din punct de vedere economic, ma indoiesc ca asa ceva poate fi considerat un succes, chiar daca nu contabilizam decit banii scosi din portofel, nu si lungile ore de design si manopera (la urma urmei, e vorba de un hobby). O lampa cu 12 LED-uri, acumulator cu ioni de Li si incarcatorul aferent (poate fi folosit si ca alimentator pentru lampa)

Daca nu pun la socoteala orele pierdute in documentare, conceptie si executie, pretul componentelor implicate este net inferior cifrei de 343 de lei dat de Dv.

Numai ca lampa aia e facuta cu diode pe care nu vi le-ati putut permite si care dau o lumina perfect uniforma, ceea ce dvs. inca n-ati reusit sa realizati cu componentele cele ieftine si mai include si un acumulator cu ioni de Li si o sursa de alimentare.
radu.c scrie:Acele ore se contorizeaza ca pasiune pentru o realizare DIY, nimic mai simplu.

Nu asta am scris si eu, mai sus?
radu.c scrie:
Dan Pop scrie:Chiar daca paragrafele de mai sus n-au fost tocmai optimiste [...]

Nu se pune problema de optimism. Este un proiect DIY. Credeti-ma ca am primit si opinii rautacioase la ce am realizat pana in prezent (acest concept de ringflash este fix pepsi pe langa celelalte realizate) asa ca sunt destul de calit :mrgreen: Unii nu apreciaza o solutie DIY doar din simplu motiv ca e DIY.

Eu am apucat vremurile in care practic nu era alternativa la bricolaj, pentru ca nu aveai de unde sa cumperi sau sa comanzi, sau chiar daca se mai gaseau, preturile erau prohibitive pentru un elev de liceu, asa ca mi-am bricolat chestii precum lampa de laborator sau timer-ul aparatului de marit, ca sa nu mai vorbim de solutia de fixare a copiilor pozitive. Stiu, deci, sa apreciez solutiile DIY, dar asta nu ma impiedica sa le si privesc cu un ochi critic. Pe ale mele, in primul rind.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Macro Ringlight

Mesajde radu.c » Joi Iul 09, 2009 12:54 pm

OoooK. Hai ca nu ajungem nici unde daca o dam in tonul asta. Serios...
Am admis din capul locului ca mai sunt locuri de imbunatatire, iar majoritatea au fost mentionate. Una cruciala e chiar tema dezbaterii intre noi doi. Da, e valida observatia care spune ca apar spoturi de lumina, insa se poate remedia fara probleme lucrul acesta (si chiar "eftin").
Numai bine tuturor si spor la facut poze.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Macro Ringlight

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 09, 2009 2:49 pm

radu.c scrie:OoooK. Hai ca nu ajungem nici unde daca o dam in tonul asta. Serios...

Sincer, nu vad ce e in neregula cu tonul. A fost cit se poate de la obiect, fara mistouri sau sarcasmuri gratuite.
radu.c scrie:Am admis din capul locului ca mai sunt locuri de imbunatatire, iar majoritatea au fost mentionate. Una cruciala e chiar tema dezbaterii intre noi doi. Da, e valida observatia care spune ca apar spoturi de lumina, insa se poate remedia fara probleme lucrul acesta (si chiar "eftin").

Cum anume, fara a inlocui diodele actuale?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Macro Ringlight

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Iul 17, 2009 8:33 am

Am citit tot threadul şi nu pot zice decât BRAVO :) Cu lipsurile (auto)menţionate mai sus, radu.c a făcut o chestie supermişto, felicitări. Aştept cu interes finalizarea proiectului, pe când este preconizată producerea lui în serie redusă? :D
LE Altfel zis: şi io vreau, şi io vreau!!!!!!!! :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Anterior

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron