Acum este Vin Apr 19, 2024 4:46 am

Articole Nikonisti.ro

Cum să amenajez un mic studio foto

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde vid313 » Lun Oct 19, 2009 5:04 pm

equinoxe scrie: Cu un blit de tip Speedlight, ai o flexibilitate mult mai mare (nu sunt fire, portabilitate, stocare, etc) si control (de la 1/1 la 1/32 (cu toti pasii de la 1/2 la 1/32 ajustabili : -0.7, -0.3, 1/x, +0.3, +0.7.


Revin cu o completare la informatiile lui equinoxe.
La SB600 reglarea treptelor de putere se face de la 1/1 la 1/64 din puterea de descarcare a lampii blitzului. Detalii in manual: link magazin online, la pagina 90.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde equinoxe » Lun Oct 19, 2009 8:19 pm

Corect. Mersi pentru corectare! Mereu uit ca 600-le merge pana la 1/64 :lol: :lol:
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde sorinsava » Mar Oct 20, 2009 2:50 pm

Daca cineva chiar isi face probleme de genul asta exista filtre ND gel pt blitz. N-am vazut de vinzare la noi niciodata, cum n-am vazut nici gel A4 sau folii de polarizare, dar se pot comanda din afara ieftin pt ca nu cintaresc decit citeva zeci de grame.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde cosminprund » Mar Oct 20, 2009 7:34 pm

Vlady scrie:Asta nu se poate rezolva printr-un timp de expunere mai mic?


Mai degraba nu; Flash-ul descarca toata puterea intr-un timp foarte scurt, uzual mult mai scurt de 1/200. Chiar daca pe aparatul foto alegem un timp de expunere semnificativ mai lung imaginea se formeaza in timpul foarte scurt in care flash-ul este aprins! In perioada in care flash-ul nu e aprins imaginea e formata pe baza luminii ambientale.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Vlady » Mar Oct 20, 2009 7:42 pm

cosminprund scrie:
Vlady scrie:Asta nu se poate rezolva printr-un timp de expunere mai mic?


Mai degraba nu; Flash-ul descarca toata puterea intr-un timp foarte scurt, uzual mult mai scurt de 1/200. Chiar daca pe aparatul foto alegem un timp de expunere semnificativ mai lung imaginea se formeaza in timpul foarte scurt in care flash-ul este aprins! In perioada in care flash-ul nu e aprins imaginea e formata pe baza luminii ambientale.


Într-adevăr, ai mare dreptate.

Totuşi, revin cu imaginea

Imagine

şi vă rog, dacă puteţi să-mi spuneţi, ce am nevoie pentru fiecare număr, şi eventual dacă mai am neapărat nevoie de ceva în plus. Mi-ar fi de mare ajutor. Mulţumesc.
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde cosminprund » Mie Oct 21, 2009 12:06 pm

Oare "studio-ul" asta nu-i mult prea complicat pentru acasa? Va ocupa o intreaga camera, va dura +1 ora instalarea si pozele vor fi... poze de studio facute pe-un fundal. Daca trebuie scoasa mobila din camera va dura mai mult de 1 ora!

Poze foarte frumoase se pot face cu echipamente mai simple si mai portabile; In locul fundalului foto se poate folosi ceva din camera (de exemplu o fereastra sau un fotoliu mai "stil", dupa disponibilitati). Daca se renunta la fundal si toata nebunia care-l inconjoara atunci echipamentul poate fi redus la 1 stativ de lumini, 1 blitz si 1 umbrela. Enorm de multe poze frumoase se pot face cu o singura sursa de lumina, deci e un inceput, dupa care se pot adauga chestii pe masura ce sunt necesare! Stativul+blitzul+umbrela cumparate initial nu vor deveni inutile.

Avind in vedere ca discutam despre un Nikon D40, deci un aparat care nu ofera functia de Commander in sistemul CLS utilizand blitz-ul on-board, m-as orienta spre un blitz care poate fi declansat prin simpatie (sau spre un blitz mai ieftin + ceva de genul asta: link magazin online ). Date fiind conditiile de "studio" controlarea manuala a blitz-urilor este perfect posibila si declansarea prin simpatie e de asemenea rezonabila (se presupune ca nu exista alti fotografi acolo care sa te deranjeze).

Daca ai fi participat la seminarul d-lui Grozescu despre CLS ai fi vazut cite lucruri extraordinare se pot face cu citeva surse de lumina (chair si una) si cu echipamente relativ ieftine si foarte portabile (ce-am enumerat mai sus).
.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 22, 2009 11:51 pm

bogdangospei scrie:Stiu ca D40 nu ofera functia de Commander in sistemul CLS. Tocmai de aceea am ales Nissin DI622. Din cate am citit despre el, functioneaza ca simplu slave optic cu putere selectabila manual; se foloseste de preflash-ul sistemului Nikon doar pentru a realiza sincronizare corecta. Gresesc oare?

Corect. Marea lui problema este ca nu se poate sincroniza si cu flash-ul de pe aparat in mod manual, din cauza lipsei preflash-urilor. Asta inseamna ca, vrei nu vrei, vei avea doua surse de lumina. Tot ce poti face este sa setezi cea mai mare compensare negativa la expunerea cu flash-ul aparatului. Daca ar fi mers cu flash-ul master in mod manual (Nissin Di466 poate face asta), se punea flash-ul de pe aparat la puterea minima (1/32, cred, la D40), astfel incit lumina lui sa nu aiba o contributie semnificativa la iluminarea subiectului sau a scenei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Feb 17, 2010 6:50 pm

bogdangospei scrie:Stiu ca D40 nu ofera functia de Commander in sistemul CLS. Tocmai de aceea am ales Nissin DI622. Din cate am citit despre el, functioneaza ca simplu slave optic cu putere selectabila manual; se foloseste de preflash-ul sistemului Nikon doar pentru a realiza sincronizare corecta. Gresesc oare?

In principiu, daca utilizati Nissinul ca slave declansat optic, preflashurile il vor declansa iar expunerea in sine il va prinde descarcat si se va face tot cu flashul aparatului, Nissinul nu ar influenta deloc pozica dvs.
Aveti doua optiuni. Fie faceti cu blitzul integrat pe manual (fara preflashuri) setat la minim dupa cum v-a precizat dl. Pop in cazul in care nu doriti ca lumina blitzului integrat sa influenteze, fie o folositi si pe aceasta si o luati in considerare la setari/compozitie dar tot pe manual, fara preflashuri. Va jucati in mod creativ cu cele 2 surse de lumina :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 18, 2010 11:29 am

Cosmin Gheorghita scrie:
bogdangospei scrie:Stiu ca D40 nu ofera functia de Commander in sistemul CLS. Tocmai de aceea am ales Nissin DI622. Din cate am citit despre el, functioneaza ca simplu slave optic cu putere selectabila manual; se foloseste de preflash-ul sistemului Nikon doar pentru a realiza sincronizare corecta. Gresesc oare?

In principiu, daca utilizati Nissinul ca slave declansat optic, preflashurile il vor declansa iar expunerea in sine il va prinde descarcat si se va face tot cu flashul aparatului, Nissinul nu ar influenta deloc pozica dvs.

Nu Cosmine, nu e asa. Di622 nu se sincronizeaza cu flashul de pe aparat decit daca "vede" preflash-urile si stie sa se descarce odata cu descarcarea principala a flash-ului de pe aparat. In schimb, nu se sincronizeaza cu flash-ul de pe aparat daca acesta este in mod manual, din cauza ca nu vede preflash-urile. Di466 este mai slab din alte puncte de vedere, dar are doua moduri de sincronizare: cu flash-ul master in mod TTL si cu flash-ul master in mod manual.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să amenajez un mic studio foto

Mesajde RRS » Mar Sep 07, 2010 10:05 pm

Nu e mai ok lumina continuua?
2 umbrele cu reflectoare laterale si fundal pentru portret?
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron