Acum este Joi Mar 28, 2024 10:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Inel inversor

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Inel inversor

Mesajde leonardsenior » Mie Mai 27, 2009 5:39 pm

Se ia capacul de la corpul aparatului, se gaureste central (are un mic sentulet) mai apoi se lipeste rama unui filtru de care nu avem nevoie, si obtinem un inel inversor. Pe mine nu m-a costat nimic , mai mult am testat obiectivul din kit 18-55, si se comporta decent, evident se jongleaza cu un chibrit la deschiderea diafragmei.
Fişiere ataşate
DSC_2221.jpg
DSC_2225.jpg
Avatar utilizator
leonardsenior
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 16, 2009 3:12 pm
Localitate: MACIN

Re: Inel inversor

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 28, 2009 1:34 am

leonardsenior scrie:Se ia capacul de la corpul aparatului, se gaureste central (are un mic sentulet) mai apoi se lipeste rama unui filtru de care nu avem nevoie, si obtinem un inel inversor. Pe mine nu m-a costat nimic , mai mult am testat obiectivul din kit 18-55, si se comporta decent, evident se jongleaza cu un chibrit la deschiderea diafragmei.

Ideea este ingenioasa si, probabil, o voi incerca si eu, dar la capitolul cost este avantajoasa doar pentru cei care au deja un capac de aparat si un filtru care nu le mai trebuie. Altfel, un capac e 25 lei si cel mai ieftin filtru pe 52 mm e 38 lei, in timp ce un inel inversor e 49 de lei...

Daca se foloseste obiectivul 50/1.8 pe care orice nikonist ar trebui sa-l aiba in dotare, jongleriile cu chibritul nu mai sint necesare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel inversor

Mesajde emil » Sâm Iun 13, 2009 12:40 pm

Scuzati-mi ignoranta si ca sunt putin offtopic, dar care este metoda de "jonglare cu chibritul" pentru obiectivele la care nu au inel pentru setarea deschiderii diafragmei ?

Intreb pentru ca primul obiectiv care-l voi lua mai mult ca sigur ca nu va avea acel reglaj si vreau sa fac niste teste cu un inel inversor si as vrea sa stiu cum se face setarea diafragmei.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Inel inversor

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 13, 2009 2:23 pm

emil scrie:care este metoda de "jonglare cu chibritul" pentru obiectivele la care nu au inel pentru setarea deschiderii diafragmei ?

Intreb pentru ca primul obiectiv care-l voi lua mai mult ca sigur ca nu va avea acel reglaj si vreau sa fac niste teste cu un inel inversor si as vrea sa stiu cum se face setarea diafragmei.


Asteapta pina cind vei avea obiectivul respectiv si vei intelege. Exista, pe montura lui, o mica lamela metalica ce se poate deplasa prin impingere in plan orizontal, pentru a deschide diafragma obiectivului. Daca aparatul nu e solid fixat pe un trepied, manevra e atit de anevoioasa incit vei renunta dupa primele citeva esecuri.

Ca sa revin la postul meu precedent, avind deja un capac in plus si un filtru de 52mm spart, am bricolat si eu un asemenea adaptor. Decuparea capacului, desi usurata de faptul ca se face de-a lungul unui sant de pe capac, nu este, totusi, o bagatela. Eu am folosit un cutter cu lama blocabila prin surub, pentru ca forta de apasare pentru a strapunge plasticul capacului este considerabila si am recurs la metoda impunsaturilor succesive pentru a realiza o decupare grosiera. Dupa aceea, cu un Dremel la turatie mica, folosind o piatra abraziva, am finisat marginile decupajului. Cind sa lipesc cele doua piese cu superglue, am constatat ca acesta devenise viscos, asa ca treaba a iesit mai putin estetic decit mi-as fi dorit.

Principala problema este ca aripioarele de plastic ale capacului nu permit blocarea acestuia de aparat, asa cum se intimpla cu monturile normale de obiectiv. Deci, la manevrare, trebuie multa atentie pentru a se evita desprinderea adaptorului de pe aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel inversor

Mesajde emil » Sâm Iun 13, 2009 6:42 pm

Dan Pop scrie:Asteapta pina cind vei avea obiectivul respectiv si vei intelege. Exista, pe montura lui, o mica lamela metalica ce se poate deplasa prin impingere in plan orizontal, pentru a deschide diafragma obiectivului. Daca aparatul nu e solid fixat pe un trepied, manevra e atit de anevoioasa incit vei renunta dupa primele citeva esecuri.
...
Principala problema este ca aripioarele de plastic ale capacului nu permit blocarea acestuia de aparat, asa cum se intimpla cu monturile normale de obiectiv. Deci, la manevrare, trebuie multa atentie pentru a se evita desprinderea adaptorului de pe aparat.


Multumesc pentru explicatii, nu stiam de lamela aceea (cand am avut in mana o camera pentru teste nu m-am uitat chiar atat de amanuntit la obiectiv ;) )

Referitor la DIY : ma gandesc ca de asemenea o problema ar fi daca obiectivul e mai greu sunt sanse sa se desprinda cele 2 parti (capacul si filtrul) si astfel sa cada pe jos obiectivul. O metoda in locul superglue-ului ar fi folosirea unui lipici epoxidic (se gasesc dinacelea in "doua parti" care se combina pentru a crea lipiciul propriuzis).

Oricum, cred ca daca ai piesele la indemana merita o incercare, macar cat sa-ti faci idee daca merita cumparat un inel inversor (de preferat unul metalic).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Inel inversor

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 13, 2009 7:05 pm

emil scrie:Referitor la DIY : ma gandesc ca de asemenea o problema ar fi daca obiectivul e mai greu sunt sanse sa se desprinda cele 2 parti (capacul si filtrul) si astfel sa cada pe jos obiectivul. O metoda in locul superglue-ului ar fi folosirea unui lipici epoxidic (se gasesc dinacelea in "doua parti" care se combina pentru a crea lipiciul propriuzis).

Inainte de a pune 50/1.8-ul pe inversor am testat riguros calitatea asamblarii cu superglue pina m-am convins ca ar suporta fara probleme un obiectiv de citeva ori mai greu decit cele 155 de grame ale acestuia. Sint convins ca primul element care ar ceda sub greutatea unui obiectiv sint aripioarele de plastic ale capacului de aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel inversor

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 13, 2009 7:09 pm

emil scrie:Multumesc pentru explicatii, nu stiam de lamela aceea (cand am avut in mana o camera pentru teste nu m-am uitat chiar atat de amanuntit la obiectiv ;) )

Daca nu ai scos obiectivul de pe aparat nu aveai cum s-o vezi, pentru ca, la fel ca restul monturii, este inauntrul aparatului atunci cind obiectivul e montat pe aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel inversor

Mesajde MartinHuff » Mar Oct 25, 2022 9:53 am

Dan Pop scrie:
emil scrie:Multumesc pentru explicatii, nu stiam de lamela aceea (cand am avut in mana o camera pentru teste nu m-am uitat chiar atat de amanuntit la obiectiv ;) )

Daca nu ai scos obiectivul de pe aparat nu aveai cum s-o vezi, pentru ca, la fel ca restul monturii, este inauntrul aparatului atunci cind obiectivul e montat pe aparat. trap the cat

Aceeași idee
MartinHuff
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Oct 25, 2022 9:36 am

Re: Inel inversor

Mesajde clambin78 » Lun Sep 25, 2023 11:46 am

I think your idea will be copied and utilized to inspire the creation of many more ideas because it is brilliant and original. wheel spinner
clambin78
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mai 10, 2023 6:37 am


Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori