Acum este Mar Iul 14, 2020 9:17 am

Articole Nikonisti.ro

Incarcare acumulatori prin grip

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Incarcare acumulatori prin grip

Mesajde Fabi » Mar Feb 14, 2012 2:02 pm

Buna ziua, am si eu o intrebare, probabil putin tampita dar ..poate a mai incercat cineva.

Am doar un incarcator pentru acumulatorii de la aparatul meu, si 2 acumulatori EN-EL9.

De fiecare data trebuie sa-i incarc pe rand, iar deseori, nestand prea mult pe acasa, nu am timp sa stau sa scot primul acumulator iar apoi sa-l pun pe celalalt :roll:

Ma gandeam, sa pun acumulatorii in grip, iar gripul, sa-l introduc in incarcator, ca pe baterie. Se poate face asta ? In felul acesta s-ar incarca amandoi in acelasi timp, sau nu ?

Ma gandesc ca in modul asta curentul ar circula invers si nu stiu daca acumulatorii sunt pusi in paralel sau in serie ...

Imi poate explica cineva, va rog frumos, cum e treaba asta si ce pot face ? :geek:

Merci frumos :D
"Vorbeste putin, asculta mult si niciodata nu vei gresi."
Fabi

Re: Incarcare acumulatori prin grip

Mesajde LiviuDumitru » Mar Feb 14, 2012 4:04 pm

NU cred ca poti introduce gripul in vreun incarcator, totusi exista un incarcator dublu:
link magazin online
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
LiviuDumitru

Mesajde Fabi » Mar Feb 14, 2012 6:46 pm

Merge, intra fix la fix, ca bateria :)

Este model care se conecteaza la aparat cu un adaptor in forma de baterie, cam asa ceva http://www.oem-battery.net/upimg/2011051420083347.jpg

Eu gripul l-am luat mai mult pentru ca unul dintre acumulatori nu mai merge daca-l introduc direct in aparat, nu-l mai recunoaste, insa, prin intermediul gripului nu mai este nicio problema. Deci am rezolvat problema cu el, dar, pe jumatate, fiindca daca-l pun la incarcat, nu-l recunoaste nici incarcatorul, nu se aprinde ledul deloc si nu se incarca, si de aceea ma gandeam ca as putea sa-l incarc tot prin intermediul gripului ...
Fabi

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Feb 14, 2012 9:44 pm

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

UAU !!! Am trait s-o aud (si s-o vad si scrisa) si p'asta !!!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Bogdan Dulgheru

Mesajde Fabi » Mie Feb 15, 2012 2:35 am

De ce esti ipocrit ? Am intrebat daca se poate, atotstiitorule.
Fabi

Mesajde toadertk » Mie Feb 15, 2012 12:00 pm

Nu vad de ce ar fi asa imposibil de facut... In plus mi se pare muuuult mai simplu... Mi-as dori sa imi pot incarca acumulatorul de la camera prin usb (asa cum se incarca mai toate lucrurile in ziua de astazi)... Tinand cont ca minunatul aparat are si o iesire pentru mini, micro USB nu vad dc nu ar putea fi posibil la un moment dat si incarcarea acumulatorului.
Nikon d300s+ Nikkor 16-85 VR+70-300 VR II+ 35mm 1.8+ SB-600
My blog http://toadertk.blogspot.com/
toadertk

Mesajde Fabi » Mie Feb 15, 2012 12:32 pm

Am sa testez cu aparatul de masura inainte, apoi la curent si amperaj mic si in final direct cu incarcatorul. Daca o sa mearga, foarte bine :) , daca nu se strica si iau altul. :roll:
Fabi

Mesajde LiviuDumitru » Mie Feb 15, 2012 4:46 pm

La gripul obisnuit nu degeaba are mai multi pini, e nevoie sa controlezi si camera cu ajutorul butoanelor de pe grip. Acum incercati sa va ganditi ca asa ar fi fost concepute gripurile de la inceput.

toadertk scrie:Nu vad de ce ar fi asa imposibil de facut... In plus mi se pare muuuult mai simplu... Mi-as dori sa imi pot incarca acumulatorul de la camera prin usb (asa cum se incarca mai toate lucrurile in ziua de astazi)... Tinand cont ca minunatul aparat are si o iesire pentru mini, micro USB nu vad dc nu ar putea fi posibil la un moment dat si incarcarea acumulatorului.

Cred ca intensitatea curentului de la portul USB e cam mica si ar dura mai mult incarcarea.
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
LiviuDumitru

Mesajde Fabi » Joi Feb 16, 2012 3:26 pm

Am incercat, cu amandoua bateriile nu merge, fiindca le incarca pe rand iar dupa ce una este incarcata, pe cealalta o vede tot incarcata, insa, pe rand functioneaza. Nu s-a stricat gripul, merge cum a mers si inainte , perfect functional :roll:
Fabi

Mesajde atreyus » Joi Mar 15, 2012 10:26 am

Eu la d5100-le meu am un grip aftermarket(meike) la care am facut urmatoarea modificare:
L-am desfacut ,si la contactele unei baterii de pe circuit am atasat 2 fire,la capatul carora,respectand polaritatea, am pus o mufa de curent pe care am lipito intr-o deschizatura ce am facuto in carcasa gripului.Si asa am si incarcare a 2 baterii simultan si adaptor AC.
Pentru d5100 am avut nevoie de un adaptor de 9v 2A,perfect compatibil cu en el 9(stiu ca sunt la 7.4 dar incarcate au aproape 9, plus ca pe dosul camerei vei gasi scris NIKON CORPORATION 7.4-9V 2.5A.amperajul asa mare nu este necesar daca vrei doar sa incarci bateriile (unde 1A este de ajuns) doar daca vrei sa o folosesti direct de pe curent.
plus ca avand un curent mare,incarcarea se va face mult mai rapid.
The difference between Art and Shit is someone’s opinion.
atreyus

Următorul

Înapoi la Cum se fabrica?