Acum este Joi Mar 28, 2024 10:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Telecomanda IR

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Telecomanda IR

Mesajde atlas3266 » Mar Mai 03, 2011 8:23 pm

tavi2x scrie:A reusit cineva sa foloseasca un telefon cu IR pe post de telecomanda ?

Scuzati daca nu are legatura cu topicul.

Multumesc.


Da! Am reusit eu pe un Nokia E71. Am incercat 30 de zile aplicatia. Costa cam 40 de lei la Ovi si am decis sa nu il cumpar, mi-am cumparat telecomanda de la Nikonpentru ca are raza de actiune mai mare. Dar programul chiar functioneaza, si are o baza de date foarte cuprinzatoare! Am ramas surprins. Se numea parca IRremote...

Acum daca cineva reuseste sa realizeze un soft pentru telefon care sa transmita aceste semnale catre modulul IR ar fi excelent. Daca reuseste cineva si ar vrea sa imparta rezultatele cu noi am fi foarte bucurosi!
Avatar utilizator
atlas3266
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Dec 07, 2010 10:41 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Telecomanda IR

Mesajde bob » Sâm Iun 04, 2011 11:32 pm

Daca tot se discuta despre controlul din telefon, mai exista o metoda simpluta pt telefonaele fara IR. Se contruieste un emitator compus din 2 led-uri care se conecteaza direct la iesirea audio.

Instructiuni gasiti aici: http://slatedroid.com/wiki/index.php?ti ... _IR_Output

Merge pe mai multe tipuri de SO. Personal nu am incercat-o inca, urmeaza sa verific imediat ce imi va permite timpul.
bob
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Ian 22, 2011 9:01 pm
Localitate: bucuresti

Re: Telecomanda IR

Mesajde didu » Lun Mar 11, 2013 5:41 pm

Tocmai am terminat eu de confectionat dispozitivul. merge ok. am folostit o aplicatie pt android care are si functie de intervalometru si in plus e gratis:). aplicatia se numeste DSLR Remote si se gaseste pe google play. pt dispozitiv ai nevoie de 2 leduri infrarosu, un jack de 3,5 si tub termoretractant, toate cumparate cu 6 lei. asa ca bafta la construit ca merita.
Acesta este linkul cu aplicatia si aici gasiti si instructiunile de montaj al dispozitivului: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.dslrremote&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLmRzbHJyZW1vdGUiXQ..
didu
 
Mesaje: 72
Membru din: Lun Feb 14, 2011 9:07 pm

Anterior

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori