Acum este Mar Apr 16, 2024 4:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Material textil necesar unui fundal

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Material textil necesar unui fundal

Mesajde soulwise » Lun Mar 01, 2010 12:02 am

Buna seara stimati nikonisti .

Ma aflu in acest moment in cautarea unui material textil necesar unui fundal pentru fotografia de produs pe care o fac in acest moment in domeniul IT unde cel mai mare produs fotografiat vreodata este o carcasa full tower ( dimensiuni maxime - 609 x 609 x 229 mm ) . Cerintele mele ar fi ( luand-o logic ) un material cu tesatura deasa care sa nu lase sa scape foarte multa lumina in spate , usor de carat , mat si nu in ultimul rand usor de curatat . Se cer doua astfel de fundaluri ( unul de culoare alba si unul negru ) .

Sistemul care il va sustine este : link magazin online iar sistemul de iluminare pe care mi-l propun este : 2 stative + umbrele shoot -trough si inca un sb 600 pe langa cel deja prezent in trusa mea . Trepied ( asa cum este ) si declansator prin cablu am deja asa ca pot fi scoase din ecuatie

Daca aveti cumva idee despre ce as putea achizitiona si mai ales de unde v-as fi recunoscator . De asemenea nu resping nici alte idei din partea utilizatorilor mai experimentati .
Va rog sa ma scuzati daca exprimarea nu este tocmai una exacta sau incorecta dpdv tehnic . Sper ca am reusit totusi sa ma fac inteles .
Multumesc .
Cu stima
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde sorinsava » Lun Mar 01, 2010 11:09 am

La magazinul Obor, in dreapta intrarii principale, erau multe tesaturi de toate felurile. Eu de acolo am cumparat material negru in urma cu 2-3 ani, a fost ieftin. Daca nu te deranjeaza sa cari suluri poti sa cumperi carton colorat, e si mai ieftin.
Materiale interesante sunt si la Bricostore.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde soulwise » Lun Mar 01, 2010 12:24 pm

MUtumesc de idee , cunosc desigur Oborul si ale sale materiale . :) Carton as folosi dar din experienta am constatat ca se murdareste destul de usor si nici ca il mai poti curata . Asa , macar materialul textil il pot spala , sper ca dureaza mai mult decat un carton si in plus daca se sifoneaza pot sa prevad cateva gaici prin care se pot trage cordeline care sa intinda materialul pe cadru dupa modelul panourilor publicitare de afara .
Ultima oară modificat de soulwise pe Mar Mar 02, 2010 8:54 am, modificat 1 dată în total.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde soulwise » Mar Mar 02, 2010 8:54 am

Alte sugestii privind materialul ?
Sunt interesat de tipul de material pe care as putea sa il folosesc . In teorie cam stiu ce ar trebui dar in practica , la "casele mai mari" ( utilizatori experimentati ) ce tip de material este folosit ( in afara de carton :D ) ?
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde vid313 » Mar Mar 02, 2010 8:27 pm

Eu, la o "casa mai mica" :D , am folosit pana acum draperiile - pentru portret, nivel amator. :roll:
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde virgil_wz » Mar Mar 02, 2010 11:01 pm

Material percal a utilizat cineva ca fundal ? A incercat cineva sa foloseasca ca fundal vre-un tip de material textil ?
Nikon D90 (+ obiective mici, frumoase si foarte dragalase si inca unu mare, lung si urat dar foarte bun la bucatarie)
Avatar utilizator
virgil_wz
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Iul 22, 2009 3:18 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Aidept » Dum Mai 09, 2010 11:41 pm

da, am folosit o panza alba de cearceaf, nu stiu cum se numeste, cea mai ieftina gasita. Pozele au iesit bine dar nu panza a fost problema mea ci munca ulterioara in a izola obiectele. Daca nu ai obiecte deschise la culoare nu e chiar greu. Ideal ar fi sa pui panza fundalul in asa fel incat cu unca un bliz sa-l "arzi" si sa nu mai trebuiasca apoi sa muncesti in post procesare. Vezi ca sunt multe tutoriale pe internet.
Panza se murdareste f repede si spalarea nu e chiar usoara daca tii cont ca dupa aia trebuie sa mai si calci materialul. Eu am mai folosit si fatza de la un softbox mai mare, e o panza alba gen fash. A iesit foarte bine. Nu stiu cat de bine se spala, am incercat sa nu o murdaresc deloc. Din pacate nu am avut curaj sa calc cu fierul de calcat cutele cu care a venit din fabrica, de la impachetare. Daca are cineva experienta la spalat/calcat fatza de softbox fara a o deteriora/ingalbeni, este rugat sa-mi spuna. Multumesc.
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Mai 18, 2010 10:49 am

Salut, te-ai uitat puţin la corturile de fotografiat de la f64? Au o ofertă destul de variată iar preţurile nu-s exagerate. Eu mi-am luat un iglu la o sută şi ceva de ron, până la urmă cu materialul, manopera la un croitor să-l facă, plus alte improvizaţii ce vei face nu va fi o economie substanţială şi poate nu va ieşi aşa bine... link magazin online
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde Aidept » Lun Ian 10, 2011 7:21 pm

Mi-am luat cort foto care a venit cu 4 fundaluri, cel de la f64, 75 cm.
Din pacate nu am reusit sa le calc. :cry: :cry:
Au venit impaturite si cutele sunt foarte pronuntate.
O fatza e din ceva gen catifea, alta e ceva gen musama subtire.
Daca are cineva experienta cum se calca asa ceva il rog foarte mult sa-mi spuna! :(
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Material textil necesar unui fundal

Mesajde sorinsava » Lun Ian 10, 2011 7:59 pm

Alea nu se pot intinde, foloseste-le doar ca difuzie pentru blitz sau bec.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron