Acum este Joi Mar 28, 2024 5:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Parasolar si polarizor

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Parasolar si polarizor

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 03, 2009 10:02 am

Nu propun nici un bricolaj, ci doar o solutie simpla la o problema comuna: utilizarea filtrului de polarizare impreuna cu parasolarul.

Toate parasolarele care insotesc obiectivele aflate curent in vinzare (cu rare exceptii, precum 85/1.8, care vine cu parasolar metalic pe filet) se prind de obiectiv printr-o montura stil baioneta. Chestie care are avantajul ca parasolarul poate fi scos si montat invers, atunci cind obiectivul nu e folosit. Din pacate, are si dezavantajul ca face extrem de anevoioasa utilizarea filtrelor de polarizare, care trebuie rotite inainte de fiecare utilizare, pentru a obtine rezultatul asteptat de la ele. Toti cei pe care i-am vazut folosind polarizoare o faceau fara parasolar, chestie care nu mi se pare o idee prea grozava: cistigi pe o parte, dar pierzi pe alta, parasolarul nefiind tocmai un element de decor (desi multa lume il trateaza ca atare si il lasa montat invers mai tot timpul).

Solutia mea a fost sa montez un parasolar de cauciuc cu 3 pozitii (link magazin online) pe filetul filtrului de polarizare. Gratie celor 3 pozitii ale sale, parasolarul se adapteaza cu usurinta la unghiurile de cuprindere ale majoritatii obiectivelor, iar filtrul de polarizare poate fi rotit prin rotirea parasolarului, care, dupa montare, devine solidar cu inelul de rotire al polarizorului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Parasolar si polarizor

Mesajde catalin205 » Mie Mar 10, 2010 5:38 am

ingenioasa idee, m-am gandit si eu la posibilitatea asta, dar sincer inca nu am incercat
Nikon D90 18-55mm VR, 55-200 VR si 50 1.8 http://www.sedatedmedia.ro
Avatar utilizator
catalin205
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Iun 08, 2009 10:56 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Parasolar si polarizor

Mesajde Razwan28 » Dum Apr 11, 2010 1:10 pm

geniala ideea ;) merita incercat
Haine Anglia preturi avantajoase si pentru toate gusturile .

Pentru mai multe informatii vizitati : http://www.britstyle.ro
Razwan28
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 11, 2010 1:07 pm


Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron